Μια φιλική αλλά πολύ σημαντική νίκη γοήτρου, πήρε ο Α.Ο.Π Ζακυνθιακός, απέναντι στη μεγάλη ομάδα του νησιού (ΑΠΣ Ζάκυνθος) με σκορ 2-1.

Οι Γαλαζοπράσινοι πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, αφήνοντας πολλά περιθώρια αισιοδοξίας για κάτι… πολύ δυνατό στα μπαράζ ανόδου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, τα οποία ξεκινούν στις 11 Μαΐου.

Απ’ την δική τους πλευρά οι Κυανοκίτρινοι κινήθηκαν σε πολύ “ρηχά νερά”, δείχνοντας ότι το μυαλό βρίσκεται ήδη στις διακοπές του Πάσχα, απ’ την στιγμή που το κίνητρο απουσιάζει παντελώς σχεδόν… μετά και το τέλος του πρωταθλήματος.

Αυτό όμως δεν δικαιολογεί την κακή εικόνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, που σε συνδυασμό με την εξαιρετική απόδοση του Ζακυνθιακού που έφεραν δικαιότατα το 2-0 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι αλλαγές του Κολονέλο βελτίωσαν κάπως την κατάσταση για να σημειωθεί ένα γκολ και να έρθει το τελικό 2-1..

Οι νικητές θα πρέπει να κρατήσουν τα καλά στοιχεία απ’ το φιλικό αυτό και να δείξουν το ίδιο και ακόμη καλύτερο πρόσωπο, στα παιχνίδια που θα παιχτεί ο μεγάλος στόχος της ανόδου, στην τρίτη τη τάξει κατηγορία.

Η μόνη “παραφωνία” του σπουδαίου κατά τα άλλα φιλικού, η απουσία του κόσμου αφού ζήτημα ήταν να υπήρχαν στις κερκίδες πάνω από 50 άτομα.

Βεβαίως υπάρχει η δικαιολογία του κακού καιρού (έβρεχε όλο το πρωί στο νησί) αλλά η προσέλευση ήταν αρκετά χαμηλή, δεδομένης της δυναμικότητας των δύο ομάδων. Από τη μια ο νέος νταμπλούχος της ΕΠΣ Ζακύνθου που θα “χτυπήσει” την άνοδο του στη Γ’ Εθνική  και από την άλλη η μεγάλη ομάδα του νησιού, που με την πορεία της στη Β’ Εθνική έκανε περήφανους άπαντες.

Το ματς περιληπτικά…

Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου. Αρκετά συγκεντρωμένη, πειθαρχημένη και με αγωνιστικό προσανατολισμό στο γήπεδο, οι Γαλαζοπράσινοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και δικαίως προηγήθηκαν με 2-0.

Έχοντας έναν εξαιρετικό Λιβέρη, που “έκοβε” και “έραβε” στη μεσαία γραμμή, ο Ζακυνθιακός απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 10′. Συγκεκριμένα μετά από λάθος του Πέττα Ν., ο Λιβέρης θα βγάλει ωραία κάθετη για το Μαλαφούρη που “φάτσα” με τον Ξενοδόχοβ, θα “υποχρεώσει” τον 25χρονο γκολκίπερ σε σωτήρια επέμβαση.

Στο 21′ και πάλι ο Ξενοδόχοβ θα πει “όχι” στους τυπικά γηπεδούχους, όταν θα αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ, δύσκολη εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη.

Στο 22′ η υπεροχή του Ζακυνθιακού θα καρποφορήσει, όταν ο πολύ καλός και σήμερα Καραμαλίκης θα βγάλει ωραία στο Μαλαφούρη που απέναντι απ’ τον Ξενοδόχοβ θα πλασάρει εύστοχα για το 1-0.

Δεκατρία λεπτά (35′) αργότερα ο Ζακυνθιακός θα φτάσει σε ένα ακόμη γκολ, με το Λιβέρη να περνά εξαιρετική κάθετη για το Μαλαφούρη και τον τελευταίο να περνά και τον γκολκίπερ Λειβαδιώτη (είχε περάσει στη θέση του Ξενοδόχοβ που τραυματίστηκε) που επιχείρησε την έξοδο, γράφοντας σε κενή εστία το 2-0.

