Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην ισχυρή Λαμία με σκορ 0-1. Οι Κυανοκίτρινοι “έχασαν” ένα ολόκληρο ημίχρονο όντας νευρικοί και ασύνδετοι, ενώ στην επανάληψη παρότι είχαν την καθολική υπεροχή, τους έλειψε η ουσία με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στο τρίποντο που τους φέρνει μόνους πρώτους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κρίμα πάντως για τον κόσμο, που γέμισε ασφυκτικά τις εξέδρες του Δημοτικού σταδίου, για να βοηθήσουν τη μεγάλη ομάδα του νησιού, παρότι την ίδια ώρα διεξάγονταν τρία ματς Α’ τοπικής κατηγορίας. Ο αντίπαλος όμως έδειξε ότι είχε ένα πολύ καλό σύνολο, που θα διεκδικήσει με σοβαρές αξιώσεις την άνοδο του στην Σούπερ Λίγκα.

Το ματς περιληπτικά

Η Λαμία ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι προσπαθώντας να πετύχει ένα γκολ και να γίνει το “αφεντικό” της αναμέτρησης. Οι παίχτες του Μπάμπη Τεννέ κέρδιζαν συνεχόμενα φάουλ΄έξω από την περιοχή του Ξενοδόχοβ και στην πρώτη καλή τους στιγμή απείλησαν με το Γκούρμα να κάνει την κοντινή προβολή (σε κόρνερ του Γενγκά) αλλά τον 26χρονο γκολκίπερ να μπλοκάρει σταθερά.

Η Ζάκυνθος προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις με Ευθυμιάδη και Βαρέλα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια κλασική φάση.

Στο 15′ η ομάδα της Φθιώτιδας θα απειλήσει ξανά με εκτέλεση φάουλ του Γενγκά, με τον Καμαρά να κάνει την προβολή μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στο 22′ ο Ζουλιώτης θα εκτελέσει φάουλ, ο Ξενοδόχοβ θα απομακρύνει αρχικά με τις γροθιές αλλά ο Μουμίν θα πάρει το “ριμπάουντ” βάζοντας την προβολή, με τον Κριτσμάρεβιτς να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία πριν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήταν αυτή του 24′ όταν ο Βασιλόγιαννης θα βρεθεί απέναντι στον Ξενοδόχοβ αλλά ο τελευταίος θα τον νικήσει κατά κράτος, μπλοκάροντας τη μπάλα.

Δέκα λεπτά αργότερα θα έρθει και το γκολ για τη Λαμία, όταν ο Βασιλόγιαννης θα βγάλει την σέντρα από δεξιά. με το Γκούρμα να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά αλλά παρά την απόκρουση του Ξενοδόχοβ, η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή (0-1) παρά τις όποιες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Η Ζάκυνθος προσπάθησε να “απαντήσει” άμεσα με τον Κριτσμάρεβιτς στο 35′ αλλά το σουτ που επιχείρησε θα περάσει λίγα μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι του Μπλάζιτς.

Στο 36′ ο Βαρέλα θα διεισδύσει από τ’ αριστερά στην αντίπαλη περιοχή αλλά πριν γίνει επικίνδυνος θα κοπεί από την αντίπαλη άμυνα. Στο 40′ ο Ευθυμιάδης θα κάνει την ατομική προσπάθεια αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα φύγει άουτ.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους θα γίνει στο 45′ όταν ο Ευθυμιάδης θα πασάρει για τον Οικονόμου, με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ.

12

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία έδωσε “γήπεδο” στον ΑΠΣ, προσπαθώντας να διατηρήσει κατά πρώτον τα κεκτημένα και να χτυπήσει σε κάποια “αντεπίθεση” για να “κλειδώσει” τη νίκη. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν βρήκαν τον τρόπο να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.

Στο 57′ ο Οικονόμου θα εκτελέσει φάουλ από πολύ καλό σημείο αλλά δεν θα σημαδέψει σωστά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 67′ θα χαθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Ευθυμιάδης θα εκτελέσει φάουλ έξω από την περιοχή με τον Κριτσμάρεβιτς να παίρνει την κεφαλιά και τον Μπλάζιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ, με σπουδαία επέμβαση.

Η Ζάκυνθος συνέχιζε να πιέζει, με τον Ντάνι Ακίνο να τα παίζει όλα για όλα, πετώντας στο τεραίν τους Αποστόλου, Χατζησάββα και Κρολ, για να φτάσει στο γκολ.

Στο 84′ θα χαθεί νέα σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Βαρέλα θα περάσει τους πάντες και τα πάντα από πλάγια δεξιά θέση αλλά στο τελείωμα της φάσης θα νικηθεί από το Μπλάζιτς που θα διώξει και πάλι σωτήρια.

Τα λεπτά κυλούσαν, με τη Λαμία να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα και να χάνει μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Αντωνόπουλο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ο διαιτητής Σταθόπουλος δεν έκανε το μεγάλο λάθος αλλά προστάτευε εμφανώς τη Λαμία, δίνοντας πάρα πολλά φάουλ στο πρώτο μέρος υπέρ της. Έδωσε δηλαδή όλα τα “σπόρια” στους φιλοξενούμενους, κάνοντας την κερκίδα να δυσανασχετήσει ουκ ολίγες φορές. Στο ίδιο μοτίβο και ο πρώτος βοηθός Γιαννουγλίδης, καλός ο δεύτερος βοηθός Καλαμπόκης.

Κίτρινες: 21’ Ουνγιαλίδης – 83’ Φατιόν, 90’ Μπλάζιτς

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Φωτιάς, Κρισμάρεβιτς (λ.τρ. 79’ Κρολ), Βαρέλα, Ευθυμιάδης, Οικονόμου, Πέττας (λ.τρ. 60’ Αποστόλου), Παπαδημητρίου (68’ Χατζησάββας).

Α.Ο Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Καμαρά, Βασιλόγιαννης (76’ Χαϊκάλης,) , Γκούρμα, Μουμίν (59’ Νεόφυτος), Γιενγκά (88’ Αντωνόπουλος), Κωστόπουλος, Φατιόν.