Καλό απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Πανγυθεατικού για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

10/11/19 15:00 ΔΗΜ. ΖΑΚΥΝΘΟΥ

ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 ΑΠΣ ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ ΓΣ

ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΗΛΕΙΑΣ ΛΙΑΠΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΗΛΕΙΑΣ ΚΑΡΑΜΕΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΗΛΕΙΑΣ ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΧΑΪΑΣ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Πολιανίδης, Μπεκατώρος, Γιοχάνες Οβούσου, Κούνια, Σούρμπης, Πούφλης, Πατίλας, Ζυγκερίδης, Κούντικ, Κέντμαν

Πάγκος: Κολεύρης, Ντάσης, Μαρίνος, Κούζας, Τσουκαλάς, Πεταλωτής, Καραμαλίκης

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ (Αργύρης Κατσίχτης) : Μπάμπουνης, Μπουρελάκος, Καρνιάτης, Λούζης, Γιαταγανάκης, Παναγοπουλος, Ντιόγο, Μπάλας, Ζιβάνοβιτς, Μπουτσικάκης, Μπαρόνε

Πάγκος: Χρυσικάκος, Σκάρπος, Μάργαρης, Ανδρεάκος, Τζίγκος, Μερλίνι

Αίθριος ο καιρός στη Ζάκυνθο, πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες λίγο πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Μπαίνει αρκετός κόσμος στην εξέδρα. Ίσως η καλή πορεία των νησιωτών σε συνδυασμό με το μεγάλο διπλό στη Σπάρτη επί της ομώνυμης ομάδας έφεραν τους φιλάθλους στο δημοτικό στάδιο.

Με κίτρινες φανέλες και μπλε σορτσάκια η γηπεδούχος Ζάκυνθος. Με μπλε εμφανίσεις και λευκές ρίγες στη φανέλα ο Πανγυθεατικός.

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Αναγνωριστικές κινήσεις από τις δύο ομάδες. Ντεμπούτο ενώπιον του ζακυνθινού κοινού για τον Μάϊκλ Κέντμαν που έχει αγωνιστεί σε Ναύπλιο και Σπάρτη σε εκτός έδρας ματς. Μάλιστα ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στον ΑΠΣ την περασμένη Κυριακή.

Με επιθετικές τάσεις έχει μπει η ομάδα του Γυθείου που προσπαθεί να απειλήσει.

5′ Σουτ του Γιαταγανάκη από μακρινή απόσταση η μπάλα θα φύγει πολλά μέτρα άουτ. Λίγο πριν ο Κούνια παραλίγο να κάνει το λάθος με τον Μπουτσικάκη να καθυστερεί χαρακτηριστικά να πασάρει στο Μπαρόνε.

Έχει μπει δυνατά το Γύθειο, “ψάχνεται” στα πρώτα λεπτά η Ζάκυνθος.

7′ Επικίνδυνο σουτ του Μπουτσικάκη, δύσκολα με τις γροθιές ο Κουτογλίδης. Στην συνέχεια της φάσης ο Μπεκατώρος θα βγάλει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Πολύ καλή ευκαιρία για το Γύθειο.

Δύσκολα έχουν βάλει οι φιλοξενούμενοι στους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά. Η Ζάκυνθος δεν έχει μπει καλά στο ματς.

10′ Εκτέλεση κόρνερ του Κούντικ η μπάλα θα αποκρουστεί από την άμυνα, στη συνέχεια η μπάλα θα στρωθεί στον Σούρμπη που από πλεονεκτική θέση θα πιάσει “αέρα” και θα χαθεί η ευκαιρία για να απειληθεί η εστία του Μπαμπούνη. Παραμένει το 0-0.

13′ Ωραία σέντρα του Μπεκατώρου για το κεφάλι του Πούφλη που από κοντά δε θα μπορέσει να νικήσει τον Μπαμπούνη που θα μπλοκάρει σταθερά. Καλή στιγμή για τους κυανοκίτρινους.

