Ένα παιχνίδι που θα μείνει την ιστορία του τοπικού πρωταθλήματος έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της Λιθακιάς. Ένα ματς που θα το θυμούνται όλοι από την δική τους πλευρά, θετικά η αρνητικά! Πρωταγωνίστρια σε αυτό το ματς ήταν η ίδια η φύση που έκανε το παιχνίδι άνω κάτω με τα καμώματα της.

Από την μία χαλάζι, αέρας βροχή και κρύο και από την άλλη οι πρωταγωνιστές αυτού του “έργου” οι ποδοσφαιριστές αλλά και το διαιτητικό τρίο… που έφυγαν νύχτα από τα νταμάρια με το ματς να διακόπτεται οριστικά στο 77′ του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 4-4 για τις δύο ομάδες!!!

Από την αρχή φάνηκε ότι τα άσχημα καιρικά φαινόμενα θα πλήξουν την περιοχή. Εν τούτοις όμως το παιχνίδι άρχισε με τον Απόλλωνα να κάνει την διαφορά και με τα γκολ των Μπιάζη, Ζογκάι, Ελέζι και Μαρίνου να πηγαίνει στο ημίχρονο με 4-1. Είχε μειώσει σε 1-2 ο Ελέζι για την Λιθακιά! Στην  επανάληψη ο καιρός άρχισε να αγριεύει και στο 58΄ ο διαιτητής Κώστας Ψάρρης διακόπτει το ματς προσωρινά λόγω της έντονης χαλαζόπτωσης!

Μετά από μερικά λεπτά το ματς άρχισε και πάλι με την Δόξα να έχει πρίμα το αέρα και μέσα σε 15 περίπου λεπτά η ομάδα του Διονύση Μουζάκη με τα 2 ακόμα γκολ του Ελέζι και ένα του Βελλίδη φέρνει το ματς στα ίσια σε 4-4!

Στο 78΄ ο διαιτητής διακόπτει ξανά το παιχνίδι καθώς η δυνατή βροχή δεν άφηνε τους παίκτες να παίξουν ποδόσφαιρο. Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια τους με το διαιτητή να λέει ότι θα ειδοποιηθούν οι αρχηγοί για το πότε θα αρχίσει εκ νέου το ματς. Μόλις η βροχή μειώθηκε ο διαιτητής σύμφωνα με το φύλλο αγώνα ειδοποίησε τους αρχηγούς των δύο ομάδων για να βγουν οι παίκτες ξανά στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίκτες της Δόξας Λιθακιάς βγήκαν στο κέντρο του γηπέδου. Οι παίκτες του Απόλλωνα δεν βγήκαν!  Ειδοποιήθηκαν για 2η φορά με τον διαιτητή να περιμένει 5 λεπτά στην σέντρα μαζί με τους παίκτες της Δόξας αλλά και πάλι η ομάδα του Απόλλωνα δεν βγήκε να αγωνιστεί με τον Κώστα Ψάρρη να κλείνει το φύλλο αγώνα με οριστική διακοπή και με υπαίτια ομάδα τον Απόλλωνα και την Πειθαρχική Επιτροπή να παίρνει την “σκυτάλη” για τα περαιτέρω!!!

Από την μεριά τους οι άνθρωποι του Απόλλωνα υποστηρίζουν ότι ουδέποτε ο διαιτητής Κώστας Ψάρρης τους ειδοποίησε να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο αρχηγός της ομάδας Νίκος Κόκλας επικοινώνησε με την σύνταξη στην ιστοσελίδα μας και δήλωσε ότι: “O κος Ψάρρης μας είπε να αποσυρθούμε στα αποδυτήρια λόγω της βροχής και του xαλαζιού που έπεφτε  και θα μας ειδοποιούσε στη συνέχεια για το τι θα πράξουμε. Στην συνέχεια δεν μας ειδοποίησε. Η διαιτητική τριάδα βγήκε στον αγωνιστικό χώρο μαζί με του παίκτες της Λιθακιάς. Και ενώ είμαστε στα αποδυτήρια μας ειδοποίησε να βγούμε. Του είπα ότι είναι σκοτάδι δεν υπάρχει φως έχει νυχτώσει, να περιμένουν λίγα λεπτά να αλλάξουμε γιατί ήμασταν μούσκεμα, αντί αυτού ο διαιτητής έφυγε ξανά για τα αποδυτήρια και έκλεισε το φύλλο αγώνα το οποίο το υπέγραψα με επιφύλαξη”. Και κατέληξε λέγοντας: “Είναι κρίμα και άδικο αυτό που συνέβη. Δεν είχαμε κάποιο λόγο να μην βγούμε στον αγωνιστικό χώρο, δεν μας ειδοποίησε κανείς να βγούμε, ούτε ο διαιτητής, ούτε ο παρατηρητής. Την 2η φορά που το έκανε του ζητήσαμε 2-3 λεπτά να αλλάξουμε μέσα στα σκοτάδια. Θα κάνουμε όλες τις νόμιμες ενέργειες στα αρμόδια όργανα για να δικαιωθούμε”

Τι λέει το φύλλο αγώνα που συνέταξε ο διαιτητής Κώστας Ψάρρης.

Στο 65΄ του αγώνα διέκοψα πράσινα τον αγώνα λόγω έντονης Χαλαζόπτωσης. Μετά από 3 λεπτά συνεχίστηκε ο αγώνας κανονικά. Στο 77΄ διεκόπη ξανά προσωρινά ο αγώνας λόγω έντονης χαλαζόπτωσης και οδηγήθηκα με τις ομάδες και τους βοηθούς μου στα αποδυτήρια. Μετά από 8 λεπτά ξαναβγήκα στον αγωνιστικό χώρο, κρίνοντας ότι οι συνθήκες ήταν κατάλληλες για να συνεχιστεί ο αγώνας. Η γηπεδούχος ομάδα παρουσιάστηκε κανονικά στον αγωνιστικό χώρο. Ενημέρωσα τον αρχηγό της φιλοξενούμενης ότι θα περιμένω 5 λεπτά έως ότου παρουσιαστούν για να συνεχιστεί ο αγώνας, ωστόσο αυτό  δεν έγινε και αναγκάστηκα να αποχωρήσω. Το σκορ της στιγμής της διακοπής ήταν 4-4 και βρισκόμασταν στο 77΄. Καμιά άλλη παρατήρηση.