Καλό απόγευμα από τη Ζάκυνθο και το γήπεδο του Μαχαιράδου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΟΚ Ζακύνθου και του Παναργειακού για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 8ου ομίλου.

Διαιτητές: Μαρκαντωνάτος, Καραλής (Ηλείας), Οικονόμου (Αχαΐας)

AOK Zακύνθου: (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Κουρέλλας, Μπριλάκης Θ., Σωτηρόπουλος, Τηλιόπουλος (11′ λ.τρ. Σκουρτάϊ), Πέττας, Τααρίμπτε (90+5′ Μαρούδας Μ.), Βιέντ (68′ Μιχαηλίδης), Κάρδαρης (90′ Μεταξάς), Μεζίνι

Πάγκος: Μιχαηλίδης, Σκουρτάϊ, Χαρακτινός, Μεταξάς, Κορφιάτης, Ταμαρέσης, Μαρούδας Μ.Ι.

Παναργειακός: (Γιώργος Αντωνόπουλος): Φαρμάκης, Παναγιώτου, Μπούτας (71′ Παγούλης), Παπαϊωάννου, Μπριλάκης Χ., Κυριακόπουλος, Τσιμικλής (75′ Μουσταφά), Καλύβας, Συρεγγέλας, Παιδάκης, Καδάς

Πάγκος: Ρολάϊ, Παγούλης, Μαρίνης, Παλιγγίνης, Μουσταφά, Καρούτης, Γεωργιόπουλος

Πράσινες ριγέ εμφανίσεις ο Παναργειακός, κίτρινε και μπλε φανέλες ο ΑΟ Κατασταρίου. Περίπου 80 φίλοι του ποδοσφαίρου στις κερκίδες. 10 από αυτούς είναι φίλοι των φιλοξενούμενων. Έρχεται και άλλος κόσμος όσο περνάει η ώρα, καλές οι καιρικές συνθήκες, με λιακάδα και ελαφρύ αεράκι.

14 βαθμοί και ένα ματς λιγότερο για τον ΑΟΚ, 22 βαθμοί και τρίτη θέση για το Άργος.

2′ Για παράβαση σε χέρι του Σωτηρόπουλου φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι μετά από σέντρα του Συρεγγέλα αλλά μάλλον ήταν ακούσιο, στην προσπάθεια του παίχτη να προφυλαχθεί.

4′ Κεφαλιά του Χάρη Μπριλάκη μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα θα φύγει μισό μέτρο πάνω απ’ το δοκάρι του Δρακόπουλου. Έχει μπει πιο δυνατά η ομάδα του Άργους στα πρώτα λεπτά.

10′ Χωρίς σκορ μέχρι τώρα το ματς. 0-0.

11′ Χωλαίνει ο Τηλιόπουλος και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή από το Δημήτρη Νόλη. Τη θέση του θα πάρει ο Κώστας Σκουρτάϊ. Μάλλον αιμάτωμα στον αστράγαλο ο νεαρός άσσος.

14′ Σουτ του Καδά μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Δρακόπουλος.

16′ Πάσα του Κάρδαρη στον Τααρίμπτε, αυτός θα σουτάρει με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Πρώτη επίσκεψη του Κατασταρίου στα καρέ του Φαρμάκη.

19′ Εκτέλεση φάουλ του Κάρδαρη, κόβουν εύκολα οι παίχτες του Παναργειακού. Στην συνέχεια ο Τααρίμπτε θα πάρει κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Παιδάκη.

20′ Χωρίς σκορ στο πρώτο εικοσάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο μετά το δυνατό ξεκίνημα του Παναργειακού.

22′ Εκτέλεση φάουλ του Κουρέλλα, ο Φαρμάκης θα μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

24′ Εκτέλεση φάουλ του Καδά, μια κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή του ΑΟΚ, μπλοκάρει ο Δρακόπουλος.

26′ Σέντρα του Παναγόπουλου με καλές προϋποθέσεις για το Μεζίνι, που θα πιάσει πολύ άτσαλα την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

27′  Κακό σουτ του Παιδάκη από καλή θέση η μπάλα πολύ ψηλά, άουτ.

