Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου 16/12 τα τρία παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Ο ΑΟ Τσιλιβή κέρδισε 3-1 τον ΑΟ Κατασταρίου στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής στο γήπεδο του Μαχαιράδου. Στα ορεινά η ΑΕ Αγίου Λέοντα έβαλε δύσκολα στον ΑΟ Λεβάντε και τον υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1), στον Αγγερικό η Φλόγα λύγισε στην πίεση της Θύελλας η οποία κέρδισε 2-0. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ>>>

ΑΕ Αγίου Λέοντα/ Κοιλιωμένου- ΑΟ Λεβάντε 1-1

Αγίου Λέοντα (15.00) Τρομπούκης-Κοριανίτης-Κωστάκης Ανδ.

*Αστέρας Μαχαιράδου και ΑΠΣ Ζάκυνθος έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Είχε την ουσία και κέρδισε 3-1 ο ΑΟ Τσιλιβή τον ΑΟΚ!

Καθάρισε την μπουγάδα ο ΑΟ Τσιλιβή και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής από τον ΑΟ Κατασταρίου. Οι γηπεδούχοι παίζοντας έξυπνα και βγαίνοντας συχνά – πυκνά σε αντεπιθέσεις κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη που τους διατηρεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ο νεαρός Γούπος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πλάνου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν ήταν αποτελεσματική εντός περιοχής με αποτέλεσμα να πάνε “άσφαιροι” στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν ‘άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς όμως να κάνουν ευκαιρίες και σε μια αντεπίθεση ο Σόρα με πολύ ωραία ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του βάζοντας “γερές βάσεις” για τη νίκη. Ο ΑΟΚ προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς και το κατάφερε με τον Πάγια να ανατρέπεται εντός περιοχής και τον κο Μποζίκη να δείχνει στο σημείο του πέναλτι. Ο Πίσκοπος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και μείωσε σε 2-1 βάζοντας φωτιά στο ματς που στην κυριολεξία άναψε για τα καλά στα εναπομείναντα 15 λεπτά. Ο ΑΟ Τσιλιβή όχι μόνο άντεξε στην πίεση του ΑΟΚ αλλά κατάφερε να πετύχει και 3ο τέρμα όταν ο Μαλλιάς από αριστερά έβγαλε μια ωραία σέντρα και ο Παν. Μαρούδας από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι λοιπόν μετά από αύτη τη νίκη ο ΑΟ Τσιλιβή με 15 βαθμούς βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο ΑΟ Κατασταρίου έχει μείνει αρκετά πίσω με 7 βαθμούς καταλαμβάνοντας την 6η θέση.

ΑΟ Τσιλιβή : (Σερμπίνης-Σαμαράς) Χαρακτινός, Γιακουμέλος, Πιτσώνης, Νταλίπι, Παπαδόπουλος, Μυλιωφίτης, Σερμπίνης, Σάλα (65΄ Μαλλιάς), Καραμπέρης, Γούπος (73΄ Μαρούδας), Σόρα (82΄ Λάππος).

ΑΟ Κατασταρίου (Μουζάκης) Ζήβας, Πάγια, Χριστοδουλόπουλος, Μακρής (73΄ Μουχαμετάϊ), Πίσκοπος, Πλέσσας (λτρ 37΄ Προκόπης), Λίβος, Τζανάρη, Καμπεράϊ, Σπίνος.

Έβαλε “φρένο” η Ένωση στον ΑΟ Λεβάντε

Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε στα ορεινά, στο γήπεδο του Αγίου Λέοντα, εκεί όπου η τοπική Ένωση υποδέχτηκε τον ΑΟ Λεβάντε για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι γηπεδούχοι παίζοντας με πάθος και ψυχή κατάφεραν και πήραν έναν πολύτιμο βαθμό από την μέτριο αγωνιστικά ΑΟ Λεβάντε που κατέβηκε με αρκετές απουσίες και φυσικά που άργησε να ξυπνήσει και το πλήρωσε καθώς απώλεσε 2 βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει φέτος για να διατηρήσει τα σκήπτρα του πρωταθλητή. Η Ένωση ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον φορμαρισμένο τελευταία Έγκαρχο ο όποιος έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη,  οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αυτό το πέτυχαν με τον γάλλο τον Ροντό ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1. Ο ΑΟ Λεβάντε είχε την υπεροχή, πίεσε για να φτάσει στη λύτρωση της νίκης. Είχε τις ευκαιρίες, του ακυρώθηκαν και 2 τέρματα σε 2 περιπτώσεις που η μπάλα κατά τους φιλοξενούμενους πέρασε την γραμμή, τόσο ο βοηθός στην 1η περίπτωση όσο και ο διαιτητής στην 2η,  είχαν διαφορετική άποψη. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στην 1η περίπτωση καθώς όπως υποστηρίζουν η μπάλα πέρασε την γραμμή και μετά υπάρχει χέρι του επιθετικού, κάτι που προφανώς δεν ενστερνίστηκε ο βοηθός ο οποίος σήκωσε την σημαία του! Επίσης, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου με τον διαιτητή Θωμά Τρομπούκη να έχει διαφορετική άποψη. Πάρα την πίεση της φιλοξενούμενης ομάδας το σκορ δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό. Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε ότι από την ΑΕ Αγίου Λέοντα απόβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Νόκα στο 60΄ και από τον ΑΟ Λεβάντε ο νεαρός Φαραός με απ΄ ευθείας κόκκινη κάρτα, διότι τράβηξε αντίπαλο όντας ο τελευταίος παίκτης της ομάδας του.

ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου: ( Τζαμαλής) Βυθούλκας, Κλάδης Χ., Σοφός Θ., Φραγκογιάννης, Κατσικώστας, Νόκα, Γιδίτσης, Σοφός Λ. (46΄ Θεοδόσης), Έγκαρχος (89΄ Λούντζης), Κλάδης Αλ. Λιβέρης (79΄ Τσουκαλάς).

ΑΟ Λεβάντε: (Aντίοχος) Φαραός, Φαραός Α.Δ., Κλάδης, Δρόσος, Καψάσκης, Παναγιωτόπουλος, Ροντό, Τζανάρη, Ελέζι, Μαρούδας Π., Μαρούδας Μ.

Δεν άντεξε στο “σφυροκόπημα” της Θύελλας η Φλόγα και ηττήθηκε 2-0

Πήγε να κάνει το “κόλπο γκρόσο” η Φλόγα Κυψέλης στο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Αλλά αυτό Τελικά δεν συνέβη καθώς η Θύελλα Αμπελοκήπων μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες κατάφερε να “ξεκλειδώσει” την άμυνα της Φλόγας και να πάρει τη νίκη με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση των βαθμών, αλλά από την μία η αστοχία των παικτών, όσο και η καλή αμυντική διάταξη της Φλόγας έκαναν το ματς από αδιάφορο που ήταν αρχικά να αποκτήσει μεγάλο ενδιαφέρον για τους φίλους του τοπικού πρωταθλήματος. Με αυτό το στείρο 0-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Μαλαφούρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η Φλόγα προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Διαμαντής σε μια φάση έκανε σωτήρια επέμβαση για την ομάδα του και στις καθυστερήσεις ο Τσίνα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα της Θύελλας Αμπελοκήπων που μετά από αυτή τη νίκη βρίσκεται στην 4η θέση έχοντας 13 βαθμούς. Η ομάδα της Φλόγας Κυψέλης παρέμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου αλλά η εμφάνισή της σε αυτό το παιχνίδι (κυρίως στο Α΄ μέρος) έδειξε ότι η ομάδα μπορεί να ανακάμψει στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος.