Ένα τραγικό λάθος στο 62΄ έγινε  μοιραίο για την ομάδα της Ζακύνθου που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν η κυρίαρχη και έλεγχε πλήρως τον αγώνα

Μετά το γκολ δεν υπήρχε καθαρό μυαλό από την νησιώτική ομάδα που στο τέλος ανοίχτηκε για να φτάσει στην ισοφάριση και πάλι από λάθος της άμυνας δέχθηκε και 2ο γκολ!

Χωρίς Νίκιτς, Ζαϊρί και Κάρδαρη και με τραυματία τον Ναζίμ η  Ζάκυνθος στάθηκε καλά αλλά και πάλι πλήρωσε πανάκριβα τα λάθη της!

Κρίμα και πάλι κρίμα για την Ζάκυνθο που για άλλη μια φορά τα πήγε εξαιρετικά καλά, τουλάχιστον μέχρι το 62΄ της αναμέτρησης! Η ιστορία επαναλαμβάνεται για τους κυανοκίτρινους που πληρώνουν πολύ ακριβά τα αμυντικά λάθη τους σε ένα παιχνίδι που πήγαινε στα μέτρα της νησιωτικής ομάδας!

Όμως ο αγώνας τελειώνει μόλις ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη! όπως και με την Κέρκυρα, όπως και με τον Εργοτέλη, όπως και με την Καλλιθέα η Ζάκυνθος έκανε λάθη! Οι παίκτες της στην πιο κρίση καμπή του αγώνα δεν είχαν καθαρό μυαλό και γυρίζουν πίσω χωρίς κανέναν βαθμό! Τώρα το παιχνίδι με τα Τρίκαλα είναι ζωής και θανάτου καθώς οι κυανοκίτρινοι είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο! Στο αγωνιστικό μέρος η ΑΣΑ μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, χωρίς ωστόσο να το καταφέρει.

Από το 10΄ και μετά η Ζάκυνθος ισορρόπησε το ματς. Από εκεί και μετά οι κυανοκίτρινοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στην μεσαία γραμμή αφήνοντας μακριά από την  εστία του Παπαδόπουλου τους παίκτες της Καρδίτσας. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Καρδίτσα ήταν με τον Μοσχάκη ο οποίος έκανε σουτ στο 24′ με τον Παπαδόπουλο να μπλκάρει την μπάλα! Η Αναγκαστική αλλαγή του Ναζίμ (διάστρεμμα) δεν άλλαξε την ροή του αγώνα και πάλι η Ζάκυνθος στεκόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. απλά μόνο δεν υπήρχε ο παίκτης εκείνος που θα μπορούσε να συνδέσει μεσαία γραμμή και επίθεση.

Χωρίς φάσεις ξετυλιγόταν το “κουβάρι” του παιχνιδιού… η Καρδίτσα δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους να περάσει μπαλιές, ότι γινόταν, γινόταν από την δεξιά πλευρά με τον κινητικό Μαυριά. Κάπως έτσι έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο τέμπο! Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά αλλά μετά το 50′ και πάλι η Ζάκυνθος ‘έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της! Η είσοδος του Σκαθαρούδη στον αγωνιστικό χώρο έδωσε πνοή στην επίθεση της Καρδίτσας αλλά και πάλι η Ζάκυνθος ήταν σωστή και μελετημένη…

Όμως στο 62΄ ένα πολύ μεγάλο λάθος ήταν ικανό να αλλάξει την ροή του αγώνα όταν ο Καμπούρης δεν συνεννοήθηκε με τον Παπαδόπουλο που εκείνη την στιγμή έβγαινε να μαζέψει την μπάλα και ο Τσίτας που δεν είχε φανεί μέχρι εκείνη την στιγμή έστειλε την μπάλα σε κενή εστία κάνοντας το 1-0. Από κει και πέρα η Ζάκυνθος έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και χωρίς καθαρό μυαλό δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση.

Τι κι αν ρίσκαρε ο Κάραμα βάζοντας επιθετικούς,  η Ζάκυνθος κόπηκε στη μέση δεν μπόρεσε να απειλήσει. Μόνο στα τελευταία λεπτά οι κυανοκίτρινοι βγήκαν όλοι μπροστά αλλά και αυτή την φορά το πλήρωσαν καθώς σε αντεπίθεση και πάλι λάθος της άμυνας ο Τσούκαλος που είχε μπει αλλαγή έκανε το τελικό 2-0 για την ομάδα του. Από εδώ και πέρα η Ζάκυνθος θα πρέπει να κερδίσει το επόμενο παιχνίδι με τα Τρίκαλα στη  έδρα της γιατί είναι με την πλάτη στον τοίχο. Καλή η διαιτησία του αγώνα

ANAΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Μαυριάς (46΄ Σκαθαρούδης), Μοσχάκης, Τσίτας (80΄ Τσούκαλος), Μπιτέλης (62΄ Υφαντής), Μούτσα

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καλίντ Κάραμα): Παπαδόπουλος, Γραικός, Κουρέλλας, Καμπούρης, Αποστόλου, Ναζίμ (32΄ λ.τρ. Βυθούλκας), Ορφανίδης, Πέττας Ραφ, Μεντούρ (67΄ Κωστούλας), Κυριακίδης, Καραμαλίκης (63΄ Κρολ).