Η ταχύτητα και η εκρηκτικότητα του Κέντμαν είναι κάτι που μπορεί να ξεχωρίσει εύκολα κάποιος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ισορρόπησαν οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Κίτρινη κάρτα στο Λούζη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

17′ Εκτέλεση φάουλ Μπεκατώρου η μπάλα θα κοντράρει στα σώματα και θα απομακρυνθεί.

Πολύ επικίνδυνο το Γύθειο στις αντεπιθέσεις με τον Μπουτσικάκη από τ’ αριστερά να ξεχωρίζει με την ταχύτητα του.

Έχει γεμίσει σχεδόν το κεντρικό κομμάτι της εξέδρας του Δημοτικού σταδίου.

Οι Γιοχάνες και Κούνια το αμυντικό δίδυμο του ΑΠΣ στο σημερινό παιχνίδι. Στον πάγκο ο Χρήστος Πεταλωτής. Δεκάρι ο Κούντικ, αριστερά ο Κέντμαν και δεξιά ο Πούφλης με το Ζυγκερίδη μοναδικό καθαρόαιμο φορ.

Δύσκολο το παιχνίδι για τους γηπεδούχους που έχουν βρει σθεναρή αντίσταση στα πρώτα είκοσι λεπτά. (0-0).

25′ Στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι με την ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο να είναι το κύριο χαρακτηριστικό. Επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση, θέλουν μεγάλη προσοχή. “Παγωμένος” στα πρώτα λεπτά ο κόσμος στις κερκίδες, βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται αρκετά.

Έχει “θέματα” στην ανάπτυξη της η νησιώτικη ομάδα που δε βρίσκει τους “διαδρόμους” στην εστία του Μπαμπούνη.

30′ Παραμένει το 0-0 με τη Ζάκυνθο να έχει δυσκολίες στο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα αλλά και στο να αναχαιτίσει τον δαιμόνιο Μπουτσικάκη που απ’ τα αριστερά είναι πολύ επικίνδυνος.

Μικρή διακοπή ενός λεπτού να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον γκολκίπερ Μπαμπούνη που σηκώθηκε και συνεχίζει κανονικά.

Κίτρινη κάρτα στον Γιαταγανάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σούρμπη.

37′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΘΕΙΟ (0-1): Εκτέλεση φάουλ του Ζιβάνοβιτς, ο Λούζης θα πεταχτεί στην “καρδιά” της άμυνας του ΑΠΣ και με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ για το 0-1. Πολύ ωραίο γκολ από τους φιλοξενούμενους.

Φαινόταν ότι θα υπήρχε η εξέλιξη αυτή στο ματς με τη Ζάκυνθο να αποδίδει κάτω του μετρίου στα πρώτα 37 λεπτά.

“Κομμένη” στα δύο η νησιώτικη ομάδα μέχρι στιγμής.

Έχει χάσει τον προσανατολισμό της στο τερέν η Ζάκυνθος μετά το γκολ, μεγάλος εκνευρισμός στους ποδοσφαιριστές που μοιάζουν θολωμένοι.

41′ Επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Κούντικ θα πεταχτεί ο Οβούσου στην πορεία της μπάλας αλλά δε θα απειλήσει την εστία του Μπαμπούνη.

43′ Ωραία φάση για τη Ζάκυνθο με τον Πατίλα να βγάζει μπαλιά στο κέντρο της άμυνας του Γυθείου και τον Πούφλη να πετάγεται στην πορεία της μπάλας αλλά να την στέλνει άουτ.

Πάμε για το φινάλε του πρώτου μέρους, με τη Ζάκυνθο να πιέζει.

