Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα 4 παιχνίδια για την 2η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου…

Στο γήπεδο του Μαχαιράδου, ο Παναρτεμισιακός έκανε “περίπατο” και κέρδισε με το εντυπωσιακό 7-0 τον Αχιλλέα. Η ομάδα των Λαγκαδακίων έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν δύο συνεχόμενες ήττες.

Στον Αγγερικό, ο ΑΟ Καταστάριου συνεχίσει να μοιράζει γκολ με το “τσουβάλι”. Αυτή τη φορά “θύμα του ” ήταν η ΑΕ Γερακαρίων την οποία φιλοδώρησε με το επιβλητικό 7-0!

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, ο Ζακυνθιακός παρουσία πλέον της διοίκησης του ΑΠΣ Ζάκυνθος μετά τις τελευταίες εξελίξεις,  κέρδισε την ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου με  σκορ 3-0.

Με το μέλος του Δ.Σ. της Ένωσης Διονύση Κλάδη,  να κάνει ένσταση κατά της διοργανώτριας για τον Διαιτητή Μποζίκη!

Ο πρώην πρόεδρος της επιτροπής πρωταθλημάτων, υποστήριξε  ότι ο διαιτητής κακώς σφύριξε το ματς, καθώς ήταν πρώην μέλος του Δ.Σ. της Δόξας Λιθακιάς και για να ξανασφυρίξει έπρεπε να δώσει εκ νέου εξετάσεις.

Nεότερες όμως διασταυρωμένες πληροφορίες, κάνουν λόγο ότι ένσταση δεν έγινε από τον παράγοντα της του Αγίου Λέοντα Διον. Κλάδη.

Κανονικά η ένταση κατά του διαιτητή πρέπει να γίνει πριν αρχίσει το παιχνίδι, αυτό δεν έγινε όπως δεν έγινε και στο τέλος της αναμέτρησης με αποτέλεσμα ο διαιτητής Μποζίκης, να κλείσει το φύλλο αγώνα χωρίς καμιά επιφύλαξη από την μεριά της φιλοξενούμενης ομάδας…

Στο γήπεδο των Βολιμών, ο Αστέρας Μαχαιράδου γλύτωσε από του “χάρου τα δόντια” καθώς έχανε από τον Ελατιακό αλλά λίγα λεπτά πριν το φινάλε, κατάφερε να ισοφαρίσει  σε 1-1 και να πάρει τον πόντο της ισοπαλίας.

ΣΑΒΒΑΤΟ 29/10/2016
ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ 7 – 0

Σκόρερ: (Διαμαντής, Αλεξανδρίδης, Καπετάνης, Σταμίρης, Κλάδης Β., Ζανφιράκε 2)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΜΑΤΣΑΣ-ΚΛΑΔΗΣ-ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Βρήκε την “αχίλλειο πτέρνα” του αντιπάλου ο Παναρτεμισιακός

Εύκολο απόγευμα, ηλιόλουστο, πέρασαν οι παίκτες του Παναρτεμισιακού στο Μαχαιράδο που βρήκαν το Αχιλλέα όχι σε καλή ημέρα και του έριξαν γκολ με το “τσουβάλι” ¨.

Οι παίκτες του Θανάση Σταματόπουλου από την αρχή “καθάρισαν” το παιχνίδι και μάλιστα στο πολύ ρελαντί.

Διαμαντής και Αλεξανδρίδης πήγαν την ομάδα τους στο ημίχρονο με 2 γκολ προβάδισμα.  Στην επανάληψη ο Καπετάνης έκανε το 3-0 και ο Σταμίρης το 4-0.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμη περισσότερο στην συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν το ψυχικό σθένος να αντιδράσουν.

Απλά το “κερασάκι” στην τούρτα το έβαλε ο Γκάμπριελ Ζανφιράγκε με 2 ακόμη προσωπικά τέρματα, για να γραφτεί το τελικό 7-0 για τα “ελάφια”.

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ (Θανάσης Σταματόπουλος): Κυπριώτης, Βαρβαρίγος (68΄ Κλάδης Β.), Χριστοδουλόπουλος, Κλάδης Ν., Καπετάνη, Μπάστας Αν., Τσιριγώτης, Πολίτης, Αλεξανδρίδης (68΄ Ζανφιράκε), Σταμίρης, Διαμαντής (72΄ Νίλσον).

ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Χρήστος Τσιντσιλώνης): Καβαρνός, Πέττας Λ., Ελέζι, Λαγοπόδης, Δρόσος (52΄ Ζούγρας Δ.), Τζαβαλάς, Κουτουλογένης, Μέρκο, Σκλήβας, Τζιάρος, Τσιμπίδης (46΄ Παππά – 60΄ λ.τρ. Νέγκας).

