Kαλό απόγευμα από το Δημοτικό γήπεδο “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Π.Σ.”Η Σπάρτη” για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

Διαιτητές: ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΧΑΪΑΣ ΚΑΚΑΦΩΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΑΧΑΪΑΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ΑΧΑΪΑΣ

AΠΣ Ζάκυνθος: (Στ. Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Κολεύρης, Μπεκατώρος, Οβούσου, Κούνια, Μαρίνος (64′ Πεταλωτής), Πούφλης, Σούρμπης, Ζυγκερίδης, Βίλα, Βαζ Μέντες (85′ Στύλλα Τελλέν)

Πάγκος: Τσίνα, Στύλλα, Πεταλωτής, Κούζας, Ιβαντζίκης

Π.Σ. “Η Σπάρτη”: (Κ. Οικονόμου): Κραβαρίτης, Κακάμης, Μπανούσης, Κάρδαρης (83′ Καλούσης), Παναγιωτίδης, Γεμιστός, Σωτηρόπουλος, Συρεγγέλας, Μαρτίνεθ, Κλιγγόπουλος, Σαμπατάκος (80′ Σικαλόπουλος)

Πάγκος: Κοντογιάννης, Πλατανάς, Σίγαλος, Σικαλόπουλος, Τρακάκης, Αϊβαλιώτης, Καλούσης

*15 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για την επίσημη εμφάνιση τους

*Μικρή η προσέλευση του κόσμου μέχρι στιγμής!

*Αρκετά καλός ο καιρός στη νησί της Ζακύνθου. Ηλιόλουστη μέρα με ένα μικρό αεράκι

*Αυξήθηκε η προσέλευση του κόσμου για αυτό το μεγάλο ματς!

*Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες, ξεκινάει σε λίγα λεπτά η αναμέτρηση

*Με γαλάζιες και μπλε εμφανίσεις η Σπάρτη, με κυανοκίτρινα η Ζάκυνθος!

*Περίπου 200 φίλαθλοι στο γήπεδο αυτή την ώρα

*Κόντρα στην πρώην ομάδα του αγωνίζεται ο Ζακυνθινός Κώστας Κάρδαρης

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση! Η Ζάκυνθος στη σέντρα

3′ Σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα ψηλά άουτ

*Επιθετικά έχει μπει η Ζάκυνθος και πιέζει από την αρχή!

5′ Πολύ καλός ο ρυθμός σε αυτά τα πρώτα λεπτά πάνω κάτω η μπάλα!

7′ Κόρνερ για την Σπάρτη!

8′ Φοβερό σουτ του Σωτηρόπουλου και τρομερή επέμβαση του Κουτογλίδη η μπάλα κόρνερ!

9′ Ο ίδιος παίχτης εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πήγαινε απευθείας γκολ αλλά ο πορτιέρο της Ζάκυνθου παραχώρησε ξανά κόρνερ!

10′ Από την εκτέλεση του κόρνερ προκλήθηκε αναμπουμπούλα στην άμυνα της Ζακύνθου, ο Παναγιωτίδης προσπάθησε να επωφεληθεί ωστόσο οι του ΑΠΣ απομάκρυναν

*Επικίνδυνο 3λεπτο για την άμυνα της Ζακύνθου με την Σπάρτη να χάνει τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες

12′ Κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα στα τελευταία λεπτά η Σπάρτη, δυσκολεύεται ο ΑΠΣ να κρατήσει!

*Δεν έχουν καθαρό μυαλό οι παίχτες του ΑΠΣ, με το που κερδίζουν την μπάλα την χάνουν με μακρινές μπαλιές

14′ Επικίνδυνα πάσα του Μπανούση προς τον Παναγιωτίδη, ο τελευταίος δεν έκανε καλό κοντρόλ και οι αμυντικοί της Ζακύνθου απομάκρυναν

15′ Σουτ του Συρεγγέλα από πλάγια αριστερά, σούταρε δυνατά και ο Κουτογλίδης απομάκρυνε με υπερένταση!

