Οι «Νυχτερίδες» μπορούν άνετα πια να διεκδικούν τον τίτλο του πρωταθλήματος, αφού στην αναμέτρησή τους με τον Αστέρα Μαχαιράδου στο γήπεδο των Αμπελοκήπων επικράτησαν με σκορ 3 – 1. Στην αρχή ήταν μοιρασμένο το παιχνίδι με σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Λεβάντες προηγήθηκε με τον Διονύση Μαλαφούρη, αφού ο ίδιος ανετράπη 3 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου από τον Λούντζη. Σε εκείνο το σημείο ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα για 4 λεπτά περίπου λόγω των διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων για την ένδειξη του πέναλτι.Την εύστοχη εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος παίκτης, όπως πολύ καλά ξέρει.

Στην επανάληψη του αγώνα, ο Λεβάντες έχοντας προηγηθεί μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ με τους Ματαράγκα και Κομιώτη Γιάννη, αντίστοιχα. Στη συνέχεια, ο Αστέρας πίεσε με τον Νικολόπουλο να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα για την ομάδα του. Να σημειωθεί ότι 5 λεπτά μετά τις καθυστερήσεις του αγώνα, η ομάδα του Κώστα Κλάδη έμεινε με 10 παίκτες μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα του Σαδίκ.

Το ioniansports.gr επικοινώνησε με μέλη της διοίκησης του Λεβάντε, οι οποίοι εκφράζουν τη λύπη τους στην «αναίτια» -όπως την χαρακτηρίζουν- απευθείας κόκκινη κάρτα του Σαδίκ που δόθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Μπέη.

Νίκος Κοντονής: έγινε αλλοίωση αποτελέσματος από τον διαιτητή…

21

Ο προπονητής του Αστέρα Νίκος Κοντονής μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Λεβάντε έστειλε την ακόλουθη δήλωση στα ΜΜΕ:

«Ο διαιτητής έκανε αλλοίωση αποτελέσματος στο 45’ και σε άλλη μια φάση δεν απέβαλλε τον τερματοφύλακα που έπιασε την μπάλα εκτός γραμμή σαν τελευταίος παίκτης. Θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί οι διαιτητές και να σέβονται τον ιδρώτα των παικτών και των παραγόντων που αγωνίζονται όλη την εβδομάδα».