Kαλό σας απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του Παναργειακού και του ΑΠΣ Ζάκυνθος για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 7ου όμιλου.

Διαιτήτες: ΛΙΑΡΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΖΩΡΖΟΣ

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Λαλουδάκης): Μποζιονέλος, Νικολόπουλος 73′ Ασπιώτης), Φλεβάρης Β. , Βουρνάζος, Τζιόλας, Κωτσοβός (46′ Ταμπούρης), Κυριακόπουλος, Φλεβάρης Χ. , Τσιρλίδης, Παιδάκης (65′ Φουφούνης), Μπλάτσος (87′ Μανιάτης)

Πάγκος: Φουφούνης, Καρατζούλης, Μανιάτης, Καπατσώρης, Τζας, Ασπιώτης, Ταμπούρης

AΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Πολιανίδης, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Σούρμπης, Πούφλης (87′ Ντάσης), Πατίλλας, Ζυγκερίδης, Κούντνικ, Κέντμαν (70′ Τσουκαλάς)

Πάγκος: Ντάσης, Μαρίνος, Τσουκαλάς, Κούζας, Κολεύρης, Οβούσου, Καραμαλίκης

*Δύσκολο παιχνίδι σήμερα για την Ζακυνθινή ομάδα κόντρα στον Παναργειακό που καίγεται για βαθμούς καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση, ενώ έχει περάσει και μια πολύ δύσκολη βδομάδα με αναταραχές στο εσωτερικό του.

*Με όλα τα διαθέσιμα ”όπλα” του παρατάσσει τον ΑΠΣ Ζάκυνθος ο τεχνικός της ομάδας Στάθης Καραμαλίκης, θέλοντας να φύγει με βαθμό ή βαθμούς από το Άργος.

*Λιγοστός ο κόσμος τούτη την ώρα στο γήπεδο του Παναργειακού. Νωρίς το παιχνίδι, ο κόσμος εργάζεται, ωστόσο η προσέλκυση αναμένεται ν αυξηθεί λόγω του κρισιμότητας του παιχνιδιού.

*Ποδοσφαιρικές οι καιρικές συνθήκες στο Άργος, ηλιόλουστος ο καιρός με ένα ελαφρύ αεράκι. Προσφέρεται για μια καλή αναμέτρηση!

*Από λεπτό σε λεπτό αναμένεται και η πρώτη είσοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Το γήπεδο όπου θα αγωνιστεί ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, λίγο πριν την σέντρα της αναμέτρησης! *Η φωτογραφία είναι από την επίσημη σελίδα του Παναργειακού.

*Με τα ”κλασικά” κυανοκίτρινα αγωνίζεται ο ΑΠΣ Ζάκυνθος. Με πράσινα εμφάνιση η ομάδα του Άργους

1′ Έναρξη στην αναμέτρηση!

6′ Μια προσπάθεια του Κυριακόπουλου από τα αριστερά ανακόπηκε από τους αμυντικούς του ΑΠΣ

11′ Αναγνωριστικό είναι το παιχνίδι στο πρώτο του 10λεπτο, με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές στα μετόπισθεν τους.

15′ Τίποτα το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής στο παιχνίδι, κανένας κίνδυνος μπροστά από τις δυο εστίες.

20′ Έχει μπει πιο δυνατά ο Παναργειακός και προσπαθεί να πιέσει την Ζάκυνθο, από στημένα επιχειρεί μέχρι στιγμής ο ΑΠΣ να φανεί απειλητικός.

22′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος: Ο Μπεκατώρος θα εκτελέσει το κόρνερ ο Κούνια θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ

22′ Διαμαρτύρεται για χέρι του Τζιόλα ο ΑΠΣ, έπειτα από σέντρα του Πολιανίδη

23′ Προσπάθησε να απειλήσει ο ΑΠΣ με τον Ζυγκερίδη, ο οποίος πάτησε περιοχή αλλά ανακόπηκε

*Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής, χωρίς καλές φάσεις και με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου

30′ Συμπληρώσαμε το πρώτο μισάωρο στο Αργός με το 0-0 να παραμένει. Έχουν την κατοχή οι γηπεδούχοι που δεν μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Κουτογλίδη. Από την άλλη οι παίχτες του Στάθη Καραμαλίκη επιχειρούν κυρίως με αντεπιθέσεις, θέλοντας να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Κέντμαν.

