Μια οδυνηρή ήττα που μοιάζει καταδικαστική για την προσπάθεια παραμονής στην Α2 ΕΣΚΑΗ υπέστη η ΑΓΕΖ στο Κλειστό της Παναγούλας από την αντίστοιχη του Ίφιτου Πύργου με σκορ 57-64. Το παιχνίδι επί της ουσίας κρίθηκε μετά από ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο όταν και το ισόπαλο πρώτο δεκάλεπτο (13-13) μετατράπηκε σε σοβαρό προβάδισμα των φιλοξενούμενων που έκλεισαν το ημίχρονο με 23-38. Η Ένωση προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση αλλά κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό παρά την προσπάθεια των παιχτών του Σπύρου Νέγκα. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά συντηρήθηκε στους 11 πόντους (38-49) για να έρθει τελικώς η ήττα με 57-64. Πρώτοι σκόρερ για τους νησιώτες οι Δημησιάνος με 22 και Βαρβαρίγος με 17.

Η φωτογραφία είναι από το επίσημο site της ΑΓΕΖ (agez.gr)

Τα 10λεπτα: 13-13, 10-25, 15-11, 19-15.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Νέγκας): Βισβάρδης 3 (1), Βαρβαρίγος 17 (1), Δημησιάνος 22 (2), Τζίτζηρας 3 (1), Μαυριάς 4, Μουζάκης 5, Ραψομανίκης 3 (1), Σπίνος.

Ίφιτος Πύργου (Φάκλαρης): Μιχαλόπουλος 9 (2), Μαρκάκης 18 (4), Κουκούμης 17 (2), Μπεκρής 15, Αναγνώπουλος 3, Καραλής 2, Κορίζης, Παπαδόπουλος.