Το ματς της 14ης αγωνιστικής για την ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος με αντίπαλο την Καστοριά, εξ αρχής ήταν σημαντικό. Σημαντικό και συνάμα σπουδαίο. Μετά το πέρας του αγώνα, η νίκη της Ζακύνθου δεν ήταν μόνο σπουδαία. Ήταν ιστορική, αφενός γιατί κέρδισε δικαιότατα μια ομάδα που ήρθε στο νησί με την φόρα των 20 βαθμών στα τελευταία 7 παιχνίδια και αφετέρου κέρδισε έναν ιστορικό σύλλογο.

Το κυριότερο όμως όλων των παραπάνω είναι, ότι κέρδισε αποδίδοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κάνοντας την απόλυτη ανατροπή! Το χειροκρότημα του κόσμου στο τέλος ήταν αναμενόμενο! Τα πανηγύρια επίσης! Ο κόσμος έφυγε από το γήπεδο έχοντας βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι αυτή η ομάδα ίσως να είναι για ακόμα μεγαλύτερα πράγματα!

Αυτό έδειξαν οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη, που εκτός από την εξαιρετική εμφάνιση, επέδειξαν ότι έχουν αποκτήσει πλέον την εμπειρία και την οξυδέρκεια όταν “ζεματάει” η μπάλα να μπορούν να διαχειρίζονται σωστά και έξυπνα το παιχνίδι!

Ένα ματς στο οποίο η ζακυνθινή ομάδα μπήκε με ορμή και θέληση να μπει μπροστά στο σκορ.  Στο 2ο και στο 3ο λεπτό οι νησιώτες απείλησαν αρχικά με Νικολακόπουλο και με Λιβέρη . Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Στο 13΄ ο πολύ καλός Νικολακόπουλος με εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Τσαρούχα σε σωτήρια επέμβαση. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τη Ζάκυνθο να ψάχνει εναγωνίως το γκολ!

Στο 17΄ με κάθετη πάσα ο Λιβέρης “τρύπησε” την αντίπαλη άμυνα και έβγαλε σε θέση βολής τον Γουσέτη ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει με τον Τσαρούχα να σώζει την ομάδα του αποκρούοντας με τα πόδια την μπάλα!  Και εκεί που όλοι περίμεναν τη Ζάκυνθο να σοκάρει, ήρθε το λάθος του Ραγιά ο οποίος ήταν εκτός θέσης και έδωσε την ευκαιρία στον Τσελεπή από κοντά να κάνει το 0-1 για την ομάδα της Καστοριάς “παγώνοντας” το ήδη παγωμένο από τον καιρό Δημοτικό Στάδιο!

Η Καστοριά είχε ακόμα μια καλή στιγμή να πετύχει και 2ο τέρμα και να βάλει ακόμα πιο δύσκολα στους νησιώτες όταν σε φάουλ ο Τσάνι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ραγιά! Η Ζάκυνθος όμως δεν πτοήθηκε! Δεν το ‘έβαλε κάτω! Βρήκε γρήγορα την απάντηση στο 30΄ όταν ο Νικοκαλόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο “φονιάς” Τσιμέλι με γυριστή κεφαλιά “εκτέλεσε” τον Τσαρούχα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Πριν τελειώσει το ημίχρονο η Ζάκυνθος είχε ακόμα μια καλή στιγμή με τον Γουσέτη ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Καστοριάς,  σούταρε με τους αμυντικούς να διώχνουν σωτήρια την μπάλα!

Στην επανάληψη και πριν καλά καλά ζεσταθούν οι παίκτες η Ζάκυνθος διπλασίασε τα τέρματα της! Αρχικά με την οξυδέρκεια του Λιβέρη ο οποίος έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Γκέκα. Ο κος Σαφαρίκας έδειξε το σημείο του πέναλτι με τον Τσιμέλι να είναι εύστοχος και να κάνει το 2-1 για την ομάδα του που έκανε την απόλυτη ανατροπή!

Στο δεκάλεπτο 60΄-70΄ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Αρχικά διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Τσάκνη με τον κο Σαφαρίκα να έχει διαφορετική άποψη και να συνεχίζει το ματς και στην συνέχεια είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Ένα σουτ του Τσάνι στο 73΄ πέρασε λίγο άουτ, όπως επίσης και ένα σουτ του Μαγγίζη στο 77΄ που είχε την ίδια κατάληξη!

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι με σωστές τοποθετήσεις δεν άφησαν τους παίκτες της Καστοριάς να πατήσουν την περιοχή του Ραγιά. Και στο 89΄ ήρθε και το “κερασάκι της τούρτας” από τον νεαρό Στύλλα Τελέν ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής μετά από πάσα του Γουσέτη και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του.

Η Ζάκυνθος με αυτή τη νίκη έχει μια διαφορά ασφαλείας 11 βαθμών από την 11η επικίνδυνη  θέση και απέχει από την κορυφή 6 βαθμούς, κάτι που δίνει ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο στους παίκτες για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Το πιο σημαντικό για την νησιώτική ομάδα είναι ότι σε 14 αγώνες έχει συγκεντρώσει 27 βαθμούς 3 αγωνιστικές πριν τελειώσει ο Α΄ γύρος.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Ραγιάς, Λιβέρης, Μούστα, Σούρμπης, Γουσέτης, Τσουκαλάς Β. (80’ Στύλλα), Τσιμέλι, Κάρδαρης (72’ Μεντής), Νικολακόπουλος, Αγκαράϊ, Νικολίτσας (56’ λ.τρ. Ντούκας)

Α.Γ.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Γιάννης Κατσαρός): Τσαρούχας, Μαγγίζης, Γκέκας, Μωυσιάδης (90’ Ντινόπουλος), Τσακνής, Παπαγεωργίου, Μανακίτσας, Πάλλας, Σαχινίδης (60’ Σβίρος), Τσάνι., Τσελεπής (67’ Αφεντουλίδης)