Αυτή την Τετάρτη 2/5 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, συνεχίστηκε με τη 2η μέρα τους, η διεξαγωγή των μεγάλων αγώνων μπαράζ που οδηγούν στη Β’ Εθνική κατηγορία – Football League. Όπου ο Αστέρας υποδεχόμενος στην Αμαλιάδα τον Αήττητο Σπάτων, κόντρα σε κάποιες κρίσιμες λεπτομέρειες μέσα στο ματς, ηττήθηκε με 1-2 σκορ.

– Ως γνωστόν, ο πρωταθλητής του 5ου ομίλου Αστέρας Αμαλιάδας μετέχει σε όμιλο με, Εθνικό Πειραιά (6ος Ομιλος), Αήττητο Σπάτων Αττικής (7ος Ομιλος) και Ηρόδοτο Αλικαρνασσού Ηρακλείου Κρήτης (8ος Ομιλος). Οι αγώνες είναι διπλοί (εντός έδρας – εκτός έδρας). Συνολικά θα διεξαχθούν έξι αγωνιστικές.

Οι ΔΥΟ πρώτες ομάδες, θα πάρουν τη μεγάλη άνοδο και οι υπόλοιπες θα παραμείνουν στη Γ’ Εθνική, εκτός κι αν κάποια ή κάποιες από τις τέσσερις που θα πάρουν την άνοδο δεν μπορέσουν να συμμετέχουν στην ανώτερη Κατηγορία για οποιονδήποτε λόγο ή αν μείνει κενή θέση από όσες θα έχουν παραμείνει στη Β’ Εθνική (την τρέχουσα).

Φωτο από τον Βαγγέλη Δημητρόπουλο

Φάσεις και Γκολ

Ο Αστέρας Αμαλιάδας παρατάχτηκε με νέο τεχνικό που έκανε ντεμπούτο, τον Θόδωρο Γκάτζιο, όπου μια μέρα πριν ανέλαβε τη θέση μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Σούλη Παπαδόπουλο.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό, αφού στο 5′ με μπάσιμο σχεδόν από τη σέντρα κι από αριστερά και πλασέ στη συνέχεια ο Τσιλιγγίρης το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Με αδράνεια αμυντικής λειτουργίας όσο ο σκόρερ έκανε την προσπάθεια, και με τη μπάλα να γκελάρει προ του Τσάμη στο τελικό πλασέ.

Στο 16′ ευκαιρία για τον Αστέρα όταν, αρχικά σουτ του Κέρι κοντραρίστηκε από αμυντικό και στη συνέχεια στρώθηκε η μπάλα στον Μπαρμπαρούση που όμως ο γκολκήπερ με γρήγορη έξοδο στα πόδια του απομάκρυνε τον κίνδυνο διώχνοντας το πλασέ. Μέσα σε μεγάλη για την εποχή ζέστη με 29 βαθμούς θερμοκρασία και …καυτό ήλιο στα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά του αγώνα. Ελαφρά εδαφική υπεροχή του Αστέρα στο διάστημα από το γκολ κι έως τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου αλλά με τους φιλοξενούμενους να έχουν κλείσει τους χώρους μεσοαμυντικά και να μην έχουν δεχθεί άλλη φάση πλην της προαναφερόμενης του 16ου λεπτού.

Κρίσιμη φάση στο 30′ μια σπρωξιά του Μπαρμπαρούση μέσα στην περιοχή από τον Ηρακλή, αλλά ο διαιτητής Γκάμαρης, Αθηνών, δεν έδωσε πέναλτι μέσα σε διαμαρτυρίες όλων από τον Αστέρα! Στο 34′ σε θέση τετ α τετ ο Μπαρμπαρούσης αλλά άργησε, και τελικά γύρισε τη μπάλα που αυτή απομακρύνθηκε από τον Ηρακλή με κεφαλιά “ψαράκι” για να διώξει σωτήρια ο Μιχελής κι ενώ η μπάλα είχε πάρει τροχιά για τα δίχτυα! Στο 42′ φάουλ του Κέρι απομακρύνθηκε προσωρινά και στη συνέχεια ευκαιρία για τον Αστέρα με κεφαλιά του Αρβανίτη που κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στο 44′ σουτ του Μπουντόπουλου από το ύψος της περιοχής, άουτ, σε διάστημα που είχε ανέβει ο Αστέρας. Αποτέλεσμα ημιχρόνου το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Δικαιολογημένες πάντως διαμαρτυρίες και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου για τη φάση του 30′ που δεν δόθηκε πέναλτι, αφού όλοι στον Αστέρα είδαν για άλλο ένα ματς στα δυο μπαράζ ως τώρα να παίζει ρόλο σε βάρος τους η διαιτησία!

Στο δεύτερο μέρος μπήκε δυνατά ο Αστέρας, κέρδισε και γρήγορα δυο κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλευτα. Στο 48′ σε αντεπίθεση του Αήττητου σουτ του Καλογέρη από διαγώνια θέση περίπου από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

Στα πρώτα δεκαπέντε λετπα του δεύτερου μέρους, και πλην της προαναφερόμενης φάσης, ο Αστέρας πίεζε κι είχε ξεκάθαρη εδαφική υπεροχή, χωρίς πάντως “καθαρή” ευκαιρία στο διάστημα αυτό. Και τελικά ήρθε στο 66′ το 1-1 με κεφαλιά του Παγώνη μετά από κόρνερ του Μπουντόπουλου.

Στο 73′ σουτ του Κυριάκου άουτ, αλλά στο 76′ σε μια ακόμα από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις του Αήττητου ο Καλογέρης ως τελικός αποδέκτης έκανε το 1-2 με δυνατό σουτ. Στη συνέχεια, επηρεασμένος ο Αστέρας μετά το δεύτερο γκολ που ήρθε κόντρα στην τότε ροή του αγώνα, προσπάθησε μόνο “σπασμωδικά” χωρίς αποτέλεσμα, και δεν δημιούργησε κάποια ευκαιρία από τότε κι έπειτα. Μόνο στο 90+4′ ένα μακρινό φάουλ του Κέρι πέρασε λίγο άουτ. Κι έμεινε τελικό σκορ το 1-2.

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Θοδ. Γκάτζιος): Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Αρβανίτης, Μπουζούρας (68′ Κυριάκος), Ν’ Γκουέμ, Παγώνης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Τόρες (79′ Σταθάτος)

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Μιχελής, Μουστάκης, Ηρακλής (72′ Μωυσιάδης), Κολλαράς, Χριστοφιλέας, Ρουσσάκης (8′ λ.τρ. Γκούμας – 66′ Φαρινόλα), Νικλητσιώτης (80′ Βιδάλης), Καλογέρης, Κρητικός, Κατσικογιάννης, Τσιλιγγίρης

* Στο άλλο ματς, Εθνικός Πειρ.- Ηρόδοτος 0-0 (παρών στο γήπεδο της Καλλιθέας, που φέτος χρησιμοποιεί σαν έδρα η ομάδα από τον Πειραιά, κι ο διοικητικός επικεφαλής της ΑΕΚ Δημ. Μελισσανίδης, που κάθησε μαζί με τον προσωπικό φίλο του διοικητικό στέλεχος και χρηματοδότη του Εθνικού, Αλεξ. Καρυδόπουλο)

Αήττητος Σπάτων – Ηρόδοτος

* “Τελευταίο χαρτί” για τον Αστέρα την Κυριακή να κάνει νίκη και με τους τρεις βαθμούς να ξαναμπεί γερά στο παιχνίδι της ανόδου!