35′ Σέντρα του Νικολόπουλου, ο Κουτογλίδης θα κάνει λάθος έξοδο, η μπάλα θα φτάσει στον Μπλάτσο ο οποίος δεν μπόρεσε από καλή θέση να σουτάρει. Ζήτησαν πέναλτι στην συγκεκριμένη φάση οι γηπεδούχοι πάνω στον Μπλάτσο

37′ Σουτ του Κυριακόπουλου για τον Παναργειακό η μπάλα θα περάσει άουτ, δεν ανησύχησε ο Κουτογλίδης.

39′ Ο Πούφλης θα κάνει την σέντρα από τα δεξιά, ωστόσο ο Μποζιονέλος θα διώξει προ του επερχόμενου Κέντμαν. Σαν από μηχανής θεός ο τερματοφύλακας του Άργους έδιωξε την μπάλα, καθώς ο Κεντμαν ήταν σε πλεονεκτική θέση.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο! ο Ζυγκερίδης θα βγάλει τετ α τετ τον Κούντνικ από πλάγια δεξιά, εκείνος θα σουτάρει δυνατά, με τον Μποζιέλο να διώχνει σωτήρια και να σώζει την ομάδα του.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

Σχόλιο πρώτου ημιχρόνου: Πατάει καλά ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στο πρώτο 45λεπτο, έχει τις μεγαλύτερες ευκαιρίες μέχρι στιγμής της αναμέτρησης με Κούνια και Κούντνικ, ενώ στα μετόπισθεν δεν έχει απειληθεί ιδιαίτερα. Ο Παναργειακός προσπαθεί με αντεπιθέσεις να φανεί απειλητικός, ενώ δεν έχει την μεγάλη φάση έως τώρα!

Έναρξη του 2ου μέρους στην αναμέτρηση!

46′ Αλλαγή για τον Παναργειακό ο Ταμπούρης στη θέση του Κωτσοβού

*Πιέζει ο Παναργειακός ψάχνοντας το γκολ χωρίς ωστόσο να απειλεί!

51′ Σουτ του Πατίλλα η μπάλα ψηλά άουτ.

56′ Ακυρώθηκε γκολ του Ζυγκερίδη για παράβαση με το χέρι.

57′ Επικίνδυνα από τα δεξιά ο ΑΠΣ θα γίνει η σέντρα απομακρύνουν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι.

*Έχει μπει ζωηρά στην επανάληψη ο ΑΠΣ και απειλεί τα καρέ του Παναργειακού.

60′ Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο η Ζάκυνθος και πιέζει τον Παναργειακό ψάχνοντας το γκολ.

65′ Αλλαγή για τον Παναργειακό στη θέση του Παιδάκη θα περάσει ο Φουφούνης.

*Κακό ποιοτικά το παιχνίδι και όπως όλα δείχνουν θα κριθεί στο γκολ με τις δυο ομάδες να προσέχουν κυρίως τα μετόπισθεν τους. Καλύτερα έχει μπει η Ζάκυνθος στην επανάληψη και έχει τον έλεγχο, με τον Παναργειακό να μην μπορεί να την απειλήσει.

70′ Στη θέση του Κεντμαν ο Τσουκαλάς

73′ Αλλαγή για τον Παναργειακό ο Νικολόπουλος θα βγει και θα μπει Ασπιώτης

75′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ!!

Έπειτα από κόρνερ του Μπεκατώρου, ο Ζυγκερίδης θα κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Κουντνικ θα πλασάρει με τους αμυνόμενους να διώχνουν πάνω στη γραμμή!

85′ Παραμένει το 0-0

*Δραματικά τα τελευταία λεπτά στην αναμέτρηση ψάχνει το γκολ ο Παναργειακό, αμύνεται η Ζάκυνθος!

87΄Αλλαγή για την Ζακύνθο, στη θέση του Πούφλη ο Ντάσης

87′ Αλλαγή για τον Παναργειακό ο Μπλάτσος θα βγει και θα περάσει στη θέση του ο Μανιάτης

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ – ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 0-0

Τελικό σχόλιο: Καλύτερη η Ζάκυνθος στην επανάληψη θα μπορούσε να ”κλέψει” το παιχνίδι και να φύγει με το διπλό από το Άργος, ωστόσο η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι έπειτα από την κεφαλιά του Ζυγκερίδη που σταμάτησε στο δοκάρι. Είχε και τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τους Κούνια και Κούντικ προκειμένου να πετύχει κάποιο τέρμα. Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη. Προσπάθησε ο Παναργειακός ωστόσο δεν μπόρεσε ποτέ να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός, ενώ δεν δημιούργησε ποτέ την μεγάλη φάση.