*Περίπου 350 φίλαθλοι αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου. Ενισχύουν την προσπάθεια του ΑΠΣ οι ”Απέναντι”

17′ Κίτρινη στον Μπεκατώρο για μαρκάρισμα πάνω στον Γεμιστό

18′ Ο Σωτηρόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Έλεγχε ο Κουτογλίδης

20′ Νωχελική η Ζάκυνθος στο πρώτο 20λεπτο και δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και επιχειρεί με μακρινές μπαλιές κατά κύριο λόγο

21′ ΓΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΛ 1-0 Η ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Τρομερό σουτ του Βασίλη Βίλα μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κραβαρίτη που παρά την προσπάθεια του να βρει την μπάλα δεν κατάφερε να σώσει την εστία του. Ήταν ο Μέντες που βρήκε τον Μαρίνο, εκείνος έκανε την σέντρα προς τον Πούφλη, αυτός στόπαρε και ο Βίλα με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0

*Παρότι ο ΑΠΣ δεν φαινόταν να απειλεί κατάφερε να βρει το γκολ κόντρα στη ροή του χρόνου και πλέον το άγχος περνάει στα πόδια των παιχτών της Σπάρτης!

25′ Ο Σωτηρόπουλος επιχείρησε κάτι σαν σέντρα-σουτ η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια και κατέληξε άουτ. Καλή στιγμή εδώ για την Σπάρτη

*Όρθιοι οι προπονητές των δυο ομάδων από το πρώτο λεπτό, δεν έχουν σταματήσει να δίνουν οδηγίες στους παίχτες τους

27′ Ο Μπεκατώρος ανέβηκε επικίνδυνα από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα, απομάκρυναν οι της Σπάρτης

29′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΜΕ ΤΟΝ ΖΥΓΚΕΡΙΔΗ! Τρομερό σουτ του Ζυγκερίδη έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του Κραβαρίτη

30′ Νέο σουτ του Ζυγκερίδη, ο Κραβαρίτης με υπερένταση θα διώξει στην γωνιά του!

*Έχει ανεβάσει την απόδοση της η Ζάκυνθος και πιέζει ασφυκτικά την Σπάρτη για να φτάσει στο δεύτερο γκολ

31′ Κόρνερ του Μπεκατώρου, η μπάλα θα περάσει από πολλά κεφάλια, ο Κούνια θα την σπάσει στο πέναλτι αλλά εκεί ο Ζυγκερίδης δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα

34′ Έκανε ένα τρομερό δεκάλεπτο ο ΑΠΣ, από την στιγμή που πέτυχε το γκολ με τον Βίλα, με τον Ζυγκερίδη να έχει δυο τρομερά σουτ και το ένα να καταλήγει στο δοκάρι του Κραβαρίτη

35′ Σου του Γεμιστού, η μπάλα στην αγκαλιά του Κουτογλίδη

*Οπισθοχώρησε η Σπάρτη πλέον και οι ρόλοι έχουν αντιστραφεί. Η Ζάκυνθος πιέζει, με την Σπάρτη να μην μπορεί να φτάσει στα καρέ του ΑΠΣ

*500 φίλαθλοι στο γήπεδο αυτή την ώρα!

*Διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμα ο ΑΠΣ και κάνει σωστή άμυνα με αποτέλεσμα η Σπάρτη να μην μπορεί να απειλήσει

43′ Έχει πέσει ο ρυθμός 2 λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45′

44′ Τεράστια ευκαιρία για την Σπάρτη ο Σαμπατάκος έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα η μπάλα έφτασε στον Συρεγγέλα ο οποίος εξ επαφής δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενή εστία

45′ Δεν θα αργήσει να σφυρίξει την λήξη του πρώτου μέρους ο κ. Ανδριανός

Λήξη του πρώτου μέρους ΑΠΣ Ζάκυνθος-Σπάρτη 1-0

*Μια μικρό-σύρραξη την ώρα που αποχωρούσαν οι δυο ομάδες για τα αποδυτήρια. Ωστόσο τα πνεύματα ηρέμησαν.

