Kαλό απόγευμα φίλες και φίλοι του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση του Ηρόδοτου με τη Ζάκυνθο για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL2 του Νοτίου ομίλου (18.00)

Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατ. Αττικής)

Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιώς), Ισσά (Αθηνών)

Τέταρτος: Νικολάου (Αθηνών)

Ηρόδοτος (Γιάννης Τάστης): Δήμιζας, Κατίδης, Βρεττός, Καντέ, Σουρνάκης, Ρουσσάκης, Μπολάκης, Λουμπάκης, Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας

Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Κολεύρης, Μαρίνος, Καλλιβωκάς, Κούνια, Σούρμπης, Ντάσης, Κοναγκάγια, Παναγιωτόπουλος, Τελλέν, Καψάσκης

Φώτο από το γήπεδο λίγο πριν τη σέντρα. Από Διονύσιο Κορωνιό

H Zάκυνθος λόγω του γνωστού προβλήματος με τα δελτία, ταξίδεψε στη Κρήτη με 13 παίκτες! 11 λοιπόν οι βασικοί και 2 στον πάγκο! η ομάδα του Ιονίου έχει αγωνιστεί την 2η αγωνιστική και έχει ηττηθεί στο νησί από τον Αιγάλεω με 1-0, ενώ έχει χάσει στα χαρτιά το παιχνίδι της πρεμιέρας με την Καλλιθέα.

Μετά από μία εντός έδρας ήττα από τον Διαγόρα και μία εκτός έδρας ισοπαλία με τα Χανιά, ο Ηρόδοτος έχει τον κόσμο στο πλευρό του και θέλει να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στην Κρήτη και δίπλα στην ομάδα της Ζακύνθου βρίσκονται ο Διονύσιος Κορωνιός και Νίκος Γιαννούλης

Λιγοστός ο κόσμος στο Παγκρήτιο. Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο

Όλα έτοιμα για την σέντρα στο παιχνίδι. Να θυμίσουμε ότι οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες το καλοκαίρι στα μπαράζ ανόδου. Τότε ο Ηρόδοτος είχε κερδίσει με σκορ 2-0 στη Νέα Αλικαρνασσό.

Με λίγα λεπτά καθυστέρηση η σέντρα…

Άρχισε το παιχνίδι…

2′ αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες

Προσπαθεί ο Ηρόδοτος να επιβάλει το παιχνίδι του

3′ Πρώτη επίσκεψη στη περιοχή της Ζακύνθου από στημένη μπάλα, κεφαλιά του Χατζησάββα η μπάλα άουτ!

10′ Το 0-0 παραμένει στο Παγκρήτιο

Η Ζάκυνθος στέκεται πολύ καλά και έχει αφήσει τους επιθετικούς της κρητικής ομάδας να κάνουν οργανωμένη επίθεση

16΄ Το 0-0 παραμένει

17΄ Γκολ για τον Ηρόδοτο

Λάθος του Κούνια, έκλεψαν οι κρητικοί την μπάλα βγήκαν σε αντεπίθεση, ο Μπολάκης έδωσε στον Χατζησάββα ο οποίος βρέθηκε πλάγια μέσα στην περιοχή της Ζακύνθου, γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, η μπάλα βρήκε στον αμυντικό της Ζακύνθου Γιάννη Καλλιβωκά και πήρε μια περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα της Ζακύνθου! Ένα απίστευτα τυχερό γκολ που βάζει τον Ηρόδοτο μπροστά στο σκορ!

Δυσκολεύει το ματς για τη Ζάκυνθο που προσπαθεί να βρει τρόπο να αντιδράσει

24΄ Το 1-0 παραμένει για την ομάδα του Ηρόδοτου

Φώτο από athleticradio.gr. Ο Χατζησάββας πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε

Δεν έχει αντιδράσει η Ζάκυνθος

30′ Το 1-0 παραμένει με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο

Προσπαθεί η Ζάκυνθος αλλά δεν μπορεί να φανεί μεσοεπιθετικά και είναι λογικό για την ομάδα του Ιονίου, αφού το ρόστερ της είναι έκτακτης ανάγκης

40΄ 1-0 δεν έχει αλλάξει κάτι, έχει πέσει ο ρυθμός. Προσπαθεί η Ζάκυνθος αλλά δεν μπορεί να απειλήσει την εστία του Δήμιζα

Πάμε για την ανάπαυλα με τον Ηρόδοτο να προηγείται με 1-0 της Ζακύνθου

44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βρεττού, ο Κατίδης μέσα στη περιοχή απέφυγε όμορφα τον αντίπαλό του, σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου Πατσογιώργος απομάκρυνε σωτήρια τη μπάλα για την Ζάκυνθο!

45΄ Καλή στιγμή για τη Ζάκυνθο όταν ο Κοναγκάγια βγήκε σε αντεπίθεση προσπάθησε να μπει κατά μέτωπον αλλά την τελευταία στιγμή κόπηκε από τους αμυντικούς!

Τέλος του Α΄ μέρους. Ηρόδοτος ΑΠΣ Ζάκυνθος 1-0

Άρχισε το Β΄ μέρος

Πρέπει να βρει λύση εκ΄ των έσω ο Δημήτρης Νόλης ο προπονητής της Ζακύνθου ο οποίος προσπαθεί να κάνει ότι είναι δυνατόν για να φανεί ανταγωνιστική η ομάδα αφού στον πάγκο έχει μόνο 2 ποδοσφαιριστές!

53΄ Το 1-0 παραμένει για την ομάδα του Ηρόδοτου

55΄ Αργός ο ρυθμός και για τους δύο. Παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες άλλα χωρίς ωστόσο η μπάλα να φτάνει στις αντίπαλες περιοχές!

56′ Χαμένη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο! Μετά από “γύρισμα” του Βρεττού απο τα αριστερά, ο Χαλκιαδάκης μέσα από τη περιοχή δεν έπιασε το σουτ που θα ήθελε, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε άουτ!

59′ Πέναλτι ζήτησαν οι άνθρωποι του Ηρόδοτου σε, μαρκάρισμα πάνω στον Χαλκιαδάκη, με τον διαιτητή του αγώνα να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

63′ Πρώτη αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Αποχώρησε ο Λουμπάκης και τη θέση του παίρνει ο Αποστολίδης.

66′ Γκολ για τον Ηρόδοτο με τον Χατζησάββα 2-0. Ο Χατζησάββας απο το ύψος της περιοχής με πλασέ, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 για τον Ηρόδοτο, μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ της Ζακύνθου.

Είναι φανερό ότι η ομάδα της Ζακύνθου προσπαθεί να φανεί αλλά οι δυσκολίες είναι μεγάλες και το, 2-0 δεν αφήνει περιθώρια ελπίδας για τους κυανοκίτρινους.

73′ Διπλή αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Αποχώρησε ο Καντέ και τη θέση του πήρε ο Αργκιλέσι, ενώ αποχώρησε και ο Χατζησάββας και τη θέση του πήρε ο Δημήτρης Κοιλιάρας.

75′ Ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, ο Αποστολίδης από τα αριστερά, πέρασε τους παίκτες της Ζακύνθου, πάσαρε παράλληλα με την εστία, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια πάλι ο ίδιος με σουτ στη κίνηση, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

77′ Ανεβάζει τον ρυθμό του ο Ηρόδοτος, με τον Βρεττό να σουτάρει, αλλά ο Πατσιογιώργος μπλόκαρε τη μπάλα.

Φτάσαμε στο 80′. 2-0 για τον Ηρόδοτο

Δεν μπορεί η Ζάκυνθος να αλλάξει τη ροή του αγώνα με τους κρητικούς να προηγούνται με 2-0

Διαδικαστικού χαραχτήρα τα εναπομείναντα λεπτά στο Παγκρήτιο Στάδιο

84′ Καλή στιγμή για τους κρητικούς, αρχικά με σουτ του Κατίδη η μπάλα κόντραρε στον Πατσογιώργο και απομακρύνθηκε ενώ στη συνέχεια ο Βρεττός σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου μπλόκαρε τη μπάλα

87΄ Το 2-0 παραμένει για την ομάδα της Κρήτης

87΄ Δοκάρι για τη Ζάκυνθο! Ο Κοναγκάγια σούταρε με την μπάλα να είχε πορεία προς τα δίχτυα, βρήκε όμως σε πόδια αμυνόμενων και κατέληξε στο δοκάρι!

88′ Νέα αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Αποχώρησε ο Βρεττός και τη θέση του πήρε ο Καργιωτάκης.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα

Τέλος του αγώνα. Ο Ηρόδοτος παίρνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στη Ζάκυνθο με 2-0