Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Δευτέρας στο γήπεδο του Αγγερικού το παιχνίδι μεταξύ του Κατασταρίου και του Έσπερου για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου

Οι παίχτες του κ. Αγγελάκη ήταν σοβαροί από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο με σωστό passing game αλλά και πραγματοποιώντας ωραίες συνεργασίες και ενέργειες κατάφεραν να κατατροπώσουν τους αντιπάλους τους. Το σκορ άνοιξε ο Διονύσης Μαλαφούρης μόλις στο 1′ έπειτα από σέντρα του Κομιώτη Γ. Στην συνέχεια θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Έσπερος ισορρόπησε το παιχνίδι με το Καταστάρι να έχει πρόβλημα στο γκολ και να σπαταλάει τις ευκαιρίες.

Ο αγώνας έφτασε μέχρι το 40′ όπου το Καταστάρι σκόραρε με τον έμπειρο Σπ. Μαρίνο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την όμορφη σέντρα του Γι. Κομιώτη και έγραψε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ξανά ο Γ. Κομιώτης θα σκάψει εκπληκτικά την μπάλα στον Μαλαφούρη Δ. ο οποίος με όμορφο κατέβασμα θα πλασάρει ψύχραιμα τον Μόρφη για το 3-0 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος τα ματς είχε ουσιαστικά κριθεί. Παρόλα αυτά το Καταστάρι μπήκε δυνατά για να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Στο 51′ ο Έσπερος θα μπορούσε να είχε σκοράρει όμως το σουτ του Κουρούμαλου αποκρούστηκε από τον Ποταμίτη και στην συνεχεία ο Σπίρι έκανε αδύναμο πλασέ. Στο 56′ ο Δρόσος θα κάνει την κάθετη πάσα με τον Λίβο να νικά στο τετ α τετ τον Μόρφη για το 4-0. Κάπου εκεί όλα τέλειωσαν για τον Έσπερο και τα επόμενα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο 60′ ο Λίβος θα ”κρεμάσει” τον Μόρφη εκμεταλλευόμενος την καθετή του Σπ. Μαρίνου κάνοντας το 5-0. Σε πανομοιότυπη φάση ο Δρόσος θα βρει με κάθετη τον Μαρίνο και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 6-0. Στο 75′ ήρθε το γκολ της τιμής για τον Έσπερο όταν ο Τσουκαλάς εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Παππά και από κοντά νίκησε τον Ποταμίτη για το 6-1.

Το 7-1 πέτυχε ο Μαρίνος Σπ. πλασάροντας σωστά σε τετ α τετ. Ενώ το τελικό 8-1 θα διαμορφώσει ο ίδιος παίχτης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ματαράγκα Α. Να σημειωθεί ότι ο Έσπερος τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Μόρφη με δεύτερη κίτρινη.

ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ(ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ) : Ποταμίτης, Παππάς, Μαλαφούρης Αν. , Κομιώτης Α. (46′ Κουσίδης) , Αρκαδιανός, Ματαράγκας Α. , Διαμαντής, Κομιώτης Γ. (58′ Σκιαδόπουλος) , Μαλαφούρης Δ. (46′ Λίβος) , Μαρίνος Σπ. , Δρόσος.
ΕΣΠΕΡΟΣ(ΜΑΚΗΣ ΚΟΥΡΟΥΜΑΛΟΣ) : Μόρφης, Θεοδόσης, Κάνδηλας, Σούρμπης (63′ Παππάς), Λυκομήτρος (66′ Κουρούμαλος), Κενίνη, Τσουκαλάς, Ζούγρας (63′ Σολλάκου), Νίλσον, Σπίρι, Κουρούμαλος Αν.