Kαλό μεσημέρι και καλή σαιζόν σε όλους και όλες. To ioniansports.gr πιστό στο “ραντεβού” του με την ενημέρωση εδώ και πολλά χρόνια, θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση των ομάδων ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 και Πανηλειακού από το Δημοτικό Στάδιο του νησιού για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας. Επίσης θα υπάρξει και ενημέρωση για το ματς στην Κάτω Αχαγιά μεταξύ του Διαγόρα Βραχνεϊκων και του ΑΟ Τσιλιβή,

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καδδάς, Ανδριανός, Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Συνθέσεις:

AΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Μαρίνος, Μπεκατώρος. Πεταλωτής, Γιοχανες, Ντάσης, Πούφλης, Πατίλας, Ζυγκερίδης, Σούρμπης, Κούτνικ

Πάγκος: Κολεύρης, Στίλα, Μαρίνος Κ., Κούζας, Τζίνα, Τσουκαλάς, Καραμαλίκης

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κώστας Λούσκος): Καρακίτσος, Νικολόπουλος, Δαλαβούρας, Κύτταρης, Μπαβέλης, Τσίγκρηλας Δημ., Λούσκος, Μπάλλας, Τσίγκρηλας Παν., Πρέντι, Παπαπέτρου

Πάγκος: Ασημακόπουλος, Σταματελάτος, Κούζης, Μανουσιάδης, Λιαρόπουλος, Κάρδαρης, Κωστόπουλος

Μαζεύεται ο κόσμος στο γήπεδο σιγά- σιγά. Όπως φαίνεται θα έχει μια καλή παρουσία Ζακυνθινών φιλάθλων στην εξέδρα. Περίπου 30 φίλοι του Πανηλειακού στην εξέδρα που έχουν κάνει το ταξίδι από τον Πύργο αλλά και κάποιοι που μένουν στο νησί.

Αίθριος ο καιρός, εξαιρετικές οι κλιματολογικές συνθήκες για ποδόσφαιρο.

Ξεκίνησε το παιχνίδι με τη Ζάκυνθο να επιτίθεται στην εστία μπροστά από τα κοιμητήρια και τον Πανηλειακό από την εστία που βλέπει προς Λαγανά.

Περίπου 400 φίλοι του ποδοσφαίρου στην εξέδρα.

1′ Πρώτη καλή στιγμή για τη Ζάκυνθο με τον Κούτνικ να βγαίνει σε πλάγιο τετ- α- τετ και τον Καρακίτσο να διώχνει στη δεξιά του γωνία.

Έχουν μπει επιθετικά οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά.

5′ Συμπληρώσαμε το πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς σκορ.

7′ Τραγικό λάθος στην άμυνα της Ζακύνθου, πετάγεται στην πορεία της μπάλας ο Τσίγκρηλας Παν. που θα επιχειρήσει το πλασέ αλλά η μπάλα θα περάσει παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος. Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

9′ Σουτ του Τσίγκρηλα Παν., έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Κουτογλίδης.

11′ Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Πρέντι η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτογλίδη.

“Πατάει” καλύτερα ο Πανηλειακός τα τελευταία λεπτά στο τεραίν.

13′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Ο Ζυγκερίδης “έσπασε” πολύ ωραία τη μπάλα στον Πούφλη που από εξαιρετική θέση θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Καρακίτσου. Η μεγαλύτερη φάση στο ματς.

Διαγόρας Βραχνεΐκων- ΑΟ Τσιλιβή 0-1 (10′ Λιβέρης)

17′ Πτώση του Τσίγκρηλα Π.στην περιοχή της Ζακύνθου από μαρκάρισμα του Γιοχάνες, αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί ο ρέφερι Καδδάς.

Κίτρινη κάρτα στον Τσίγκρηλα Δ. για ριψοκίνδυνο παιχνίδι.

Καλές κινήσεις κλασικού φορ, μέχρι στιγμής ο Ζυγκερίδης για τους γηπεδούχους.

20′ Πρώτο εικοσάλεπτο στο ματς παραμένει χωρίς σκορ το παιχνίδι.

Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες στη μεσαία γραμμή στα τελευταία λεπτά.

