Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα ματς της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο μεγάλο ματς που έγινε στο Μαχαιράδο ο ΑΟ Λεβάντε κέρδισε τον ΑΟ Κατασταρίου 3-1 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες απώλεσαν ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 με τα γκολ του Γκαστόν. Το πρώτο με φάουλ και το δεύτερο με σουτ εντός περιοχής. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και κατάφεραν 10 λεπτά πριν το τέλος να μειώσουν με διαγώνιο σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Το ματς πήγε στη “ρώσικη ρουλέτα”,  ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, αντί αυτού ο ΑΟ Λεβάντε κατάφερε να πετύχει και 3ο τέρμα με τον Διον. Μαρίνο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του. Διαιτητής ήταν ο Θωμάς Τρομπούκης με βοηθούς τους Μπάστα και Καμπιώτη

Στον Αγγερικό έγινε σπουδαίο ματς. Εκεί όπου ο ΑΟ Τσιλιβή λύγισε την πολύ καλή Φλόγα Κυψέλης με 3-2. Η Φλόγα κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Τσάνη. Ο Μαλαφούρης με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Τίμος Γιακουμέλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τσιλιβή με 2-1. Η Φλόγα απάντησε με γκολ του Σούλα σε 2-2 για να έρθει ο Τάκης Γιακουμέλος και να κάνει για τον ΑΟ Τσιλιβή το τελικό 3-2. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Φλόγα αδικείται από αυτό το αποτέλεσμα. Θα μπορούσε ακόμα και να κερδίσει τον αγώνα αλλά δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν σε γκολ. Διαιτητής ήταν ο ο Αντώνης Μποζίκης με βοηθού τους Πλέσσα και Κόκλα

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΣ Ρόίδου κέρδισε έυκολα την ΑΕ Αγίου Λέοντα με 3-1. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Παν. Μαρούδας, ο Νικολόπουλος και ο Φετσάνης. Για τους φιλοξενούμενους είχε μείωσε σε 2-1 ο Σπ΄. Ζώντος. Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Πυλαρινός με βοηθούς τους Μπέη και Κουμπέτη.

Τέλος, στη Λιθακιά η Θύελλα Αμπελοκήπων ‘έβαλε 10 τέρματα στην ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους επέτυχαν οι Κακολύρης (3), Παπαδόπουλος (2) και οι Νίλσον, Σοφός, Τσουκαλάς, Σέλληνας και Μαρούδας. Διαιτητής ήταν ο Φώτης Κοριανίτης με βοηθούς τους Κωστάκη και Αντωνίου.