Συμπέρασμα 1ου ημιχρόνου: Νωθρή παρουσιάστηκε η Ζάκυνθος στα πρώτα 20 λεπτά χωρίς να μπορεί να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει. Ωστόσο μίλησε η κλάση του Βασίλη Βίλα που με τρομερό σουτ άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΑΠΣ ανέβηκε είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές για το δεύτερο τέρμα. Η Σπάρτη από την στιγμή που δέχθηκε γκολ δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και οπισθοχώρησε παίζοντας κυρίως με μακρινές μπαλιές. Αναμένεται συναρπαστικό δεύτερο μέρος!!

Επανήλθαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

46′ Σέντρα στο δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στην επανάληψη

48′ Σέντρα του Βίλα από τα δεξιά, ο Πούφλης μέσα στην μεγάλη περιοχή θα πιάσει την κεφαλιά, ο Κραβαρίτης πολύ δύσκολα στη γωνία του σε κόρνερ!

50′ ΓΚΚΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ 1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΠΑΤΑΚΟ

Ο Κάρδαρης έκανε το σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Κουτογλίδης απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έσβησε μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Σαμπατάκος από κοντά, κερδίζοντας τις κόντρες έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φιλοξενούμενων

52′ Σουτ του Μαρτίνεθ στην αγκαλιά του Κουτογλίδη

54′ Σέντρα του Σωτηρόπουλου, ο Συρεγγέλας βρέθηκε στην πορείας της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά εξ επαφής

56′ Φάουλ του Μπεκατώρου, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σούρμπης θα σπάσει στο πέναλτι, εκεί ο Πούφλης δεν θα πιάσει καλά το σουτ και η μπάλα θα απομακρυνθεί

*Κίτρινη στον Σωτηρόπουλο για μαρκάρισμα

*Δεν φαίνεται να πτοήθηκε η Ζάκυνθος από το γκολ και συνεχίζει να πιέζει την άμυνα της Σπάρτης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βγαίνουν επικίνδυνα στην αντεπίθεση και χρειάζεται προσοχή

60′ Σουτ του Πούφλη, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά κόντραρε στον Μπανούση

61′ Επικίνδυνη αντεπίθεση για την Σπάρτη, θα γίνει η κάθετη πάσα, ο Γεμιστός θα πατήσει περιοχή, θα βρεθεί απέναντι από τον Κουτογλίδη, θα πλασάρει, ωστόσο ο πορτιέρο του ΑΠΣ να βγει γρήγορα και θα διώξει σε κόρνερ

62′ Σέντρα του του Σωτηρόπουλου, ο Κουτογλίδης δεν θα βρει την μπάλα στην έξοδο, αυτή θα φτάσει στον Γεμιστό, ο οποίος θα σουτάρει με τον γκολκίπερ του ΑΠΣ να μπλοκάρει

*Έχει πρόβλημα στο κέντρο και στην άμυνα η Ζάκυνθος που πουλάει πολύ εύκολα την μπάλα

64′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο, ο Μαρίνος παραχωρεί την θέση του στον Πεταλωτή

*Ελέγχει το παιχνίδι η Σπάρτη, έχοντας την κατοχή. Πολλά τα λάθη από πλευράς Ζακύνθου

*Δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα η Ζάκυνθος με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς σε θέση αμυνόμενου

70′ Κόρνερ με τον Μπεκατώρο, διώχνει ο Κραβαρίτης

71′ Μεγάλη ευκαιρία για την Σπάρτη! Ο Γεμιστός θα βρεθεί εντός της μεγάλης περιοχής θα κάνει την προσποίηση στον Κολεύρη, θα σουτάρει, με την μπάλα να πηγαίνει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουτογλίδη

72′ Κόρνερ του Κάρδαρη, ο Κουτογλίδης θα διώξει λανθασμένα προς το τέρμα του και ο Κολεύρης θα διώξει πάνω στη γραμμή σε κόρνερ

*Συνεχίζει να έχει προβληματική εικόνα η Ζάκυνθος, δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα, με την Σπάρτη να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στην κόντρα-επίθεση

76′ Εκτέλεση κόρνερ του Σωτηρόπουλου, χαμηλά, ο Κουτογλίδης θα διώξει ξανά σε κόρνερ.

