Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Στον Αγγερικό κάτω από συνεχή βροχή η Θύελλα Αμπελοκήπων κέρδισε τον ΑΟ Τσιλιβή με 2-0 και πήρε την ρεβάνς του Α΄ γύρου, τότε που είχε ηττηθεί με 2-1. Πρωταγωνιστές του αγώνα, ήταν η βροχή που δεν σταμάτησε να πέφτει, ο Νίκος Κακολύρης που πέτυχε τα 2 γκολ της Θύελλας αλλά και μικροεπεισόδια που διαδραματίστηκαν στο 73΄ του αγώνα με τους διαιτητές να αποχωρούν (για λίγο) από τον αγωνιστικό χώρο.

Δύο ήταν οι αποβολές στο ματς και οι δύο για την ομάδα του Τσιλιβή. Το ματς διεξήχθη μέσα σε μια λίμνη με την βροχή να είναι συνεχόμενη. Μπορεί να έκανε λίγο κρύο όμως τα αίματα άναψαν νωρίς στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε πάνω στον Μαλαφούρη στον 3΄ του αγώνα με τον κο Μποζίκη να είναι στα 2 μέτρα και να δείχνει να παιχτεί η μπάλα.

Από εκεί και πέρα ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο σε ένα κακό αλλά ισορροπημένο παιχνίδι και από τις δυο ομάδες με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες. Στο Β΄ μέρος, η βροχή ελαττώθηκε με αποτέλεσμα να παιχτεί καλύτερο ποδόσφαιρο και με την Θύελλα να πιέζει για να πετύχει το γκολ.

Στο 72΄ ο Ματαράγκας από τα δεξιά βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων μπήκε στην περιοχή, πάσαρε ωραία στον Κακολύρη ο όποιος πλάσαρε με άδειο τέρμα με τον Άγγελο Κλάδη να μπλοκάρει την μπάλα με τα χέρια με τον διαιτητή Μποζίκη να δείχνει την άσπρη βούλα αλλά και την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του Τσιλιβή. Σε αυτό το σημείο αξίζει να το τονίσουμε ότι αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα ο αμυντικός του Τσιλιβή θα αντίκριζε την κίτρινη κάρτα!

Ο Νίκος Κακολύρης από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Σε αυτή την φάση ο πάγκος του Τσιλιβή, οι παίκτες αλλά και οι φίλαθλοι της ομάδας διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Α΄ βοηθό Διον. Πλέσσα οτι ο Ματαράγκας ήταν σε θέση οφσάιντ και εκείνη την στιγμή απειλήθηκε σύρραξη με τον Νταλίπι να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα για εξύβριση στον Α΄ βοηθό ενώ οι φίλοι του ΑΟ Τσιλιβή την “έπεσαν” στον κο Πλέσσα γιατί όπως υποστήριξαν ο βοηθός τους έκανε άσεμνη χειρονομία!

Εκείνη την στιγμή έγινε χαμός με τον διαιτητή του αγώνα να αποχωρεί μαζί με τους βοηθούς του για τα αποδυτήρια! Μετά από 9 λεπτά αρχίσει ξανά το παιχνίδι με το Τσιλιβή να παίζει με 9 παίκτες με την συνεχόμενη γκρίνια να δυναμώνει. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και πάλι ο Κακολύρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων κάνοντας το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΟ Κατασταρίου κέρδισε 5-2 τον Έσπερο σε ένα παιχνίδι που άργησε να ξεκινήσει λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Ο Εσπερος προηγήθηκε με τον Τσουκαλά, για να ισοφαρίσει ο ΑΟΚ με ωραίο σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Τάσο Πέττα με τον Μουσάϊ να κάνει το 1-3. Ο Σέλι μείωσε σε 2-3 με τον Μουσάϊ ξανά να κάνει το 2-4 και τον Ανδρέα Πλέσσα να διαμορφώνει το τελικό 5-2 για την ομάδα του.  Στο 60′ με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Τσουκαλάς του Έσπερου, ενώ στο 80′ είδε την κόκκινη του διαιτητή ο Μούστα για το Καταστάρι. Και εδώ άναψαν τα «αίματα» στο τέλος με αρκετή ένταση με ποδοσφαιριστές γηπεδούχων και φιλοξενούμενων αλλά ευτυχώς όλα έληξαν χωρίς προβλήματα.

Στα ορεινά ο ΑΟ Λεβάντε κέρδισε εύκολα με 5-0 τον Άγιο Λέοντα. Τη μπάλα στα δίχτυα έστειλαν οι Μπελέρης, Μαρούδας Π. (δυο γκολ) και Γκαστόν (δυο γκολ).Τέλος ο Αστέρας Μαχαιράδου επιβλήθηκε στο γήπεδο του του ΑΠΣ Ζάκυνθος με 3-0 με τους Αντίοχο Κ., Παπαδάτο Α. και Μαρούδα Μιχ. να σκοράρουν.