Δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη η ΑΓΕΖ και ηττήθηκε από το πολύ καλό Ληξούρι στο Κλειστό της Παναγούλας με 62-73. Η ήττα αυτή δημιουργεί νέα δεδομένα για την Ζακυνθινή ομάδα καθώς μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της 2η περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά ασφαλείας και την διατήρησαν έως το τέλος του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες και ολοκληρώθηκε ισόπαλο 21-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, πήραν μια μικρή διαφορά 27-25  αλλά άρχισαν να χάνουν ‘έδαφος με αποτέλεσμα το Ληξούρι να κάνει ένα μεγάλο σερί 13-1 και να τελειώσει το ημίχρονο με 38-28.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλή άμυνα δεν ‘άφησαν πολλά περιθώρια για να φτάσει η ΑΓΕΖ πολύ κοντά στο σκορ  και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 54-44.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν στην τελευταία περίοδο, αφού αρχικά μπορεί η ΑΓΕΖ να έμενε στους δέκα πόντους (49-59), αλλά το Ληξούρι με έξι σερί πόντους ξέφυγε με 65-49.

Κάπου εκεί το ματς κρίθηκε, αφού οι γηπεδούχοι μπορεί να έκαναν μια τελευταία αντεπίθεση και να μείωσαν σε 57-67, αλλά οι Κεφαλονίτες είχαν τις απαντήσεις και επικράτησαν με 73-62.

Ο Μπονίκος με 27π. και ο Θεοδωρίτσης Δ. με 15π. ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ΑΓΕΖ.

Επόμενο ματς την ΑΓΕΖ είναι εκτός έδρας με τον Α.Σ. Αραχωβίτικων.

Δεκάλεπτα: 21-21, 30-38, 44-54, 62-73

ΑΓΕΖ (Κοριανίτης Δ.): Μπονίκος 27 Μάργαρης Κώστας 5 Θεοδωρίτσης 15 Βαρβαρίγος 3 Κοτσέτας 9 Συμμετοχή Λούτας, Πέττας, Μουζάκης, Γιατράς, Μάργαρης Νίκος, Σταμίρης