Όρθια στην χιονισμένη και παγωμένη Εορδαία στάθηκε η Ζάκυνθος η οποία πήρε σπουδαίο βαθμό (0-0) στην προσπάθεια που κάνει στο πρωτάθλημα για να επιτύχει τους στόχους της. Οι νησιώτες, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν φύγουν ακόμα και με τους βαθμούς της νίκης απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε πάση θυσία τη νίκη.

Με ηγέτη τον Στέλιο Λιβέρη ο οποίος έκανε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια, η Ζάκυνθος επιστρέφει στο νησί με αυτόν τον “χιονισμένο” αλλά “χρυσό” βαθμό που της δίνει ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογία και ώθηση για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος και φυσικά αυτοπεποίθηση για το μεγάλο ματς της ερχόμενης Τετάρτης (εμβόλιμης αγ.) στο Δημοτικό Στάδιο με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Σβορώνο. Βέβαια η ζακυνθινή αποστολή έφυγε από την Πτολεμαϊδα πικρία γιατί θα μπορούσε να πάρει τη νίκη. Αυτό δείχνει ότι η ομάδα έχει ανεβάσει επίπεδο και δεν της φτάνει ούτε πλέον ο ένας βαθμός στα εκτός έδρας ματς.

Στο αγωνιστικό μέρος σε ένα παγωμένο γήπεδο με βαρύ αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στα πρώτα 20 λεπτά ήταν εμφανώς καλύτεροι. Είχαν δύο καλές στιγμές στο ματς για να προηγηθούν.  Στο 13΄ μετά από ωραία πάσα πάσα του Νίκολι στον Παπαδόπουλο ο  τελευταίος  αστόχησε από πλεονεκτική θέση και στο 15΄ με τον Παπανικόπουλο ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ραγιά αλλά δεν έκανε καλό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ!

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά η Ζάκυνθος όχι μόνο ισορρόπησε αλλά βγήκε και μπροστά με αξιώσεις για να πετύχει γκολ. Είχε στο 36΄ την μεγάλη ευκαιρία να το πετύχει όταν μετά από σέντρα του Κάρδαρη ο Λιβέρης βρέθηκε σε θέση φορ (απίστευτο) και με  κεφαλιά προσπάθησε να ανοίξει το σκορ όμως ο Χατζησσάβας με ωραία επέμβαση έσωσε την ομάδα του πριν η μπάλα περάσει την γραμμή! Με αυτό το 0-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη (61΄) και πάλι η Ζάκυνθος είχε αντοχές και προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλο της. Είχε μια πολυ μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Στέλιο Λιβερη ο οποίος πήρε την μπάλα από ωραία πάσα του Τσιμέλι, βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Χατζησάββας του είπε ξανά όχι και απέκρουσε την μπάλα!

Ένα λεπτό αργότερα και πάλι οι νησιώτες βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη ο Ντούκα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χατζησσάβα!!!

Η Ζακυνθινή ομάδα πραγματικά έψαχνε συνεχώς να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την Πτολεμάϊδα. Στο 74΄ και πάλι (!!!) ο Λιβέρης πήρε την μπάλα, ανατράπηκε στο όριο της μεγάλης περιοχής, ο κος Ρηγόπουλος έδωσε φάουλ δείχνοντας ότι υπάρχει παράβαση αλλά εκτός μεγάλης περιοχής. Σε αυτή την φάση οι άνθρωποι της Ζακύνθου ζήτησαν πέναλτι.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν έγινε κάποια αξιοσημείωτη φάση με τις δύο ομάδες, τελικά να μοιράζονται από έναν βαθμό σε αυτό το τελικό 0-0.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λουκάς Ρηγόπουλος από την Ημαθία με βοηθούς τον Χρήστο Σιδέρη από την Καστοριά και τον Λάζαρο Δημητριάδη επίσης από την Καστοριά.

Εορδαϊκός (Νίκος Κατακαλίδης): Χατζησάββας, Σιδηρόπουλος, Κουναβάς, Πούλιος, Παπάς, Μπαλίτσας, Αιχμαλωτίδης (86΄ Τσακαλίδης), Παπαδόπουλος (73΄ Μαρκόν), Μάϊλαντ (73΄ Παπαζήσης), Παπανικόπουλος, Νίκολι (86΄ Χάϊτας)

Πάγκος: Μαράσι, Παπαζήσης, Ντερβίσι, Γροσδάνης, Μαρκόξ, Δημητριάδης, Τσαγκαλίδης, Χάίτας, Τοπάλης

ΑΠΣ Ζάκυνθος ( Στάθης Καραμαλίκης): Ραγιάς, Ντούκας (63΄ Ελέζι), Μεντής, Νικολακόπουλος (46΄ Τσουκαλάς), Λιβέρης, Σούρμπης, Τσιμέλι, Κάρδαρης (63΄ Κακολύρης), Μούστα, Αγκαράϊ (89΄ Τσίγκληρας), Γουσέτης

Πάγκος: Τσουκαλάς, Κακολύρης, Φυτόπουλος, Οικονομάκης, Σταθόπουλος, Γιατράς, Ελέζι, Τσίγκρηλας, Στύλλα Τελέν