Καλό σας απόγευμα από το Δημοτικό γήπεδο Μαχαιράδου. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΟ Τσιλιβή και της ΑΕ Ερμιομίδας για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 7ου ομίλου.

Διαιτητές: ΤΣΟΠΛΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ

AO Τσιλιβή: (Πέτρος Τσούκλης) : Μύρτα, Δεμερτζής, Ελέζι, Λιβέρης, Μούστα, Ζαννιάς, Παναγιωτίδης (68′ Γκέκας), Γεωργίου, Μαρούδας, Υψηλός (91′ Μουσάϊ), Βερνάρδος (94′ Παναγιωτόπουλος)

Πάγκος: Μουσάϊ, Μπαργιαμλάρι, Γκέκας, Χαρακτινός, Παναγιωτόπουλος

ΑΕ Ερμιονίδας: (Δημήτρης Νόλης) : Κύρου, Παναγόπουλος, Παπαεμμανουηλίδης, Βιρβίλης, Μπαδέλης, Καρούτης, Κωτσιαρίδης (72′ Παπακωνσταντίνος), Μπαρμπέρος, Μερκούρης, Εσκουρέδο, Γκουάτσο

Πάγκος: Παπακωνσταντίνος, Νυσιούδης, Μερτύρης, Πατσιογιώργος, Δεστές

2.31 μ.μ. Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν στο νησί του Ιονίου. Ο καιρός είναι ηλιόλουστος και προσφέρεται για ποδόσφαιρο.

* Πάση θυσία νίκη θέλει η ομάδα του ΑΟ Τσιλιβή καθώς έπειτα από την απρόσμενη ήττα στη Ζαχάρω θέλει να επανέλθει στα θετικά αποτέλεσμα προτού μπει σε περιπέτειες.

*Ένας παλιός γνώριμος του Ζακυνθινού ποδοσφαίρου θα βρεθεί για δεύτερη φορά φέτος στη Ζάκυνθο. Ο λόγος για τον έμπειρο τεχνικό Δημήτρη Νόλη, με θητεία σε ΑΠΣ Ζάκυνθο και Καταστάρι. Πλέον κοουτσάρει την Ερμιονίδα!

*Το Τσιλιβή βρίσκεται στην 6η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η Ερμιονίδα στην 5η θέση με 24 πόντους.

*Αξίζει να θυμίσουμε ότι στο παιχνίδι του 1ου γύρου το Τσιλιβή είχε ηττηθεί στην Ερμιονίδα με σκορ 3-2

*Λιγοστός ο κόσμος αυτή την ώρα στο Μαχαιράδο. Περίπου 70 φίλαθλοι!

*Έκαναν την εμφάνιση τους οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για πρώτη φορά. Σε πολύ λίγο το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

*Με κόκκινες εμφανίσεις το Τσιλιβί, με κυανοκίτρινα η Ένωση Ερμιονίδας

Έναρξη της αναμέτρησης

*Ο Δεμερτζής σε ρόλο δεξιού μπακ που αντικαθιστά τον Μπατσή καθώς είναι τιμωρημένος

3′ Σουτ του Γκουάτσο από μακριά μπλόκαρε σταθερά ο Μύρτα χωρίς πρόβλημα

*Για πρώτη φορά στην αποστολή για τον ΑΟ Τσιλιβή το νέο μεταγραφικό απόκτημα Κρις Μουσάϊ

5′ Αναγνωστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής

6′ ΓΚΚΚΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ 0-1

Παγώνει το Στάδιο του Μαχαιράδου καθώς ο Παναγόπουλος, έπειτα από πάσα του Καρούτη κάνει το 0-1 με μια λόμπα περνώντας την μπάλα πάνω από τον Μύρτα

8′ Διώχνει ο Ζαννιάς τελευταία στιγμή την σέντρα του Κωτσιαρίδη σε κόρνερ. Πιέζει η Ερμιονίδα μετά το γκολ!

9′ Ωραίο Σουτ του Εσκουρέδο με το δεξί, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μύρτα

10′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ερμιονίδα. Ο Γκουάτσο θα ξεπεράσει τον Δεμερτζή, θα σουτάρει από τα αριστερά ο Μύρτα θα πει όχι με τεράστια επέμβαση και στην συνέχεια του σουτ του Καρούτη θα κοντράρει σε σώματα και θα απομακρυνθεί.

*Επηρεασμένο το Τσιλιβή καθώς δέχθηκε γκολ πολύ νωρίς. Φτερά στα πόδια έχουν οι παίχτες της Ερμιονίδας, έχοντας 2 πολύ καλές στιγμές έπειτα από το γκολ του Ηλία Παναγόπουλο!

10′ Φάουλ του Υψηλού, βγαίνει και μπλοκάρει ο Κύρου!

13′ Φάουλ του Λιβέρη, ολομόναχος ο Γεωργίου στη μικρή περιοχή θα σπάσει, ωστόσο κανείς συμπαίκτης του δεν ακολούθησε την φάση και η μπάλα κατέληξε άουτ!

*Κίτρινη κάρτα στον Παναγόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Λιβέρη!

*Πάνω-κάτω η μπάλα προσπαθεί να αντιδράσει το Τσιλιβή, κυρίως με κάποια στημένα προς το παρόν!

19′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΙ!!!!!!

Ο Βερνάρδος θα κερδίσει τις μονομαχίες στη μεγάλη περιοχή, έπιασε έναν κεραυνό, ωστόσο η μπάλα θα καταλήξει στο δοκάρι. Τεράστια ευκαιρία για το Τσιλιβί προκειμένου να φέρει το παιχνίδι στα ίσα!

24′ Κερδισμένο φάουλ του Τσιλιβί έξω από την περιοχή. Λιβέρης-Βερνάρδος δεν συνεννοήθηκαν σωστά και η μπάλα κατέληξε στο τείχος, έπειτα από την εκτέλεση του Λιβέρη!

29′ Ο Λιβέρης γύρισε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Τσιλιβή, ωστόσο ο Μαρούδας από πολύ κοντά δεν έκανε το γυριστό όπως θα έπρεπε και ο Κύρου μπλόκαρε την μπάλα!

31′ Ο Μαρούδας μέσα στη μικρή περιοχή κέρδισε τις μονομαχίες, γύρισε την μπάλα, ωστόσο κανείς από τους συμπαίκτες δεν ακολούθησε την φάση!

33′ Σουτ του Ελέζι έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Κύρου μπλόκαρε σταθερά!

35′ Ο Εσκουρέδο εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του, ωστόσο είχε κινηθεί ήδη προς την πορεία της και μπλόκαρε σταθερά

36′ Σουτ του Υψηλού έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει στα χέρια του Κύρου

*Κίτρινη κάρτα στον Ζαννιά για φάουλ

*Διαβασμένος ο προπονητής της Ερμιονίδας, Δημήτρης Νόλης. Έχει εγκλωβίσει τα ατού του Τσιλιβή και μόλις παίρνουν Βερνάρδος και Υψηλός πέφτουν πάνω τους 2 και 3 παίχτες

38′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ερμιονίδα με το γυριστό του Εσκουρέδο να περνά δίπλα από το δοκάρι του Μύρτα, παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Μύρτα που δεν φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας

*Κίτρινη κάρτα στον Τσούκλη για διαμαρτυρία

40′ Εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη, η μπάλα θα φτάσει στον Μαρούδα, ο οποίος σούταρε με την μια η μπάλα ωστόσο κόντραρε σε αμυνόμενο. Καλή ευκαιρία για το Τσιλιβή!

*Διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς τραυματίστηκε ο Λιβέρης. 2λεπτη διακοπή στον αγώνα, ωστόσο ξεκινά ξανά η αναμέτρηση!

45′ Σουτ του Ζαννιά από πολύ μακριά, ο Κύρου έδειχνε να αιφνιδιάζεται ωστόσο μπλόκαρε την μπάλα!

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ Η ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ ΜΕ 0-1 ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ

Συμπέρασμα 1ου μέρους: Δύσκολα τα πράγματα στο 1ο ημίχρονο για την ομάδα του Τσιλιβή, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ δυνατά στο 1ο τέταρτο και να βρίσκονται στη θέση του οδηγού από το 6ο λεπτό, με το εκπληκτικό γκολ του Παναγόπουλου. Ο πρώην παίχτης του ΑΟ Κατασταρίου κρέμασε με πολύ ωραία λόμπα τον Μύρτα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Από ‘κει και πέρα το παιχνίδι ”άναψε” και το Τσιλιβή είχε την τεράστια ευκαιρία με τον Βερνάρδο να ισοφαρίσει που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ είχε και 2-3 καλές στιγμές για να απειλήσει την εστία του Κύρου. Από την άλλη πολύ επικίνδυνη η φιλοξενούμενη ομάδα που ψάχνει το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει την νίκη

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος!

*Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Ευκαιρία για την Ερμιονίδα. Ο Μερτουρής θα σουτάρει με το αριστερό η μπάλα θα φύγει δίπλα από τα δοκάρια του Μύρτα

*Χωρίς αύριο καλείται να αγωνιστεί το Τσιλιβή στην επανάληψη, καθώς σε περίπτωση ήττας τα πράγματα θα μπλέξουν για την Ζακυνθινή ομάδα!

49′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, ο Ζαννιάς θα πιάσει την κεφαλιά η μπάλα ψηλά άουτ

50′ Σουτ του Υψηλού από μακριά, ο Κύρου θα μπλοκάρει σταθερά!

*Πιέζει το Τσιλιβή προκειμένου να ξεκλειδώσει την άμυνα της Ερμιονίδας!

