Από την αρχή ήταν δύσκολο το έργο των παικτών του Εθνικού Σκουλικάδου απέναντι στην Παναχαϊκή. Έγινε ακόμα πιο δύσκολο καθώς η ζακυνθινή ομάδα πήγε στη Πάτρα με απουσίες. Η Παναχαϊκή επικράτησε εύκολα με 5-0 επί της ομάδας του Ιονίου και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς τον τίτλο του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου.

Αυτό το ματς ήταν για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία. Στο 20′ έγινε  το 1-0 με αυτογκολ από τον Μούστα μετά από προβολή του Αλεξόπουλου σε κόρνερ του Μπουρλάκη. Ένα λεπτό μετά ο Καράκλαγιτς σημάδεψε το δοκάρι του Ζήβα, ενώ το 2-0 ήρθε με πέναλτι που κέρδισε ο Αλεξόπουλος από τον γκολκίπερ του Σκουλικάδου και σκόραρε ο Κέρι.

Η Παναχαϊκή στο 34′ έφτασε με τον Τσακμάκη στο 3-0 ενώ στο 40′ ο Κέρι και πάλι από πάσα του Στεργίδη διαμόρωσε το 4-0 του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέρι με το τρίτο προσωπικό του τέρμα (47′) έκανε το 5-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα . Στη συνέχεια η ομάδα της Πάτρας πίεσε και  δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας του Εθνικού Ζήβας έκανε σπουδαίες επεμβάσεις και δεν επέτρεψε το σκορ να πάρει μεγαλύτερη έκταση.

Ο εθνικός πλέον θα περιμένει και τα αποτελέσματα της Κυριακής για να δει αν θα βρίσκεται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού ή κάτω από αυτόν. Τέσσερις αγωνιστικές πριν πέσει η καρό σημαία του τερματισμού. Η ομάδα της Ζακύνθου έχει να αγωνιστεί με τους: Διαβολίτσι εντός, Παναιγιάλειο εκτός, Τηλυκράτη εντός ενώ την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δ. Μπεκιάρης (Κορίνθου) με βοηθούς τους Μπουρτζοβίτη Αθ. και Κλεπετσάνη Αθ. από τον ίδιο σύνδεσμο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Παπαδόπουλος) : Κολοβούρης, Στεργίδης, Σμίλτος (46′ Στασινόπουλος), Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Χαντί, Μπουρλάκης (74′ Παπαχρονόπουλος), Κέρι (74′ Μικές), Καρακλάιτς (51′ Λιμάτσι), Αλεξόπουλος (51′ Λούσκος)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Στ. Καραμαλίκης) : Ζήβας, Φετινίδης, Γκέρσιν, Λυρτζής, Μούστα, Μπλάζιος, Αγαλιώτης (46΄Περιστέρης), Τραγουδάς (56′ Τσίνα), Γουαταρά, Κακολύρης, Νακαγιάμα

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

1′ Έναρξη στον αγώνα με την σέντρα στους φιλοξενούμενους με τον Γουαταρά

8′ Σέντρα του Λιποράτσε, καρφωτή κεφαλιά του Αλεξόπουλου μπλόκαρε ο Ζήβας

10′ Εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη από καλή θέση, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Ζήβα

15′ Σούτ του Κέρι μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στον Μπλάζιο και καταλήγει κόρνερ

18΄Πολύ κακό σουτ του Νακαγιάμα, δεν ανησυχεί καθόλου τον Κολοβούρη

20′ Γκολ μετά από σέντρα του Μπουρλάκη και σε προβολή του Αλεξόπουλου, με την μπάλα να βρίσκει στον Μούστα και να καταλήγει στα δίχτυα.

21′ Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή να διπλασιάσει τα τέρματα της σε δοκάρι του Καρακλάιτς

25′ Κίτρινη κάρτα στον Χαντί για διαμαρτυρία, ο οποίος συμπηρώνει 4 κάρτες και χάνει το επόμενο παιχνίδι με τον Παναιγιάλειο στο Αίγιο

26′ Καλό σούτ του Στεργίδη, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενουμένων

27′ Πέναλτι κερδίζει η Παναχαϊκή σε ανατροπή του τερματοφύλακα Ζήβα στον Αλεξόπουλο

28′ Γκολ με τον Κέρι να εκτελεί εύστοχα για το 2-0

34′ Γκολ σε κεφαλιά του Τσακμάκη και τραγικό λάθος του Ζήβα που χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια

39′ Σούτ του Χαντί, διώχνει σωτήρια με τα πόδια ο Ζήβας

40′ Γκολ με πλασέ του Κέρι με το δεξί και μετά από πάσα του Στεργίδη

45′ Ημίχρονο στην Αγυιά με περίπατο της Παναχαϊκής που προηγείται με 4-0

46′ Έναρξη του β’ μέρους

47′ Γκολ και πάλι με τον Κέρι, ο οποίος με το αριστερό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει προσωπικό χατ-τρίκ

62′ Σούτ του Λούσκου, αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Ζήβας

63′ Κίτρινη κάρτα στον Μπλάζιο για μαρκάρισμα στον Χαντί

66′ Φάουλ από καλή θέση του Χαντί, μπλοκάρει στην γωνία του ο Ζήβας

72′ Ακυρώνεται τέρμα του Λιμάτσι ως οφσάιντ

73′ Σούτ από μακριά του Μπλάζιου, ο Κολοβούρης πέφτει και μπλοκάρει την μπάλα

79′ Νέα ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Χαντί να πλασάρει και τον Ζήβα να διώχνει με τα πόδια

84′ Φοβερό ανάποδο ψαλιδάκι του Λούσκου, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

86′ Νέα μεγάλη ευκαιρία με σούτ του Χαντί που διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Ζήβας

88′ Πλασέ του Λιμάτσι, νέα απόκρουση του πορτιέρο Ζήβα