25′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με το Ζυγκερίδη να βγαίνει σε πλάγιο τετ-α-τετ αλλά να πλασάρει ψηλά άουτ.

26′ Νέα χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΣ, ξανά με το Ζυγκερίδη να πλασάρει και τον Καρακίτσο να διώχνει σωτήρια.

30′ Φτάσαμε στο πρώτο μισάωρο, με τη Ζάκυνθο να έχει τις περισσότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ αλλά το 0-0 να παραμένει.

31′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-0): Συνεχόμενα λάθη στην περιοχή του Πανηλειακού σε φάση διαρκείας, η μπάλα θα στρωθεί στο Ζυγκερίδη που από κοντά θα πλασάρει εύστοχα τον Καρακίτσο για το 1-0 σε έντονους πανηγυρισμούς.

38′ Ευκαιρία για τον Πανηλειακό, με τον Πρέντι να βρίσκει τον Λούσκο που απέναντι από τον Κουτογλίδη θα κάνει “ανεμικό” πλασέ, με τον Κουτογλίδη να μπλοκάρει σταθερά.

Διαγόρας Βραχνεΐκων- ΑΟ Τσιλιβή 1-1 (Πανάρετος)

Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, παραμένει το 1-0 για τη Ζάκυνθο με το γκολ του Ζυγκερίδη. Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός μετά το γκολ.

Διαγόρας Βραχνεΐκων- ΑΟ Τσιλιβή 2-1 (Καλτσουνάκης)

45′ Ευκαιρία για τον Πανηλειακό μετά από λάθος του Ντάση ο Πρέντι θα πάρει τη μπάλα θα σουτάρει με τον Κουτογλίδη να διώχνει με το αριστερό χέρι.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

Ξεκινά το δεύτερο μέρος. Με κίτρινες φανέλες και μπλε σορτσάκια η Ζάκυνθος, με κόκκινες φανέλες και σορτσάκια ο Πανηλειακός. Αυξήθηκε ο κόσμος στην κερκίδα.

47′ Σουτ του Πρέντι έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ.

Αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους.

Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός, υποτονικό το ματς στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης.

59′ Εκτέλεση φάουλ του Πρέντι, μπλοκάρει εύκολα στη δεξιά του γωνία ο Κουτογλίδης.

60′ Εκτέλεση κόρνερ του Κούτνικ, ο Πούφλης θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα φύγει αρκετα μέτρα άουτ.

62′ Αλλαγή για τον Πανηλειακό, με τον Ασημακόπουλο να παίρνει τη θέση του Μπάλλα.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Κούτνικ να κάνει το “σλάλομ” να περνά όποιον βρίσκει μπροστά του αλλά το τελικό του πλασέ, θα καταλήξει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Καρακίτσου.

63′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ, με τον Κολεύρη να παίρνει τη θέση του Πατίλα.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με το Μπεκατώρο να εκτελεί κόρνερ τον Πεταλωτή να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει εξ’ επαφής άουτ.

69′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Σούρμπη να βρίσκει ωραία τον Μπεκατώρο και αυτός να σουτάρει με τη “μία” με το αριστερό αλλά τον Καρακίτσο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Διπλή αλλαγή για τον Πανηλειακό με τους Σταματέλο και Λιαρόπουλο να παίρνουν τις θέσεις των Τσίγκρηλα Π, και Λούσκου.

76′ Εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, δύσκολα σε κόρνερ ο Καρακίτσος.

77′ Αλλαγή για τον Πανηλειακό με τον Κωστόπουλο να παίρνει τη θέση του Δαλαβούρα.

Κίτρινη στον Κύτταρη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

83′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Τσουκαλά να παίρνει τη θέση του Πούφλη.

90′ Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, περιμένουμε τις καθυστερήσεις.

Αλλαγή για τη Ζάκυνθο με τον Στίλα Τελέν να παίρνει τη θέση του Κούτνικ.

90+2′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, όταν ο Ζυγκερίδης θα βγάλει πάσα πάρε-βάλε στο Μαρίνο, που σε κενή εστία θα καταφέρει να αστοχήσει στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961- ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0