45′ Απίστευτη ευκαιρία για το Γύθειο με τον Σούρμπη να υποπίπτει σε τρομερό λάθος και τον Ζιβάνοβιτς να παίρνει τη μπάλα ολομόναχος και να φεύγει τετ-α-τετ με τον Κουτογλίδη που θα του πάρει τα “βήματα” και θα τον δυσκολέψει να επιχειρήσει το πλασέ, με τον Κούνια να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ των κυανόλευκων που θα έβαζαν πολύ δύσκολα στον ΑΠΣ.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ 0-1

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Το Γύθειο δικαίως βρίσκεται μπροστά στο σκορ αφού έχει “βραχυκυκλώσει” πλήρως τη Ζάκυνθο που έχει πολλά προβλήματα και στην άμυνα αλλά και την επίθεση. Οι κυανοκίτρινοι δε μπορούν να αναπτυχθούν σωστά, έχουν πολλά θέματα στην ανασταλτική τους λειτουργία και βρίσκονται πίσω στο σκορ μετά από στημένη φάση με την κεφαλιά του Λούζη. Μάλιστα στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους παραλίγο να έχουμε δράματα για τους γηπεδούχους που γλίτωσαν σίγουρο γκολ. Πρέπει να διορθώσει πολλά ο Στάθης Καραμαλίκης στην επανάληψη για να μην έρθει η ήττα.

Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για την συνέχεια της αναμέτρησης.

Με μια αλλαγή ξεκινά η Ζάκυνθος στην επανάληψη με τον Πεταλωτή να παίρνει τη θέση του Πούφλη. Αυτό σημαίνει ότι ο Γιοχάνες ανεβαίνει στο κέντρο και στην άμυνα θα πάει ο νεαρός στόπερ.

Υπάρχει διακοπή στο ματς με το Μπαρόνε να έχει τραυματιστεί ελαφρώς. Θα συνεχίσει όμως κανονικά στο παιχνίδι. Φωνές από την κερκίδα για καθυστερήσεις.

Δείχνει να έχει μπει καλύτερα η Ζάκυνθος στην επανάληψη.

51′ Μεγάλη ευκαιρία για το Γύθειο που φεύγει στην αντεπίθεση με τον Ντιόγο να βρίσκεται απέναντι στον Κουτογλίδη που με πολύ γρήγορη έξοδο θα αποτρέψει μια τρομερά δύσκολη κατάσταση για την εστία του.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με “φαρμακερή” εκτέλεση κόρνερ του Μπεκατώρου και κεφαλιά του Κούνια που θα φύγει μόλις άουτ.

52′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ με τον Σούρμπη να δίνει τη θέση του στον Ντάση.

53′ Σουτ του Ντάση με καλές προϋποθέσεις η μπάλα θα φύγει πολλά μέτρα άουτ.

Έχει “ανάψει” το ματς με τη Ζάκυνθο να δείχνει να έχει ξυπνήσει από το “λήθαργο” του πρώτου μέρους.

56′ Εκτέλεση φάουλ του Κούντικ, ο Ζυγκερίδης θα πεταχτεί στην πορεία της μπάλας αλλά δε θα τη βρει. Καλή στιγμή για τον ΑΠΣ. Έχουν ανέβει στο γήπεδο οι παίχτες του Στάθη Καραμαλίκη που πιέζουν με μεγάλη ένταση πλέον.

59′ Πέναλτι ζήτησε η Ζάκυνθος για φάση που η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου, επιθετικό φάουλ έδωσε ο Μαρκαντωνάτος.

Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τη Ζάκυνθο θα περάσουν ανεκμετάλλευτα.

Πιέζουν πολύ οι κυανοκίτρινοι για την ισοφάριση. Με συνεχόμενα φάουλ και κόρνερ οι γηπεδούχοι προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση.

65′ Παραμένει το 0-1 για το Γύθειο. Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους με τον Μερλίνι να παίρνει τη θέση του Παναγόπουλου.

Ντέρμπι το παιχνίδι με τη Ζάκυνθο να προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσια και το Γύθειο να κρατάει γερά.

67′ Φάουλ για τη Ζάκυνθο έξω από την περιοχή με τον Μπεκατώρο να εκτελεί και τον Μπαμπούνη να διώχνει σωτήρια με ωραία εκτίναξη.