29′ Νέο άστοχο σουτ του Παιδάκη σε φάση διαρκείας. Δεν ανησύχησε καθόλου ο Δρακόπουλος.

30′ Μισή ώρα στο ματς, το 0-0 παραμένει σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες.

32′ Εκτέλεση κόρνερ του Καδά, ο Μπριλάκης Χ. πετάγεται στην πορεία της μπάλας και από πολύ καλή θέση θα στείλει τη μπάλα άουτ.

34′ Διαμαρτυρίες του ΑΟΚ για σπρώξιμο στο Μεζίνι εντός περιοχής, αφήνει το ματς να συνεχιστεί ο Μαρκαντωνάτος.

35′ Γρήγορος ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

36′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΚ.  Ο Μεζίνι θα δώσει στον Τααρίμπτε, αυτός με τη “μία” για τον Κάρδαρη που από θέση βολής θα αναγκάσει σε μεγάλη επέμβαση το Φαρμάκη ο οποίος διώχνει σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Φαρμάκης θα μπλοκάρει με διπλή επέμβαση σουτ του Πέττα. Εδώ χάθηκε εξαιρετική ευκαιρία για τους γηπεδούχους έτσι ώστε να ανοίξουν το σκορ.

40΄Κουρέλλας, Πέττας και Κάρδαρης θα αλλάξουν ωραία τη μπάλα που θα πάει στο Μεζίνι, ο τελευταίος θα σουτάρει δυνατά με το Φαρμάκη να διώχνει δύσκολα. Νέα καλή ευκαιρία για το Καταστάρι που στα τελευταία λεπτά “πατάει” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Κίτρινη κάρτα στον Κάρδαρη για απώθηση αντιπάλου.

Αυξήθηκε και άλλο ο κόσμος στις κερκίδες. Ξεπερνάνε τους 100 οι φίλοι του ποδοσφαίρου.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Καλό παιχνίδι για το Καταστάρι στο πρώτο μέρος. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο που οι “λύκοι” μπήκαν πιο δυνατά, η ομάδα του Δημήτρη Νόλη ισορρόπησε και μάλιστα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Η φάση του 36′ με την εξ’επαφής απόκρουση του Φαρμάκη σε προβολή του Κάρδαρη αλλά και η απόκρουση σε σουτ του Μεζίνι στο 40′ ήταν οι δύο πιο χαρακτηριστικές φάσεις μπροστά από τα καρέ των φιλοξενούμενων. Το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Έτοιμο να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος στο γήπεδο του Μαχαιράδου. Μόλις τώρα το εναρκτήριο λάκτισμα από το ρέφερι Μαρκαντωνάτο.

48′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (1-0). Πολύ ωραίες εναλλαγές της μπάλας από τους γηπεδούχους, ο Βιέντ για τον Κάρδαρη, αυτός θα δώσει στο Μεζίνι που θα πλασάρει το Φαρμάκη και από κοντά ο Τααρίμπτε που ερχόταν σαν τρέϊλερ θα καρφώσει τη μπάλα στα δίχτυα του Φαρμάκη για το 1-0, σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

49′ Εκτέλεση φάουλ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση με τον Παιδάκη, η μπάλα χτυπά στο τείχος και απομακρύνεται.

53′ Ευκαιρία για τον Παναρκαδικό, ο Παιδάκης βρέθηκε σε θέση βολή μετά από κακή απομάκρυνση του Μπριλάκη Θ., η μπάλα θα κοντράρει στον Σωτηρόπουλο και θα απομακρυνθεί.

55′ Πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχουν το προβάδισμα με το γκολ του Φαραζί Τααρίμπτε (1-0) στο 48′.

Κίτρινη κάρτα στο Μεζίνι που παρεμπόδισε αντίπαλο να εκτελέσει φάουλ. Αχρείαστη κάρτα για τον σέντερ φορ του ΑΟΚ.

Κίτρινη κάρτα στο Χάρη Μπριλάκη του Άργους για σπρώξιμο στον Πέττα.

61′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κάρδαρη, κανένας κίνδυνος για την εστία του Φαρμάκη.

