Ιδιαίτερα βολικά ήταν για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος τα αποτελέσματα της Δευτέρας, αφού η ισοπαλία στο Αλκαζάρ ανάμεσα σε Τύρναβο και Αιγινιακό, συν τις νίκες των Εθνικού Σερρών και Πιερικού κρατούν τη νησιώτικη ομάδα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με “συγκάτοικο” τους βυσσινί.

Από εκεί και πέρα η κατάσταση έχει γίνει πολύ πιο σύνθετη, μιας και κάτω από την τετράδα οι διαφορές μεταξύ των ομάδων είναι απειροελάχιστες, σε ένα πραγματικά συναρπαστικό πρωτάθλημα. Αναλυτικά:

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τον Εθνικό Σερρών

Στις Σέρρες, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ μετά από 26 λεπτά αναμέτρησης, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Πινδώνης κοντινό σουτ παραβίασε την εστία των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα για πολύ καθώς στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Μαρίνου μετά από προσπάθεια του Τσουβαλτσίδη, ισοφάρισε για το γηπεδούχο Εθνικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός Σερρών μπήκε πιο δυνατά και η υπεροχή του αυτή καρποφόρησε με τη συμπλήρωση μίας ώρας αναμέτρησης, με τον Μερεσιώτη μετά από συνδυασμό με τον Πλαβούκο, να νικά τον Αποστολίδη.

Μάλιστα μετά τη λήξη της αναμέτρησης που βρήκε τον Εθνικό Σερρών να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη, ο τεχνικός της ομάδας, Μάκης Κατσαβάκης, υπέβαλλε την παραίτησή του.

ΕΘΝ. ΣΕΡΡΩΝ (Μάκης Κατσαβάκης):Κραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος, Παναγιωτίδης, Τσιλούλης, Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Δέντσας, Κουκόλης, Μαρίνου, Ναστέφσκι.

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας):Απoστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτετσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ, Πινδώνης, Μπλέντι, Μπιλά,Γκούρτσας.

Όλα “μηδέν”… στο Αλκαζάρ, χαμένες και οι δύο ομάδες από την ισοπαλία

Στο Αλκαζάρ, ήταν ο φιλοξενούμενος Αιγινιακός που πίεζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να μπορέσει να μετουσιώσει σε γκολ, την ανωτερότητά του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο 55′ με την κεφαλιά του Κισκαμπάνη μετά από φάουλ του Ντατίδη, να χτυπά στο δοκάρι. Παρά τις οποιεσδήποτε προσπάθειες εκατέρωθεν το 0-0, ήταν αυτό που κάλυψε τα πάντα στο Αλκαζάρ.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Πεχλιβανόπουλος, Σαμαράς, Παληγεώργος, Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Μιλουτίνοβις, Γεωργίου, Ντατίδης (65′ Ιβανίδης), Ζυγκερίδης (46′ Ότα), Σολφερίνο

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ(Σταύρος Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Λιόλιος, Ροντρίγκο, Αραμπατζής, Πέντα, Ζούρκος, Φαμπίνιο, Κ. Αχαλινόπουλος, Κυνηγόπουλος, Πολύζος, Γιαζιτζόγλου.

Νίκησε και τον… “βύθισε” ακόμη περισσότερο βαθμολογικά

Ο Πιερικός εκμεταλλεύτηκε την έδρα και το αριθμητικό μειονέκτημα του φιλοξενούμενου Φωκικού και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Στην Κατερίνη, η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε ομαλά καθώς μέχρι την τελευταία στιγμή γινόταν προσπάθειες να συγκεντρωθούν τα απαραίτητα χρήματα που θα προορίζοταν για τους διαιτητές, κάτι το οποίο κατέστη εφικτό μετά από έρανο.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν αυτή που είχαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, με κύριο εκφραστή τον Γιαννούλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές των δύο τεχνικών, είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει αισθητά ο ρυθμός με τη φάση του 67ου και 68ου λεπτού να εξελίσσονται σε κομβικές για την οικονομία της αναμέτρησης.

Στην αρχή ο Καρτσαμπάς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη άνοιξε το σκορ για το γηπεδούχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο φιλοξενούμενος Φωκικός έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς μετά την αποβολή του Δημητρίου είδε τις ελπίδες του για κάτι θετικό, να μειώνονται αισθητά.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας): Παπατολίκας, Λαμπάκης, Καρτσαμπάς, Ντόσης, Μυστακίδης (63′ Παλιάτσιος), Ντόικιτς, Τσιάρας, Γιαννούλης, Ελιομάρ (90’+2′ Κρουσταλέλης), Μπουζούκης, Αλεξίου (59′ Μανίκας)

ΦΩΚΙΚΟΣ (Γιάννης Λύτρας): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Σαΐν (73′ Ντάμπος), Σκαρίμπας, Δημητρίου, Γκατσέσα (46′ Ευαγγελιδάκης), Καλλέργης, Γεωργουσόπουλος, Καρυπιάδης (88′ Χαλιώτης), Ρεβυθόπουλος