*Τρία κερδισμένα κόρνερ για την Σπάρτη, ευτυχώς για την Ζάκυνθο πέρασαν ανεκμετάλλευτα

77′ Ο Γεμιστός από τα δεξιά θα κάνει την σέντρα ο Συρεγγέλας δεν θα βρει την μπάλα όπως θα ήθελε, θα φτάσει στον Σαμπατάκο θα κάνει το χλιαρό σουτ και οι αμυντικοί του ΑΠΣ θα απομακρύνουν

78′ Τετ α τετ ο Βίλα απέναντι από τον Κραβαρίτη και τεράστια επέμβαση του πορτιέρο της Σπάρτης σε κόρνερ. Απίστευτη ευκαιρία για το 2-1

79′ Νέα καλή στιγμή για την Σπάρτη ο Γεμιστός θα κάνει την σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Συρεγγέλας δεν θα πιάσει καλά το σουτ, με τους αμυνόμενους να διώχνουν

80′ Αλλαγή για την Σπάρτη, ο Σικαλόπουλος στη θέση του Σαμπατάκου

*Πολύ κακή η εικόνα της Ζακύνθου στα τελευταία λεπτά με την Σπάρτη να μπαίνει εύκολα στην μεγάλη περιοχή της και να την απειλεί.

83′ Ο Πούφλης από τα δεξιά θα κάνει την σέντρα προς τον Οβούσου, ο τελευταίος θα σουτάρει, η μπάλα θα καταλήξει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κραβαρίτη.

83′ Αλλαγή για την Σπάρτη, ο Καλούσης θα περάσει στη θέση του Κάρδαρη , ο οποίος χειροκροτήθηκε από τον κόσμο της Ζακύνθου

85′ Ο Στύλλα Τελλέν στη θέση του Βαζ Μέντες

86′ Μεγάλη ευκαιρία για την Σπάρτη, Μαρτίνεθ και Γεμιστός θα αλλάξουν όμορφα την μπάλα, ο τελευταίος θα πιάσει ένα αδύναμο γυριστό σουτ και η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουτογλίδη

*Ακατάλληλο για καρδιακούς το παιχνίδι. Ανεβαίνει η αγωνία στο Δημοτικό Στάδιο καθώς πλησιάζουμε προς το φινάλε

90′ Ο Σούρμπης θα τροφοδοτήσει τον Ζυγκερίδη, το πλάσε του όμως από πλάγια ήταν αδύναμο και ο Κραβαρίτης μπλόκαρε

90+1′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο, ο Ιβαντζίκης θα περάσει στη θέση του Κούνια, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας

90+2′ Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις. Στην κόψη του ξυραφιού η αναμέτρηση

Λήξη της αναμέτρησης! ΑΠΣ Ζάκυνθος-Σπάρτη 1-1

Τελικό συμπέρασμα αγώνα: Στην ισοπαλία έμειναν οι δυο ομάδες σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές με την ομάδα της Σπάρτης να δείχνει πάρα πολύ καλή εικόνα (ίσως η καλύτερη ομάδα που πέρασε φέτος από το Δημοτικό Στάδιο) και την Ζάκυνθο ναι μεν να έχει λιγότερες ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους, αλλά όλες ήταν κλασσικές και θα μπορούσε να ”κλέψει” ακόμα και το παιχνίδι. Τελικά το ισόπαλο αποτέλεσμα σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων με την Σπάρτη (39 βαθμοί) να συνεχίζει να είναι μόνη δεύτερη αλλά να έχει μείνει σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τον πρωτοπόρο Αστέρα Βλαχιώτη (43 βαθμοί). Η Ζάκυνθος εξακολουθεί να βρίσκεται στην τρίτη θέση, έχοντας ”συγκάτοικο” το Ναύπλιο στους 35 βαθμούς. Επόμενη αναμέτρηση για τους νησιώτες εκτός έδρας απέναντι στον Πανγυθεατικό, την επόμενη Κυριακή 23 Φεβρουαρίου