Ένα ευχάριστο ματς με 7 τέρματα στο σύνολο και πολλές χαμένες ευκαιρίες, παρακολούθησαν στο γήπεδο του Μαχαιράδου οι λιγοστοί φίλοι του ποδοσφαίρου, που αψήφισαν τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες (αέρας και βροχή) που επικρατούσαν στην περιοχή το απόγευμα του Σαββάτου.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Η ομάδα του Θανάση Σταματόπουλου έπαιξε όμορφο κατά διαστήματα ποδόσφαιρο, με τις “μηχανές” να δουλεύουν στο ρελαντί και απέναντι σε ένα μαχητικό αντίπαλο, που μάλλον αδικείται από το εύρος του τελικού σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να είναι ανταγωνιστικοί και το κατάφεραν μέχρι και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (όπως και με τη Ζάκυνθο μια εβδομάδα πριν) αλλά μέχρι εκεί.

Η “ψαλίδα” της διαφοράς άρχισε να ανοίγει από το 38ο λεπτό και μετά, όταν το ματς επί της ουσίας τελείωσε απ’ το ημίχρονο.

Εκεί δηλαδή που ο Παναρτεμισιακός πήγε με το υπέρ του 4-1 στα αποδυτήρια, σκορ που μπορείς να το πεις και… πλασματικό, βάσει της συνολικής εικόνας των ομάδων.

Η διαφορά ποιότητας φάνηκε περισσότερο στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι γηπεδούχοι τελείωσαν τη “δουλειά” με δύο ακόμη τέρματα, δείχνοντας ότι μπορούν να “ενοχλήσουν” την πρώτη τριάδα του φετινού ¨μαραθωνίου”, την οποία ως γνωστόν απαρτίζουν Τσιλιβή, Καταστάρι και Ζάκυνθος.

Με τη νίκη αυτή, ο σύλλογος των Λαγκαδακίων έχει 9 πόντους και βρίσκεται στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Άντεξαν μέχρι το 38′ τα “γεράκια”

Κακά, στραβά και ανάποδα ξεκίνησε για τα Γερακαρία το ματς απέναντι στον Παναρτεμισιακό, αφού στο 6ο μόλις λεπτό δέχτηκαν το πρώτο γκολ, από “φίλια πυρά”. Συγκεκριμένα ο Μόρφης στην προσπάθεια του να διώξει από την άμυνα του σε πλάγιο του Τσιόλη, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Φεράτι για το 1-0 (αυτογκόλ).

Παρά το αρχικό μούδιασμα, οι κόκκινοι δεν το έβαλαν κάτω και απείλησαν τρεις φορές με τον Ψάρρη για την ισοφάριση. Την πρώτη το σουτ του βραχύσωμου επιθετικού κατέληξε άουτ, ενώ στις άλλες δύο περιπτώσεις (στο 11′ και το 16′) “μίλησε” η εμπειρία του Ντίνου Κυπριώτη. Πρώτα με επέμβαση σε σουτ που κατέληξε κόρνερ και στην συνέχεια σε εκτέλεση φάουλ που απομάκρυνε με τις γροθιές.

Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν στο 25′ με προβολή του Αλεξανδρίδη από σέντρα του Πολίτη που κατέληξε άουτ, για να “χτυπήσουν” ένα λεπτό αργότερα με ωραίο βολέ στην κίνηση του Γιάννη Σταμίρη για το 2-0.

Και πάλι όμως, τα “γεράκια” δεν κατέθεσαν “όπλα”, αφού στο 29′ έφτασαν στη μείωση του σκορ σε 2-1, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καμπεράϊ και προβολή του Βούτου για το 2-1.

Το όποιο άγχος για τους γηπεδούχους άρχισε να φεύγει στο 38′, μετά από συρτή σέντρα του Βασίλη Κλάδη και εύστοχη προβολή του Αλεξανδρίδη για το 3-1, ώσπου εξαφανίστηκε στο 42′ σε μια φάση που δεν συνηθίζουμε να βλέπουμε.

