Έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζάκυνθου το απόγευμα της Κυριακής με δύο σπουδαία παιχνίδια. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΠΣ Ζάκυνθος συνέτριψε με 5-0 την ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλωμένου και στο γήπεδο του Αγγερικού ο Αστέρας Μαχαιράδου πήρε σπουδαίο τρίποντο από τον ΑΟΚ αφού κέρδισε με 2-1. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

“Δαιμονισμένος” ΑΠΣ Ζάκυνθος “κέρασε” 5 γκολ την Ένωση!

Ένας καταπληκτικός ΑΠΣ Ζάκυνθος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο των Αμπελοκήπων. Η ομάδα του Ντένη Κόκλα επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 5-0 και κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα από τους φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο. Με το “καλημέρα” οι “κυανοκίτρινοι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φυτόπουλου και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (44΄) ο Παντελέων διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0). Στην επανάληψη ο ΑΠΣ Ζάκυνθος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο παίζοντας κυρίως από το άκρα δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ένωσης των ορεινών. Στο 57΄ ο Λούτας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 59΄ ήταν η σειρά του Μαρουδά να χριστεί σκόρερ ο οποίος έκανε το 4-0, για να έρθει ο Κουρούμαλος στο 85 και να διαμορφώσει το τελικό 5-0 για την ομάδα του. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο ΑΠΣ Ζάκυνθος από το 62΄ του αγώνα αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Παντελέων! 2η συνεχόμενη νίκη λοιπόν για την “κυανοκιτρίνη” ομάδα που έχει πλέον 6 βαθμούς, εν΄ αντιθέσει με την Ένωση που έχει μείνει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα! Τέλος, να αναφέρουμε ότι μετά από 3 χρόνια απουσίας από τους αγωνιστικούς τους χώρους επέστρεψε ο Γιάννης Ζώντος με την φανέλα της αγαπημένης του ομάδας των ορεινών. Μόνο που ήταν άτυχος και αποχώρησε τραυματίας από το ματς. Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 52΄ ο Σιούκας απέκρουσε πέναλτι του Σπ. Ζώντου.

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Ντένης Κόκλας) Σιούκας, Κουρούμαλος (89΄ Κόκκαλης), Κοντονής, Καψάσκης, Κολέτσης, Μπάστας, Κοτσώνης (66΄ λτρ Νικολός), Φυτόπουλος, Μαρουδάς (89′ Ψαθάς), Λούτας (68΄ Πατίρης), Παντελέων.

ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου: ( Aποστόλης Τζαμαλής) Βυθούλκας (73′ Βορρίσης), Μαλαφούρης (31΄ Κάρδαρης-73΄ Τσουκαλάς)), Κλάδης Χ., Κατσικώστας, Νόκα, Ζώντος Γιαν. (λτρ 27΄ Λούνζτης), Λιβέρης, Τσουκαλάς, Ζώντος Σπ., Κλάδης Αλ., Έγκαρχος.

“Ατσάλινος” Αστέρας υπέταξε τον ΑΟΚ εκτός έδρας!

Σπουδαίο παιχνίδι ‘έγινε στον Αγγερικό μεταξύ του ΑΟΚ και του Αστέρα Μαχαιράδου. Παιχνίδι που αποζημίωσε τους φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο. Ο Αστέρας Μαχαιράδου δεν ήταν απλά Αστέρας, ήταν “ατσάλινος” Αστέρας που κέρδισε το ματς με τα δύο υπέροχα γκολ με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του νεαρού Αγαλιώτη ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα! Το ματς είχε ρυθμό κυρίως στο Β’ μέρος όπου εκεί μπήκαν όλα τα γκολ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0). Στην επανάληψη ο νεαρός Αγαλιώτης έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του πετυχαίνοντας 2 γκολ πανέμορφα γκολ με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ! Ο Αοκ προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς. Μείωσε σε 1-2 με τον Μουσάϊ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα! Ο Αστέρας ήθελε πάση θυσία τη νίκη με τους παίκτες του να πέφτουν με αυτοθυσία πάνω σε κάθε φάση και ήταν ηλείου φαεινότερο ότι η “πλάστιγγα” θα έγερνε υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας. Το τελικό σφύριγμα του Θωμά Τρομπούκη βρήκε τους “κυανοκίτρινους” να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη που τους φέρνουν με 4 βαθμούς σε καλή θέση στον σχετικό πίνακα.

ΑΟ Κατασταρίου: (Bασίλης Λούλος) Ζήβας, Παππάς, Μακρής, Μουχαμεταϊ, Χριστοδουλόπουλος, Καμπεράϊ, Πλέσσας, Μουσάϊ, Σπίνος (62΄ Τζανάρη), Λίβος, Πίσκοπος.

Αστέρας Μαχαιράδου (Μιχάλης Μαρούδας) Τσιλίκης, Πέττας, Βισβάρδης, Κεφαλλονίτης (73΄ Αντίοχος) , Μαρίνος, Τσουκαλάς, Νταλανάϊ (68΄ Ντερβισάϊ), Κακολύρης, Γκεζέπης (68΄ Μπάχος), Αγαλιώτης, Μαρίνος