Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας ενημερώσουμε σήμερα για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΟ Τσιλιβή και του Ναυπλίου 2017 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

Διαιτητές: ΡΟΥΣΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΜΠΟΥΡΤΖΟΒΙΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

AO TΣΙΛΙΒH (Πέτρος Τσούκλης): Μύρτα, Μπατσής, Μανωλακάκης, Λιβέρης, Μούστα, Ιγκνάτ, Δεμερτζής, Γεωργίου, Μαρούδας, Υψηλός, Βερνάρδος

Πάγκος: Γκέκας, Ελέζι, Παναγιωτίδης, Χαρακτινός, Παναγιωτόπουλος, Αμαραντίδης, Σόρα.

NAYΠΛΙΟ 2017 (Αλέκος Μαντζούνης): Σκαφίδας, Διαμαντής, Παναγόπουλος, Μπουκούρης, Καπατζής, Μεγαρίτης, Καζάκος, Κάπλατζης, Καλλιμάνης, Μουσταφάϊ, Κοτσοβός

Πάγκος: Λέρμας, Κίτος, Τριανταφύλλου, Βλάχος, Μακαρατζής, Διαμαντής Α., Μπεντούλης

Καλές οι καιρικές συνθήκες στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου, ιδανικές για ποδόσφαιρο.

Ντεμπούτο για τον τερματοφύλακα Φάμπιο Μύρτα ο οποίος αποκτήθηκε πριν από ένα μήνα μαζί με τον Νταν Ιγκνάτ. Βέβαια ο 22χρονος γκολκίπερ έχει αγωνιστεί σε παιχνίδι κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Στον πάγκο ο Ζακυνθινός μέσος των φιλοξενούμενων Σταύρος Κίτος ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στη μέση και γι’ αυτό δεν ξεκινά από την αρχή.

Με γαλάζιες φανέλες και μαύρα σορτσάκια το Τσιλιβή, με κόκκινες φανέλες και σορτσάκια το πρωτοπόρο Ναύπλιο.

3′ Έχει μπει δυνατά η γηπεδούχος ομάδα στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

Λιγοστός ο κόσμος στις εξέδρες του σταδίου, περίπου 70-80 φίλοι του ποδοσφαίρου δίνουν το παρόν στη σημερινή αναμέτρηση.

10′ Χωρίς σκορ και κλασικές ευκαιρίες το πρώτο δεκάλεπτο (0-0).

15′ Έχει ρυθμό το ματς με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αναπτυχθούν επιθετικά αλλά να μην απειλούν σοβαρά τους δύο τερματοφύλακες.

Σε ρόλο αριστερού οπισθοφύλακα ο νεοαποκτηθείς Χάρης Δεμερτζής.

20′ Χωρίς σκορ αλλά με καλό ρυθμό το παιχνίδι. Το 0-0 παραμένει.

22′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ: Παραλίγο να μπει ένα απίστευτο γκολ στο δημοτικό στάδιο με τον Διαμαντή Α., να κάνει τη σέντρα- σουτ με τον Μύρτα να δυσκολεύεται πολύ να διώξει και τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει κόρνερ.

25′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ: Πολύ ωραία σέντρα του Υψηλού ο Γεωργίου θα πιάσει εκπληκτικά την κεφαλιά και θα νικήσει τον Σκαφίδα για το 1-0.

30′ Τεράστια ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Υψηλό να βγάζει απίστευτη πάσα στο Μαρούδα που πάνω στη γραμμή θα καταφέρει να αστοχήσει, ανεπανάληπτη φάση για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με το Μαρούδα να βγάζει για τον Υψηλό με τον τελευταίο να βγάζει στο σημείο του πέναλτι αλλά να μην υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του να ακολουθήσει για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Τσιλιβή για διαμαρτυρία.

40′ Το Τσιλιβή εξακολουθεί να προηγείται έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης (1-0). Φωνάζουν έντονα οι γηπεδούχοι για φάση πέναλτι όταν ο Βερνάρδος θα ανατραπεί από αντίπαλο του αλλά ο ρέφερι Ρούσσος θα αφήσει το παιχνίδι να συνεχιστεί παρά τις διαμαρτυρίες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 1-0

Σχόλιο πρώτου μέρους: Πολύ καλή η εικόνα του Τσιλιβή μέχρι τώρα στο παιχνίδι με την ομάδα του Πέτρου Τσούκλη να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να προηγείται με το πολύ ωραίο γκολ του Γεωργίου με κεφαλιά από καλοζυγισμένη σέντρα του Υψηλού. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο τέρμα βάσει της απόδοσής τους με αποκορύφωμα την κλασική ευκαιρία του Μαρούδα. Από την άλλη πλευρά το Ναύπλιο είχε μια αξιόλογη ευκαιρία με τη σέντρα- σουτ του Διαμαντή Α., να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι. Το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να μην έχουν αλλάξει κάτι στα αρχικά τους σχήματα.

48′ Ωραίο σουτ του Βερνάρδου από δεξιά με τον Σκαφίδα να μπλοκάρει σταθερά.

50′ Παραμένει το 1-0 με το Ναύπλιο να πιέζει στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους.