Το εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο της ομάδας του Στράτου, θα μπορούσε να ολοκληρωθεί και με τρίτο γκολ… όταν ο Λιβέρης θα βγάλει ξανά “μύτη” με την αντίπαλη εστία το Μαλαφούρη, που θα πιάσει το δυνατό σουτ… με το Λειβαδιώτη να του αρνείται το χατ-τρικ με σπουδαία επέμβαση.

Η προβληματική εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο, ανάγκασε τον Τζανλούκα Κολονέλο να αλλάξει κάποιους ποδοσφαιριστές και να βάλει κάποιους άλλους, που έδειξαν μεγαλύτερη όρεξη και πάθος.

Ένας από αυτούς ήταν ο Χρήστος Χατζησάββας, που κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53′. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Μουσταφά Ντιαλό μετά από ανατροπή του απ’ το Χαρακτινό.

Η έξοδος του Λιβέρη απ’ το ματς (τραυματίστηκε ελαφρώς στο αριστερό πόδι), συν την άνοδο του ΑΠΣ στο δεύτερο μέρος, έδωσαν την πρωτοβουλία στους Κυανοκίτρινους, που πίεσαν για την ισοφάριση.

Βεβαίως στην προσπάθεια για ισοφάριση έμειναν κενοί χώροι πίσω, με αποτέλεσμα στη φάση του 63ου λεπτού ο Δρόσος να περάσει στο ένας με έναν τον Ελέζι και να βγει απέναντι στο Λειβαδιώτη, που με νέα αποτελεσματική επέμβαση θα κρατήσει το 2-1.

Από εκεί και πέρα όλες οι υπόλοιπες φάσεις ανήκουν στον ΑΠΣ, που θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα. Στο 82′ ο Χατζησάββας θα σουτάρει δυνατά με το Χαρακτινό να διώχνει σωτήρια (αρχικά) και το Βυθούλκα να συλλαμβάνεται σε θέση οφσάιντ στην συνέχεια (σούταρε μόλις άουτ).

Η πιο κλασική ευκαιρία ήταν αυτή του 84′ όταν και πάλι ο Χατζησάββας θα κινηθεί ωραία απ’ τα αριστερά επιχειρώντας το σουτ, που θα βρει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χαρακτινού.

Στο 86′ ο Τορεσάνι θα επιχειρήσει ένα συρτό σουτ που θα περάσει λίγο άουτ, ενώ στο 88′ ο Χαρακτινός θα επέμβει αποτελεσματικά σε σουτ του Χατζησάββα.

Με το σφύριγμα της λήξης οι παίχτες των δύο ομάδων, αποχώρησαν αγκαλιασμένοι απ’ τον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι δύο προπονητές έδωσαν τα χέρια, δείχνοντας κλίμα ποδοσφαιρικού πολιτισμού.

Το “μήνυμα” απ’ το παιχνίδι αυτό είναι ένα. Οι δύο πλευρές μπορούν να έχουν μια αγαστή συνεργασία σε περίπτωση που οι Γαλαζοπράσινοι ανέβουν στη Γ’ Εθνική.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Κωστάκης, Ψάρρης και Κλάδης απ’ την ΕΠΣ Ζακύνθου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Α.Ο.Π Ζακυνθιακός (Στράτος Κουρούμαλος): Χαρακτινός, Φυτόπουλος, Μαρμαράς, Τζιαφέρης, Αρκαδιανός, Λιβέρης, Σούρμπης, Πέττας Ρ., Δρόσος, Καραμαλίκης, Μαλαφούρης

Έπαιξαν και οι: Κόλα, Λένος, Κίτος, Μαλλιάς, Λάππος

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Τζανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοβ, Στασινόπουλος. Αποστόλου, Μπίρης, Φωτιάς, Πέττας Ν., Ρούγιοβιτς, Τορεσάνι, Κυριακίδης, Όττα, Σολφερίνο.

Έπαιξαν και οι: Λειβαδιώτης, Χατζησάββας, Χιράλδο, Βυθούλκας, Ελέζι, Ντιαλό, Οικονόμου