Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στον Αγγερικό ο ΑΟ Λεβάντε προσπάθησε να βάλει δύσκολα στην Θύελλα Αμπελοκήπων αλλά οι κιτρινόμαυροι βρήκαν τον τρόπο και γύρισαν το ματς κερδίζοντας με 3-1! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ωραίο διαγώνιο σουτ του Τζανάρι αλλά οι της Θύελλας έκαναν την ανατροπή! Ο Σέλληνας με έναν “κεραυνό” από τα 30 μέτρα έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1. Ο Κακολύρης με ωραία ενέργεια έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1 και ο Αλεξανδρίδης στο Β΄ μέρος “κλείδωσε ” τη νίκη για την ομάδα του καθώς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο Μαχαιράδο, ο ΑΟ Κατασταρίου “έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν κάηκε”! Η ομάδα των Αλυκών κέρδισε στο ημίχρονο με 3-0 με τους Νικολό, Μούστα και Πίσκοπο να βάζουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Όμως κανείς δεν πρέπει να υποτιμά τον Αστέρα ο οποίος έκανε την αντεπίθεση του αρχικά έχασε πέναλτι με τον Τσουκαλά στην συνέχεια μείωσε με Καλαμαρά και Μπάχο και στο τέλος έσπασαν καρδιές! τελικά ο ΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-2!

Τη μεγάλη “βόμβα” της αγωνιστικής έριξε ο Έσπερος ο οποίος κέρδισε τη Φλόγα Κυψέλης με 2-0 στο γήπεδο των Αμπελοκήπων!   Στο Α΄ μέρος δεν μπήκε γκολ με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά. Στην επανάληψη όμως, ο τερματοφύλακας της Φλόγας Φουτζίγια αποβλήθηκε με απ΄ ευθείας κόκκινη από τον διαιτητή Βασίλη Μπέη για σκληρό μαρκάρισμα σε παίκτη του Έσπερου και για 5 λεπτά επικράτησε η σχετική φασαρία με τους ανθρώπους της Φλόγας να διαμαρτύρονται εντονότατα στην διαιτητή για αυτή του την απόφαση!  Οι Μυλωνάς και Σελλία στην συνέχεια καθάρισαν το ματς για τους νικητές που πήραν μια ανέλπιστη νίκη!

Τέλος να πούμε ότι δεν διεξήχθη το ματς στον Άγιο Λέοντα, ανάμεσα στο τοπικό σωματείο και τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Αυτό είναι το δεύτερο παιχνίδι που ματαιώνεται για τους «κυανοκίτρινους», οι οποίοι αν δεν αγωνιστούν και στο επόμενο ματς θα αποβληθούν και θα ακολουθήσουν τον δρόμο που χάραξε ο Παναρτεμισιακός.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ>>>>

Α’ Κατηγορία ΕΠΣ Ζακύνθου – 3η Αγωνιστική

Άγιος Λέων/ Κοιλιωμένος – ΑΠΣ Ζάκυνθος 3-0 α.α.

ΑΟ Λεβάντε – Θύελλα Αμπελοκήπων 1-3

Τζανάρη \ Σέλληνας, Κακολύρης , Αλεξανδρίδης

Αστέρας Μαχαιράδου – ΑΟ Κατασταρίου 2-3

Καλαμαράς, Μπάχος Θ. Τσουκαλάς Αλ. (χαμένο πέναλτι), Παππάς 70′ (δεύτερη κίτρινη) / Νικολός, Μούστα, Πίσκοπος

Έσπερος – Φλόγα Κυψέλης 2-0