54′ Αλλαγή για το Ναύπλιο με τον Κοτσοβό να δίνει τη θέση του στον Λέρμα.

56′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Ναύπλιο με τον Καλλιμάνη να βγαίνει απέναντι στο Μύρτα αλλά τον γκολκίπερ του Τσιλιβή να κάνει σωτήρια επέμβαση και να κρατάει το “0”.

57′ Αλλαγή για το Ναύπλιο με τον Τριαντάφυλλο να παίρνει τη θέση του Μουσταφάϊ.

65′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Υψηλό να εκτελεί το κόρνερ και το Γεωργίου να πιάνει την κεφαλιά που θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σκαφίδα.

66′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ (1-1): Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Τσιλιβή ο Διαμαντής Α. θα βρεθεί απέναντι από το Μύρτα και με δυνατό δεξί σουτ θα ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους.

68′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ (1-2): Ο Καζάκος θα βγει πολύ ωραία στην πλάτη του Μπατσή και με ψύχραιμο πλασέ θα νικήσει το Μύρτα στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία για την ανατροπή και το δεύτερο γκολ του Ναυπλίου.

70′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με το Μανωλακάκη να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Παναγιωτίδης.

Ο Λιβέρης έδειχνε αρχικά να έχει χτυπήσει αλλά συνεχίζει κανονικά στο ματς.

Κίτρινη κάρτα στον Παναγόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα.

77′ Μεγάλη ευκαιρία για το Ναύπλιο με τον Καζάκο να φεύγει και πάλι στην πλάτη του Μπατσή αλλά το πλασέ που επιχείρησε με τον Μύρτα να μπλοκάρει σταθερά.

78′ Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Τσιλιβή για υπόδειξη οφσάιντ στο Λιβέρη που έφευγε ολομόναχος με τον Σκαφίδα. Με “γυμνό” μάτι δε φάνηκε να υπάρχει κάτι επιλήψιμο στη φάση, με τον έμπειρο άσσο να βρίσκεται στην ίδια ευθεία με τους αμυντικούς.

80′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Ναύπλιο με τον Καζάκο να αστοχεί σχεδόν εξ’ επαφής απέναντι στον Μύρτα μετά από πολύ ωραία πάσα του Καλλιμάνη.

Φρικτά παράπονα του Τσιλιβή για τις υποδείξεις του πρώτου βοηθού διαιτητή.

84′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Αμαραντίδη να παίρνει τη θέση του Υψηλού.

85′ Πιέζει το Τσιλιβή για την ισοφάριση με το Βερνάρδο από καλή θέση να σουτάρει ψηλά άουτ.

88′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη ο Γεωργίου θα κοντρολάρει τη μπάλα και θα σουτάρει αλλά θα κοπεί από την αντίπαλη άμυνα και στη συνέχεια θα κάνει και επιθετικό φάουλ.

89′ Αλλαγή για το Ναύπλιο με τον Κίτο να παίρνει τη θέση του Κάπλατζη.

90+1′ Αλλαγή για το Ναύπλιο με τον Καζάκο να δίνει τη θέση του στον Διαμαντή.

90+2′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ: Ο Βερνάρδος θα βγάλει πάσα πάρε βάλε στο Μαρούδα που από πολύ κοντά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- ΝΑΥΠΛΙΟ 2-2

Τελικό συμπέρασμα: Απίστευτο ματς στη Ζάκυνθο με το Τσιλιβή να ισοφαρίζει κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Μαρούδα να δίνει το “φιλί της ζωής” στην ομάδα του σε ένα 90λεπτο με τρελή εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαν να προηγηθούν με μεγαλύτερο σκορ αλλά στην επανάληψη αρκούσε ένα κακό διάστημα για να βρεθούν πίσω στο σκορ και να κινδυνέψουν σοβαρά με ήττα. Το Ναύπλιο άφησε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, με το πρωτάθλημα να εξελίσσεται σε “θρίλερ” τόσο για την κορυφή όσο και για την παραμονή. Θυμίζουμε ότι ακολουθεί το τοπικό ντέρμπι μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Α.Ο. Τσιλιβή την επόμενη Κυριακή με τους κυανοκίτρινους να έχουν 14 πόντους και τους κόκκινους 12.

7ος όμιλος

ΤΕΛΙΚΟ ΠΣ Σπάρτη-Πανγυθεατικός 1-1 (13′ Σαμπατάκος / 84′ Μπάλλας)

ΤΕΛΙΚΟ Θύελλα Πατρών-Πανηλειακός 0-0

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Διαβολιτσίου-ΑΕ Ερμιονίδας 1-0 (2′ Γεωργιόπουλος)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Τσιλιβή-Ναύπλιο 2017 2-2 (25′ Γεωργίου, 90+ Μαρούδας / 66′ Διαμαντής Α., 68′ Καζάκος)

ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΟ Βάρδας-Ολυμπιακός Ζαχάρως 2-1 (17′ Βας, 27′ Σαμπανέι / 69′ Ρούμπος)

ΤΕΛΙΚΟ Αστέρας Βλαχιώτη-Διαγόρας Βραχνεΐκων 1-1 (52′ Παπούλης / 70′ Λίπι)

ΤΕΛΙΚΟ Παναργειακός-Ζάκυνθος 0-0