Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες από το γήπεδο “Γρηγόριος Καλάκος”. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΠΑΟΒ και του ΑΟ Τσιλιβή για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

Διαιτητές: ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ ΓΚΟΥΡΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

ΠΑΟΒ: (Μ.Τσίρκοβιτς): Λαδάς, Ρουγκάλας, Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Αβουρίδης, Ντόμας, Μακρής, Σαμπανέϊ, Γούρμος

Πάγκος: Βαζ, Περδίκας, Φερεκίδης, Σταθόπουλος, Θεοφιλλόπουλος, Τσουλής, Βασιλόπουλος

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ: ( Π.Τσούκλης): Μύρτα, Μπατσής, Μουσάϊ, Λιβέρης, Κόκας, Μούστα, Δεμερτζής, Γεωργίου, Μαρούδας, Υψηλός, Βερνάρδος

Πάγκος: Τζάθας, Χαρακτινός, Παναγιωτόπουλος, Μπαγγιαμλάρι, Λούζι

Με πράσινες φανέλες η Βάρδα με τις κόκκινες το φιλοξενούμενο Τσιλιβή.

Περίπου 300 φίλαθλοι στις κερκίδες του “Γρηγόρης Καλάκος”.

Στους 32 βαθμούς η ζακυνθινή ομάδα συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στο πρωτάθλημα.

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Βάρδα με τον Ντόμα να βγαίνει τετ-α- τετ με τον Μύρτα αλλά να αστοχεί με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια.

Κίτρινη κάρτα στον Μπατσή για αντικανονικό μαρκάρισμα.

10′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι στα πρώτα δέκα λεπτά.

12′ Νέο τετ-α-τετ για τη Βάρδα με τον Χριστόπουλο να σουτάρει αρχικά, τον Μύρτα να αποκρούει και τον Γούρμο στην επαναφορά να κοντράρεται από τους αμυντικούς.

14′ Τραυματίστηκε ο Λάμπρος Κόκας και μάλλον δε θα συνεχίσει το παιχνίδι. Τη θέση του άτυχου ποδοσφαιριστή θα πάρει ο Παναγιωτίδης.

Δυσκολεύεται να βρει ρυθμό η ζακυνθινή ομάδα στο ματς, ασύνδετες οι γραμμές της στο πρώτο εικοσάλεπτο.

25′ Πιέζει για το γκολ η Βάρδα στα τελευταία λεπτά.

29′ Σουτ του Βερνάρδου από καλή θέση μπλοκάρει ο Λαδάς.

30′ Παραμένει το 0-0 στο γήπεδο της Βάρδας.

34′ Ο Μύρτα θα χάσει τη μπάλα από τα χέρια του, ο Γούρμος θα πιάσει την κεφαλιά εξ’ επαφής αλλά θα αστοχήσει.

Κόκκινη κάρτα στον Ανδρέα Γούρμο. Στον αγωνιστικό χώρο θα περάσει ο Βαζ Τε που θα πάρει τη θέση του Ρουγκάλα.

Δυνατό μαρκάρισμα στον Βερνάρδο που δείχνει να κουτσαίνει αλλά θα συνεχίσει κανονικά.

Με δέκα παίζουν οι γηπεδούχοι. Πιθανότατα για εξύβριση αποβλήθηκε ο έμπειρος επιθετικός.

Λήξη πρώτου μέρους: ΠΑΟ Βάρδας- Α.Ο. Τσιλιβή 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Δεν έχει απειλήσει μέχρι τώρα η ομάδα του Πλάνου με τη Βάρδα να έχει δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Το καλό για την ομάδα του Πέτρου Τσούκλη είναι ότι παίζει με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Ανδρέα Γούρμου. Το δεύτερο μέρος αναμένεται συναρπαστικό.

Έχει ξεκινήσει το δεύτερο μέρος στη Βάρδα.

Κίτρινη κάρτα στον Παναγιωτίδη του Α.Ο. Τσιλιβή.

53′ Καλή φάση για το Τσιλιβή με τον Βερνάρδο να σουτάρει από καλή θέση, θα αποκρούσει σε κόρνερ ο Λαδάς.

Δεν είναι καλή η εικόνα του Τσιλιβή στην επίθεση παρότι παίζει με παίχτη παραπάνω. Ο Βερνάρδος δείχνει να πονά παρά ταύτα συνεχίσει στο ματς.

65′ Το παιχνίδι παραμένει ως έχει (0-0).

Δεν έχει αλλάξει η εικόνα του ματς με το Τσιλιβή να συνεχίζει να έχει “θέματα” επιθετικά αφού δεν απειλεί την εστία του Λαδά.

71′ Σύγχυση στη μεγάλη περιοχή του Τσιλιβή ο Μύρτα θα παρέμβει και θα σώσει από δυσκολη κατάσταση τους νησιώτες.

Καθόλου καλή η εικόνα του Τσιλιβή επιθετικά, δε φαίνεται ότι παίζουν με δέκα παίχτες οι γηπεδούχοι.

78′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Παναγιωτίδη. Με δέκα παίχτες και οι δύο ομάδες.

81′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (1-0): Ο Βαζ Τε είναι ο σκόρερ για τους πράσινους αφού νίκησε στο τετ-α-τετ τον Μύρτα.

Δε μπορεί να αντιδράσει η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη μετά το γκολ. Δύσκολο να αλλάξει κάτι στα τελευταία λεπτά.

90′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία ο Βαζ Τε θα βγει απέναντι στον Μύρτα αλλά το πλασέ που θα επιχειρήσει θα φύγει άουτ.

Τελικό συμπέρασμα: Μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο “Γρηγόρης Καλάκος” έχασε ο Α.Ο. Τσιλιβή που για μεγάλο χρονικό διάστημα έπαιζε με παίχτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Γούρμου απ’ το πρώτο μέρος την οποία η ζακυνθινή ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε στο ελάχιστο. Το χειρότερο είναι ότι ήρθε και η αποβολή του Παναγιωτίδη και το γκολ του Βαζ Τε που αποτέλεσε τη “χαριστική βολή” για τους φιλοξενούμενους που έφυγαν από τη Βάρδα με “άδεια χέρια”.