Ένα δυναμικό αλλά και ιδανικό παράλληλα ξεκίνημα, πραγματοποίησε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στο γήπεδο του Αγγερικού απέναντι στον πάντα επικίνδυνο και υπολογίσιμο Εθνικό Σκουλικάδου.

Οι κυανοκίτρινοι στην πρεμιέρα του δεύτερου μισού του φετινού “μαραθωνίου” που θα κρίνει το φετινό πρωταθλητή, πήραν τη νίκη με σκορ 3-1 στο γήπεδο του Αγγερικού μέσα σε πολικό σχεδόν ψύχος, κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες.

Εν αντιθέσει με τη χαμηλή θερμοκρασία, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ζεστά την προσπάθεια που κάνουν για την επιστροφή τους στις εθνικές κατηγορίες, κάνοντας το χρέος τους και μάλιστα με καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο. Όλα αυτά χωρίς να αφήσουν περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, που δε μπόρεσαν να επαναλάβουν μια ανάλογη εμφάνιση με αυτή του πρώτου γύρου, όταν και είχαν αποσπάσει την ισοπαλία στις καθυστερήσεις.

Με τον Στάθη Καραμαλίκη σε ενεργό ρόλο και τον Αγκουστίν Εγκουαβόν να παρακολουθεί από τον πάγκο (δεδομένης της απουσίας του στη Νιγηρία τον τελευταίο μήνα), η Ζάκυνθος μπήκε φουριόζα στο πρώτο μέρος, δείχνοντας ότι δεν έχει την παραμικρή διάθεση για απώλειες.

Κυανοκίτρινη υπεροχή και 0-2 στο εικοσάλεπτο

Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ στο πρώτο 20λεπτο ήταν στο 0-2, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, υπέρ τους το δυνατό άνεμο, με τον Εθνικό σε παθητικό ρόλο. Συγκεκριμένα η κυανοκίτρινη υπεροχή ευδοκίμησε στο 14′ όταν ο Τσουκαλάς θα βγάλει μια σέντρα από τα δεξιά, με το Σούρμπη να πιάνει την κεφαλιά από κοντά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Φουτζίγια (φέρει ευθύνη ο νεαρός γκολκίπερ) για το 0-1.

Στην συνέχεια ο Ψάρρης θα χάσει μια καλή ευκαιρία στο 17′ για να χριστεί σκόρερ αλλά θα στείλει τη μπάλα λίγο άουτ, για να φτάσουμε στη φάση του 18′ ο Τζανάρι θα παραβιάσει από κοντά την εστία του Εθνικού για το 0-2 σε φάση διαρκείας.

Προσπάθησε να μπει στο ματς ο Εθνικός, τέλος στη “σεμνή τελετή” απ’ τον Τσουκαλά

Η μοναδική αντίδραση του Εθνικού σε όλο το ματς, “μεταφράστηκε” σε γκολ στο 33ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Άγγελος Κλάδης θα στείλει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του ΑΠΣ για το 1-2, που έδωσε προσωρινά ένα ενδιαφέρον στο ματς.

Πριν όμως προλάβουν να πιστέψουν στην ανατροπή οι παίχτες του Γιώργου Καράμπελα, ο Βαλάντης Τσουκαλάς από κοντά θα τελειώσει τις όποιες ελπίδες τους στο 35ο λεπτό, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στη “σεμνή τελετή”. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Ανδρέα Πλέσσα, με τον Βασίλη Κλάδη να πετάγεται και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ στο 45′.

Στο ρελαντί οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη

Στην επανάληψη δεν έγινε καλό παιχνίδι, με τον Εθνικό έχοντας ευνοϊκό άνεμο να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Κλάδη και τη Ζάκυνθο να κρατά σχετικά εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα, παίζοντας ουσιαστικά στο ρελαντί.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες να σκοράρουν με Μαλισόβα (στο 48′, σουτ μόλις άουτ) και Τσουκαλά ( στο 79′, αντέδρασε σωστά ο Φουτζίγια) χωρίς να το καταφέρουν ενώ ο Εθνικός απείλησε στα “χασομέρια” με τον Προκόπη αλλά ο Κλάδης αντέδρασε σωστά αποσοβώντας τον κίνδυνο. Ήταν πλέον αργά, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Στα highlights η είσοδος των Τριανταφυλλίδη και Ηλιού που πέρασαν στα τελευταία λεπτά στο τερέν ως αλλαγή. Ειδικά ο πρώτος ξαναφόρεσε τη φανέλα του ΑΠΣ μετά από πολλά χρόνια.

Διαιτητής ήταν ο Μποζίκης, βοηθοί του οι Μπέης και Κοριανίτης.

Συνθέσεις

Εθνικός Σκουλικάδου (Γιώργος Καράμπελας): Φουτζίγια, Πυλαρινός, Πέττας, Καλαμαράς, Κλάδης Αγγ., Προκόπης, Πλέσσας, Πέττας, Αλεξανδρίδης, Λίβος (44′ Γιακουμέλος Αθ.), Μετζαλίρας (88′ Πατρινός)

ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 (Στάθης Καραμαλίκης- Αγκουστίν Εγκουαβόν): Κλάδης Β., Κουρούμαλος, Τζίνα, Μπιάζης, Μαρίνος, Ντάσης, Μαλισόβας, Σούρμπης (90′ Τριανταφυλλίδης), Τσουκαλάς, Τζανάρι, Ψάρρης (90′ Ηλιού)