70′ Παραμένει το 0-1 με το χρόνο να κυλά εις βάρος της ζακυνθινής ομάδας.

Στο έδαφος ο Λούζης νέα διακοπή στο ματς.

72′ Ο Μαρίνος θα πάρει τη θέση του Κέντμαν. Τρίτη αλλαγή για τη Ζάκυνθο.

Δεξί χαφ ο Πολιανίδης, δεξί μπακ ο Μαρίνος.

Κίτρινη κάρτα στον Κούνια για αντικανονικό μαρκάρισμα.

75′ Το ματς παραμένει στην κόψη του ξυραφιού (0-1). Πιέζει η Ζάκυνθος αλλά φαίνεται ότι όσο περνάει η ώρα, τα πόδια “βαραίνουν” περισσότερο.

Κίτρινη κάρτα στον Μερλίνι.

Ανορθόδοξα προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση οι νησιώτες. Φτάσαμε στο 78ο λεπτό.

Κίτρινη κάρτα στο Μπάλα για καθυστέρηση.

79′ Αλλαγή για το Γύθειο με το Μάργαρη να παίρνει τη θέση του Ντιόγο.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και το 0-1 παραμένει.

Έχει αντίπαλο το χρόνο η γηπεδούχος ομάδα και αυτό φαίνεται στις αγχωτικές της κινήσεις στο τερέν.

Μπήκαμε στα τελευταία με τη Ζάκυνθο να έχει κλείσει το Γύθειο στα καρέ του.

87′ Εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου μπλοκάρει με σταθερή έξοδο ο Μπαμπούνης που έχει πέσει και στο έδαφος.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με το Ζυγκερίδη να στρώνει στον Κούντικ που θα σουτάρει και το Μπαμπούνη να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Πολιανίδη από πλεονεκτική θέση να πιάνει άσχημα το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Παίζουμε καθυστερήσεις.

90+2′ Αλλαγή για το Γύθειο. Ο Χρυσικάκος θα πάρει τη θέση του Μπαρόνε.

Πολλές οι καθυστερήσεις από τους παίχτες του Γυθείου.

Όλα δείχνουν να έχουν κριθεί, δύσκολα θα αλλάξει κάτι. “Αγκαλιά” με τη νίκη το Γύθειο.

Δεύτερη κίτρινη κάρτα σε Κούνια, Κούντικ και Πολιανίδη ο οποίοι την επιδίωξαν για να ξεχρεώσουν σε επόμενο αγώνα.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ 0-1.

Τελικό συμπέρασμα: “Στράφι” πήγε η μεγάλη νίκη της Ζακύνθου στη Σπάρτη αφού οι κυανοκίτρινοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τη φούρια τους σε ένα ακόμη τρίποντο, χάνοντας από το εξαιρετικό σήμερα Γύθειο με σκορ 0-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ νωθρά στο πρώτο μέρος, δέχτηκαν γκολ από “στημένη” φάση με κεφαλιά του Λούζη και θα μπορούσαν να δεχτούν και δεύτερο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη η Ζάκυνθος μπήκε καλύτερα, πίεσε τους φιλοξενούμενους αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό να τελειώσει τις λίγες φάσεις που της παρουσιάστηκαν με αποτέλεσμα να έρθει μια ήττα που έρχεται να προσγειώσει ανώμαλα τους νησιώτες που παραμένουν στους 13 πόντους. Το Γύθειο θα φτάσει στην 3η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα φτάνοντας στους 9 βαθμούς. Ηθελημένα την κόκκινη κάρτα πήραν στο τέλος οι Κούνια, Πολιανίδης και Κούντικ για να ξεχρεώσουν στο παιχνίδι κυπέλλου που ακολουθεί. Η “μάχη” για την παραμονή στην κατηγορία συνεχίζεται και θα συνεχιστεί μέχρι τέλους, σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο πρωτάθλημα.