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ 1 – 1

Σκόρερ: (Θεοδόσης Λ.- Λούντζης 88΄)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΩΣΤΑΚΗΣ-ΜΠΕΗΣ-ΠΟΠΟΡΗΣ

Δεν αστειεύεται ο Ελατιακός…

Πραγματικό ντέρμπι ήταν αυτό που έγινε στις Βολίμες ανάμεσα στον Ελατιακό και στον Αστέρα Μαχαιράδου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ενώ ο Αστέρας κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα απόδοσης.

Η απουσία του Πάστρα στην γραμμή κρούσης των φιλοξενούμενων, ήταν παραπάνω από εμφανής.  Από την άλλη οι παίκτες του Ανδρέα Σπυρόπουλου έδειξαν ότι φέτος θα παλέψουν όλα τα παιχνίδια, κυρίως στην έδρα τους που είναι ιδιαίτερα δυνατοί!

Η ισοπαλία ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα και για τις δύο ομάδες. Στο Α΄ μέρος αμφότεροι, έχασαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Στην επανάληψη στο 72΄ ο Θεοδόσης Μελές έκανε το 1-0 για τον Ελατιακό, που θα μπορούσε να “κλειδώσει” τη νίκη αν λίγα λεπτά αργότερα ο Αλέξης Τσουκαλάς δεν έχανε μια σπουδαία ευκαιρία για ένα ακόμη τέρμα.

Στο 88΄ ο Αχιλλέας Λούτζης με γυριστή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια και στις καθυστερήσεις ο Αστέρας πήγε να “κλέψει” επί της ουσίας τη νίκη με τον Μαρούδα, που έχασε σημαντική ευκαιρία για το 1-2.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί να μην άρεσε σε κανέναν από τους δύο αλλά ήταν πέρα για πέρα δίκαιο.

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ (Ανδρέας Σπυρόπουλος): Συνετός Δ., Πυλαρινός Διον., Μπάστας Αγγ., Φραγκογιάννης Κ., Θεοδόσης Λ. (85’ Πυλαρινός Κ.), Τσουκαλάς Π., Τσουκαλάς Αλ., Πυλαρινός Γιαν., Τσουκαλάς Διον., Σπίνος Αντρ. (62’ Θεοδόσης Ν.), Μπάστας Τ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ (Θοδωρής Παραστατίδης): Αντίοχος Μ., Αντίοχος Μπ., Μαρούδας Μιχ., Λούντζης Αχ., Κυβετός Στ., Καλαμαράς Χρ., Κακολύρης Γ., Βοζαΐτης, Αντωνόπουλος (65’ Τσιλίκης Ν.), Νταλανάϊ (75’ Ντούσης), Μαρούδας Π. (85’ Κακολύρης Τ.)

ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ – ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ 0 – 7

Σκόρερ: (Καραμαλίκης (2), Μαλαφούρης (2), Κάρδαρης, Κωστάκης, Μυτιλήνης)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΟΣ-ΨΑΡΡΗΣ-ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ

Μοιράζει γκολ με το “τσουβάλι” ο ΑΟΚ…

Σε δύο παιχνίδια έχει πετύχει 17 γκολ και αν συνεχίσει σε αυτό τον ρυθμό, δύσκολα θα βρεθεί ομάδα μικρομεσαίων κυβικών, που θα μπορέσει να αντισταθεί στην καθολική ανωτερότητα την ομάδας του Κατασταρίου!

Μπορεί όπως και σε αυτό το παιχνίδι η ΑΕ Γερακαρίων να έκανε φιλότιμες προσπάθειες να κρατήσει τον “πήχη” του σκορ χαμηλά (ιδίως στο Α΄ μέρος) αλλά στην επανάληψη επήλθε το “μοιραίο”.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο μόνο με 1-0, χάρη σε γκολ του Κάρδαρη αλλά ήταν ηλίου φαεινότερο ότι η “καταιγίδα” δεν θα αργούσε να ξεσπάσει.

Ο Καραμαλίκης έκανε το 2-0 και λίγα λεπτά αργότερα ο Μαλαφούρης άνοιξε και αυτός “λογαριασμό” κάνοντας το 3-0. Ο Καραμαλίκης εκ νέου ήταν αυτός πήρε τη “σκυτάλη” και έκανε το 4-0, για να έρθει ο Κωστάκης να κάνει το 5-0.

Απλά ο Μυτιλήνης ανέβασε το δείκτη στο 6-0 για να έρθει ξανά ο Μαλαφούρης και να γράψει το τελικό 7-0 για την ομάδα του.

ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ (Ψάρρης): Φεράτι, Γιαννόπουλος, Μεντζαλίρας, Πόθος, Πλαρινός Χ., Καμπεράϊ (68’ Μουζάκης Χ.), Γιατράς, Πλαρινός Γ., Ψάρρης Α. (75’ Βούτος), Ντόστι, Μουζάκης Β.Λ. (85’ Μαμφρέδας)

ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ (Παναγιώτης Γουσέτης): Χαρακτινός Δ., Κομιώτης Ι., Δρόσος Π. (72’ Κουτσουπιάς), Λιβέρης Στ. (65’ Μαρούδας Μ.), Κομιώτης Α., Αρκαδιανός, Κάρδαρης, Κωστάκης Μ. (71’ Πάνος), Μαλαφούρης Δ., Καραμαλίκης, Μυτιλήνης

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ – ΑΕ ΑΓ.ΛΕΩΝ/ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ 3 – 0

Σκόρερ: Mαλλιάς (41΄), Μαρούδας (45΄), Φυτόπουλος (75΄)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΜΠΟΖΙΚΗΣ-ΠΕΤΤΑΣ-ΣΤΕΡΓΙΩΤΗΣ Γ

Πολλές οι ευκαιρίες, λίγα τα γκολ για τον Ζακυνθιακό

Με το ίδιο σκορ που κέρδισε και τον Αχιλλέα (3-0), ο Ζακυνθιακός διπλασίασε τις νίκες του αυτή την φορά επί της ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου.

Συνέχισε στις νίκες όπως ήταν αναμενόμενο ο Ζακυνθιακός. Αυτή τη φορά επικράτησε με 3-0 κόντρα στα “Λιοντάρια” στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, σε ένα παιχνίδι που κυμάνθηκε σε μέτρια ποιοτικά επίπεδα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ουσιαστικά “μονόλογο” και από την αρχή έως στο τέλος είχαν “κατασκηνώσει” έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, χάνοντας πολλές και καλές ευκαιρίες για να πετύχουν μια εντυπωσιακή νίκη.

Πράγματι το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής,  καθώς οι παίκτες του Ανδρέα Γκούσκου είχαν γυρίσει όλοι πίσω και με μαζική άμυνα προσπαθούσαν να κρατήσουν το “μηδέν”. Σε αυτές όμως τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες  για να κρατήσεις μέχρι τέλους.

Από γη ουρανό και θάλασσα, χτυπούσαν οι παίκτες του Παναγιώτη Τρουπιώτη αλλά η αστοχία για άλλη μια φορά βρισκόταν στο κεντρικό “μενού” των Γαλαζοπράσινων. Το μπλοκάκι είχε γεμίσει και οι συνάδελφοι δημοσιογράφοι, απλά από ένα σημείο και μετά, να γράφουν για τα άχαστες ευκαιρίες των γηπεδούχων.

Ο Χάρης Μαλλιάς με πολύ όμορφη ενέργεια έκανε την αρχή έστω και στο 41΄. Τόσα ήταν τα λεπτά που άντεξε η γραμμή “Μαζινό” των “Λιονταριών” μέχρι να γίνει το 1-0.

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα ήταν θέμα χρόνου να συμβούν!

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Παναγιώτης Μαρούδας με μια βολίδα “κλείδωσε”  τη νίκη, με το Ζακυνθιακό να φτάνει στο 2-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σπαταλήσουν άλλες τόσες ευκαιρίες, με το τόπι να μην μπαίνει στο πλεκτό!

Στο 75΄ έγινε χέρι στην περιοχή των φιλοξενούμενων με τον “αιθάλη”  Χρήστο Φυτόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 3-0 από την άσπρη βούλα.

ΑΟΠ Ζακυνθιακός (Παναγιώτης Τρουπιώτης): Διαμαντής, Μαρίνος, Κυριάζος, Μπιάζης, Φυτόπουλος, Τζιαφέρης (75΄ Κυδωνιάτης), Μαλλιάς, Κίτος, Μαρούδας (56΄ Κομιώτης), Σούρμπης, Σόρα (64΄ Σπίρι).

ΑΕ ΑΓ. ΛΕΩΝ/ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ (Ανδρέας Γκούσκος): Μουζάκης (30΄ λ. τρ. Βυθούλκας Π.), Μαρίνος Διον., Παπαδάτος, Χασμούκα, Βυθούλκας Π., Βιάζης, Μάργαρης Ν. του Χαρ. (80΄ Ακτύπης), Μάργαρης Ν. του Θεοδ., Μπάστας Μαρίνος, Τσάβος (46΄ Βυθούλκας Μιχ.).