Παλικάρι ο Απόλλων, σε πτωτική πορεία ο Εθνικός…

Έπαιξε με την φωτιά και κάηκε. Ο λόγος φυσικά για τον Εθνικό Σκουλικάδου ο οποίος αν και είχε προηγηθεί με 2-0 στο ματς στον Αγγερικό κατάφερε να δεχτεί 2 γκολ από τον ψυχωμένο και αποφασισμένο Απόλλωνα που αν και με ελλείψεις τα πήγε θαυμάσια και κέρδισε στο ματς αυτό το χειροκρότημα και τον σεβασμό. Ο Εθνικός για ένα ακόμα ματς δεν ικανοποίησε και δείχνει ότι έχει μια πτωτική αγωνιστική πορεία εδώ και αρκετό καιρό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με δυο πέναλτι να μπουν Μπροστά στο σκορ με τον ‘Αλκη Αλεξανδρίδη, ένα γκολ στο πρώτο μέρος και ένα γκολ στις αρχές της επανάληψης. Ο Βαρυπάτης όμως με ένα καταπληκτικό γκολ μείωσε σε 2-1 και το ματς έγινε “ροντέο” με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να βρει τρόπο για να φέρει το ματς στα ίσια. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ψυχραιμία για να διατηρήσουν αυτό το “εύθραυστο” 2-1 για να έρθει στο 87΄ ο Κώστας Μπιάζης ο οποίος με φάουλ από πλάγια αριστερά έφερε την μπάλα εκεί που έπρεπε στην μικρή περιοχή, έγινε σύγχυση με ένα τσούρμο παίκτες μπροστά από τον Ποταμίτη με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Προφανώς κάποιο κεφάλι την ακούμπησε αλλά το γκολ χρεώθηκε στον Μπιάζη. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Εθνικός προσπάθησε να πιέσει, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι ο Απόλλωνας πήρε σπουδαίο βαθμό εκτός έδρας.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ>>>>>>>

Απτότητος και μόνος στην κορυφή συνεχίζει ο ΑΟ Τσιλιβή….

Χωρίς να δυσκολευτεί ο ΑΟ Τσιλιβή πέρασε το εμπόδιο του Αστέρα Μαχαιράδου στον Πλάνο επικρατώντας με 4-0. Η ομάδα του Θ. Παραστατίδη δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο καθώς το σκορ στο ημίχρονο ήταν ήδη 3-0 με τα γκολ του Σόρα και Κακολύρη (2). Στην επανάληψη ο Μαλαφούρης πέτυχε το 4ο γκολ για την ομάδα του που ήταν και το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη ο ΑΟ Τσιλιβή συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στου πρωταθλήματος έχοντας 13 βαθμούς με τη Ζάκυνθος να είναι 3 βαθμούς πίσω.