63′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στο Μεζίνι, για αντικανονικό μαρκάρισμα. Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του ΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα.

65′ Ευκαιρία για το Καταστάρι, με τους Κάρδαρη και Τααρίμπτε, ο Φαρμάκης δύσκολα σε κόρνερ.

Κίτρινες κάρτες σε Μπριλάκη Θ. και Παπαϊωάννου για αψιμαχία που είχαν πριν την εκτέλεση του κόρνερ.

68′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ με το Μιχαηλίδη να παίρνει τη θέση του Βιέντ.

70′ Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Αγωνία στο ματς.

71′ Αλλαγή για τον Παναργειακό με τον Μπούτα να φεύγει από το ματς και τη θέση του να παίρνει ο Παγούλης.

Κίτρινη κάρτα στον Καλύβα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σωτηρόπουλο.

75′ Αλλαγή για τον Παναργειακό. Ο Μουσταφά θα πάρει τη θέση του Τσιμικλή,

Παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα ο Παναργειακός δεν απειλεί την εστία του Δρακόπουλου. Το 1-0 για το Καταστάρι παραμένει.

76′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναργειακό ο Παναγιώτου θα σεντράρει ο Παγούλης θα πιάσει το σουτ στην κίνηση μόνος σχεδόν απέναντι στο Δρακόπουλο η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

77′ Απαντά το Καταστάρι με τους Κάρδαρη και Μιχαηλίδη, ο τελευταίος σούταρε και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Διακοπή προσωρινά στο ματς με το Σωτηρόπουλο να έχει πέσει στο έδαφος. Σηκώνεται ο αμυντικός του ΑΟΚ, συνεχίζεται το ματς. Μπήκαμε στο τελευταίο δραματικό δεκάλεπτο.

84′ Πέναλτι για τον Παναργειακό! Ο Σκουρτάϊ σε φάση διαρκείας θα ανατρέψει το Μπριλάκη Θ.

85′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟ (1-1). Ο Καδάς θα εκτελέσει ψύχραιμα και θα νικήσει για το Δρακόπουλο για την ισοφάριση.

Αρκετή η ένταση στους πάγκους των δύο ομάδων.

88′ Σπουδαία ευκαιρία για τον Παναργειακό. Ο Παναγιώτου θα σεντράρει για το κεφάλι του Συρεγγέλα αυτός θα στείλει τη μπάλα μόλις άουτ. Γλίτωσε εδώ η ζακυνθινή ομάδα.

90′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ, ο Μεταξάς θα μπει στη θέση του Κάρδαρη.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις. Το 1-1 παραμένει.

Έχει πέσει στον αγωνιστικό χώρο ο Δρακόπουλος. Έχει σταματήσει το ματς προσωρινά.

Πάμε για το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

90+5′ Νέα αλλαγή για το Καταστάρι, ο Μαρούδας Μ. μπαίνει και βγαίνει ο Τααρίμπτε.

Έληξε το παιχνίδι.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 1-1

Τελικό συμπέρασμα: Σπουδαίο αποτέλεσμα για τη ζακυνθινή ομάδα απέναντι σε έναν από τους διεκδικητές του τίτλου. Η ομάδα του Δημήτρη Νόλη προηγήθηκε με το γκολ του Τααρίμπτε στο 48′ αλλά ατύχησε χάνοντας τον Ανδρέα Μεζίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μάλιστα στάθηκαν διπλά άτυχοι, όταν ο Σκουρτάϊ θα ανατρέψει στη μεγάλη περιοχή το Μπριλάκη Θ. λίγα λεπτά πριν το τέλος με το Μαρκαντωνάτο να σφυρίζει την εσχάτη των ποινών. Η εκτέλεση του Καδά ήταν εύστοχη για το τελικό 1-1. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τη ζακυνθινή ομάδα να φτάνει τους 15 βαθμούς και αυτή του Άργους τους 23. Πάντως βάση εικόνας μπορούσαν και νίκη οι γηπεδούχοι, ενώ στο τέλος ο Παναργειακός είχε ευκαιρία με τον Συρεγγέλα να “κλέψει” τη νίκη.