Νικηφόρα πέρασε από το γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΟ Τσιλιβή, όπου κέρδισε με το εντυπωσιακό 6-1 την ομάδα του Αργασίου.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Οι παίκτες του Νίκου Ντόβρου με ηγέτη τον Σάκη Γεωργίου και μπροστάρη το Νίκο Κακολύρη “χόρεψαν” μέσα στη βροχή και σε ένα απαράδεκτο αγωνιστικό χώρο, κάνοντας στο β’ μέρος “περίπατο”, απέναντι στο Αργάσι που το πάλεψε στα πρώτα 45 λεπτά…

Το παιχνίδι στο Α΄ μέρος ήταν αμφίρροπο από την μία η πολύ καλή λειτουργία των παικτών του Ντένη Κόκλα και από την άλλη το μέτριο ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους.

Εν τούτης όμως, στο 14΄ οι κόκκινοι μπήκαν μπροστά στο σκορ όταν ο Κακολύρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Γεωργίου με ωραία καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1).

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω… και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια όταν ο νεαρός Ασίμης με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με αριστοτεχνικό δύσκολο σουτ έκανε το 1-1.

Η αντίδραση όμως των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς στο 32΄ ο Κακολύρης από δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Γεωργίου με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2 για την ομάδα του.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο με τους γηπεδούχους να φτάνουν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 40΄ όταν ο Ανδρέας Γιακουμέλος μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά αντί να σουτάρει προτίμησε να βγάλει σέντρα με αποτέλεσμα να διώξουν οι αμυντικοί.

Στο 43΄ ο Κάνδηλας εκτέλεσε κόρνερ για το Αργάσι η μπάλα βρήκε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και στην επαναφορά ο Νόνα από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κλάδη.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Τσιλιβή άλλαξαν φανέλες λόγω της βροχής και από τις κόκκινες φόρεσαν τις λευκές, άλλαξε όμως και η διάθεση τους, έπαιξαν πολύ καλύτερα και απέδωσαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο παρά το βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Στο 53΄ ο Ορέστης Κόλα με ωραίο σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κόλα. Στο 60΄ οι φιλοξενούμενοι ” κλείδωσαν’” τη νίκη όταν ο Δρόσσος έβγαλε τον Γεωργίου από έξω αριστερά, ο τελευταίος με παράλληλη σέντρα βρήκε τον Κακολύρη που έκανε το 1-3.

Μετά από αυτή την εξέλιξη οι γηπεδούχοι παρέδωσαν “λευκή πετσέτα”…

Στο 63΄ ο Κακολύρης μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε καθαρά από παίκτη του Αργασίου αλλά ο διαιτητής Αντώνης Μποζίκης είχε διαφορετική γνώμη και συνέχισε το παιχνίδι!

Στο 72΄ ο Νίκος Κακολύρης πέτυχε με το αριστερό ένα πανέμορφο γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βελλίδης που είχε μπει αλλαγή με καταπληκτικό γκολ έκανε το 5-1 για να έρθει ο Δρόσσος ο οποίος επιβραβεύτηκε για την απόδοση του με το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης  κάνοντας το τελικό 1-6.

A.O. ΑΡΓΑΣΙOY –  A.O.  ΤΣΙΛΙΒΗ  1-6

(Σκόρερ): Γεωργίου 2, Κακολύρης 2,  Βελλίδης 1, Δρόσσος 1)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΜΠΟΖΙΚΗΣ – ΜΠΕΗΣ – ΠΟΠΟΡΗΣ

(AO ΑΡΓΑΣΙ) Ντένης Κόκλας:  Κόκλας Ν., Κουρούμαλος Δ., Κουρούμαλος Νικολός, Ξένος, Γιακουμέλος Ανδ., Γιακουμέλος Θ (68΄ Τάτος)., Ασίμης, Νόνα, Θεοδόσης

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ Νίκος Ντόβρος: Κλάδης, Γιακουμέλος, Γιακουμέλος Τ. (70΄ Βελλίδης) , Κόκας, Κλάδης Αγ., Δρόσσος, Γεωργίου, Νικολόπουλος (46΄ Μαρούδας Μάριος), Κακολύρης, Κόλα