55′ Ο Υψηλός θα εκτελέσει ένα φάουλ η μπάλα πήρε πολύ ύψος και ο Μύρτα μπλόκαρε σταθερά.

*Το Τσιλιβή μπορεί να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης στην επανάληψη, ωστόσο δεν υπάρχει το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια!

*Αρκετά καλά είναι κλεισμένοι οι Βερνάρδος,Υψηλός και Λιβέρης με αποτέλεσμα το Τσιλιβή να φτάνει με ιδιαίτερη δυσκολία στα καρέ την Ερμιονίδας.

61′ Έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης. Παραμένει το 0-1 στο Δημοτικό Γήπεδο Μαχαιράδου

62′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ!!! Ο Υψηλός έχασε την μπάλα έξω από τα καρέ της Ερμιονίδας, θα γίνει η μεγάλη μπαλιά για τον Γκουάτσο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μύρτα, προσπάθησε να τον κρεμάσει, ωστόσο η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του!

*Κίτρινη στον Γκουάτσο για την Ερμιονίδα και στον Βερνάρδο του Τσιλιβί καθώς είχαν μια αψιμαχία οι δυο τους!

65′ Το Τσιλιβή βγήκε ωραία στην αντεπίθεση με τον Υψηλό, αυτός θα μεταβιβάσει στον Λιβέρη, θα βγει στα αριστερά ωστόσο το πλάσε του δεν ανησύχησε τον Κύρου

68′ Αλλαγή για το Τσιλιβή ο Γκέκας θα περάσει στην θέση του Παναγιωτίδη

69′ ΓΚΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΟΥΔΑ 1-1

Ο Υψηλός έκανε την σέντρα στο πουθενά στην ουσία, η άμυνα της Ερμιονίδας σάστισε, Κύρου δεν βγήκε από την εστία του, η μπάλα έφτασε στον Μάριο Μαρούδα, ο οποίος από πολύ κοντά έκανε το 1-1

72′ Αλλαγή για την Ερμιονίδα ο Παπακωνσταντίνος θα περάσει στη θέση του Κωτσιαρίδη

ΓΚΚΚΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ 2-1 ΜΕ ΤΟΝ ΥΨΗΛΟΟΟΟ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ!!!

Ο Υψηλός μέσα από την μικρή περιοχή, έπειτα από σέντρα του Λιβέρη στόπαρε την μπάλα και από κοντά με την μια έγραψε το 2-1 για το Τσιλιβή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Δεύτερη αδράνεια της άμυνας της Ερμιονίδας, την οποία εκμεταλλεύτηκε το Τσιλιβή

78′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή, ο Βερνάρδος πήρε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κύρου

79′ Σουτ του Υψηλού, ο Κύρου με το ένα χέρι απέκρουσε πολύ δύσκολα!

80′ Το 2-1 παραμένει για το Τσιλιβή!

*Προσπαθεί η Ερμιονίδα να βγει στην αντεπίθεση, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο. Με ανεβασμένη ψυχολογία οι παίχτες του Τσιλιβή, δεν αφήνουν περιθώρια αντίδρασης!

*Αποβάλλεται ο Πέτρος Τσούκλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς καθυστέρησε να δώσει την μπάλα στην Ερμιονίδα!

89′ Οδεύουμε προς τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Το Τσιλιβή κρατά το υπερ του 2-1

91′ Αλλαγή για το Τσιλιβή ο Μουσάϊ περνά στον αγωνιστικό χώρο και θα βγει ο Υψηλός

*Ντεμπούτο για τον νεαρό μέσο με τα χρώματα του ΑΟ Τσιλιβή

93′ Δραματικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Συνεχίζει να κρατά στα χέρια του ένα πολύτιμο 3ποντο το Τσιλιβή

94′ Ο Παναγιωτόπουλος περνά στη θέση του Βερνάρδου

*Ροκανίζει τον χρόνο το Τσιλιβή!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ 2-1 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ

Τελικό συμπέρασμα αγώνα: Κατάθεση ψυχής για την ομάδα του Πλάνου στο 2ο ημίχρονο και ανατροπή σε ένα παιχνίδι που ίσως αποδειχθεί κλειδί για την παραμονή της ομάδας στη κατηγορία. Οι παίχτες του Πέτρου Τσούκλη μπήκαν με πολύ πάθος στην επανάληψη και χάρης στα γκολ των Μαρούδα και Υψηλού πήραν ένα τρίποντο που είναι ίσως και το πιο καθοριστικό της φετινής χρονιάς. Από την άλλη η Ένωση Ερμιονίδας δεν έδειξε το πρόσωπο του 1ου ημιχρόνου στην επανάληψη, οπισθοχώρησε σχετικά νωρίς και πλήρωσε ακριβά κάποιες αμυντικές αδράνειες στα δυο γκολ.