Συγκεκριμένα ο Βασίλης Κλάδης εκτέλεσε κόρνερ απ’ τα αριστερά, με τη μπάλα να καταλήγει απευθείας (!) στα δίχτυα του Φεράτι, για το 4-1. Κάπου εκεί, η παράσταση έλαβε τέλος!

Δύο ακόμη γκολ στην επανάληψη τα “ελάφια”

Με το ξεκίνημα της επανάληψης τα Γερακαρία θα χάσουν μοναδική ευκαιρία για το 4-2 όταν ο Πλαρινός Γ. θα βγει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κυπριώτη αλλά ο Τσιόλης θα του πάρει τη “μπουκιά” απ’ στόμα, αφού θα προλάβει με αυτοθυσία τη μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή. Μάλιστα ο έμπειρος μπακ θα τραυματιστεί στη μέση στη φάση αυτή, για να συνεχίσει κανονικά αργότερα.

Η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων ήταν παροιμιώδης και στο 52′ ο Βαρβαρίγος θα γράψει το 5-1, με το Βασίλη Κλάδη να βγάζει μια ακόμη ασίστ με συρτή σέντρα.

Το τελικό 6-1 θα έρθει στο 81′ όταν ο ΒασίληςΤσιριγώτης θα βγει στην αντεπίθεση παρέα με τον Αλεξανδρίδη, έχοντας μόλις έναν αντίπαλο μπροστά τους. Τελικά ο ο δεύτερος ενώ θα περάσει το Φεράτι και θα πλασάρει στην κενή εστία, θα χάσει το γκολ (μάλλον από υπερβολική σιγουριά). Ο Τσιριγώτης όμως ακολουθούσε τη φάση και με εύκολο πλασέ θα ολοκληρώσει την ευρεία νίκη των Κυανόλευκων.

Τελευταία ωραία φάση στο ματς, αυτή του 88′ όταν ο Ραυτόπουλος (είχε περάσει σαν αλλαγή), εκτέλεσε φάουλ από πλεονεκτική θέση, με το Φεράτι όμως να “απογειώνεται” στη δεξιά του γωνία και να του χαλά τα σχέδια του, για ένα ακόμη γκολ.

• Με τις δεύτερες τους εμφανίσεις αγωνίστηκαν στην επανάληψη οι δύο ομάδες, λόγω της καταρρακτώδους βροχή που έπεφτε στο πρώτο. Ο Παναρτεμισιακός αρχικά έπαιξε με τα κυανοκίτρινα για να το γυρίσει στα κυανόλευκα, με την Ένωση να ξεκινά με ολοκόκκινη εμφάνιση και να συνεχίζει με άσπρη φανέλα και κόκκινο σορτσάκι.

Κανένα πρόβλημα για το διαιτητικό τρίο, Αδαμόπουλου, Πυλαρινού και Κλάδη.

ΑΟ ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ –ΑΕ  ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ 6-1

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ-ΚΛΑΔΗΣ

ΣΚΟΡΕΡ: (Mόρφης (αυτ), Σταμίρης, Βούτος, Αλεξανδρίδης, Κλάδης Β., Βαρβαρίγος, Τσιριγώτης)

Συνθέσεις

Παναρτεμισιακός (Θανάσης Σταματόπουλος): Κυπριώτης, Πολίτης, Χριστοδουλόπουλος, Τσιόλης, Καπετάνης, Μπάστας, Βαρβαρίγος (72′ Διαμαντής Σ.), Τσιριγώτης, Αλεξανδρίδης, Σταμίρης (66′ Ραυτόπουλος), Κλάδης Β. (61′ Κλάδης Χ.)

Α.Ε. Γερακαρίων (Γιάννης Ψάρρης): Φεράτι, Μόρφης, Μετζαλίρας, Πόθος (73′ Μπισκίνης), Πλαρινός Χ., Γιατράς, Πλαρινός Γ., Ψάρρης, Βούτος, Καμπεράϊ, Μουζάκης- Βαλλιάνος Αν.