Kκαλημέρα σας και χρόνια πολλά. Θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση του Απόλλων Πάργα και του ΑΠΣ Ζάκυνθος για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο.

Διαιτησία: ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΜΙΧΑΛΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΣΑΤΚΛΙΦ ΣΤΕΦΑΝΙΑ KEΡΚΥΡΑΣ

Απόλλων Πάργας: (Λευτέρης Βέρμπης) Κωνσταντάκος, Κωνσταντίνου, Διαμαντής, Πάκος, Βασιλείου, Μπέλλος (58΄ Μπέλλος Χ.), Παπαρούνας, Γεωργάκης, Ντόκος, Κωσταμένας (79΄ Γκολάκος), Σιδέρης.

Πάγκος: Σκάρπος, Σαράκης, Φράγκος, Παππάς, Κιόϊντενσι, Μπέλος Αλ., Σάκκος, Ράμμος, Αποστόλου, Γκολάκος

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Μαγκαφίνης) Μπλατσιώτης, Μούστα, Μασούρας, Νόνης, Καλλιβωκάς, Σούρμπης, Κατέϊρα (72΄ Στύλλα Τελλέν), Ντούκας, Τσιμέλι, Εντουάρντο (85΄ Μαρούδας), Κάρδαρης.

Πάγκος: Γουσέτης, Τζανάρι, Κάρδαρης Θ., Δήμας, Περιστέρης, Δημητρέλος, Στύλλα, Μαρούδας, Λυρτζής

Αρχισε το ματς

3′ 0-0 για τις δύο ομάδες. Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι

Αρκετοί φίλοι της ομάδας της Ζακύνθου βρίσκονται στις κερκίδες του γηπέδου

Με σύστημα 4-2-3-1 για τη Ζάκυνθο. Μπατσιώτης κάτω από τα δοκάρια, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Καλλιβωκάς, αριστερά Μασούρας, στο κέντρο της άμυνας Νόνης και Μούστα. Στην μεσαία γραμμή Σούρμπης και Ντούκας, δεξιά ο Κατέϊρα, αριστερά ο Εντουάρντο. Κάρδαρης επιτελικός μέσος και μοναδικός προωθημένος ο Τσιμέλι.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Παπαρούνας σούταρε από την δεξιά πλευρά με τον Μπαλτσιώτη να διώχνει την μπάλα και στην επαναφορά και πάλι ο Παπαρούνας σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!

11΄ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ντόκος σούταρε από καλή θέση με τον Μπλατσιώτη να πέφτει και να κάνει σπουδαία απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ!

13′ ‘Εχει ανέβει στα τελευταία λεπτά η Ζάκυνθος. Σουτ του Ντούκα η μπάλα έξω από την εστία του Απόλλωνα

15′ Το 0-0 παραμένει. Αμφίρροπο το ματς με τον Απόλλωνα να έχει μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων

19΄ 0-0 για τις δύο ομάδες με δυνατές μονομαχίες αλλά χωρίς φάσεις

22′ Έχει πάρει μέτρα η Ζάκυνθος αλλά χωρίς ωστόσο να απειλεί τη εστία του Κωνσταντάκου

24΄ Εκτέλεση κόρνερ του Κάρδαρη, κεφαλιά του Εντουάρντο η μπάλα άουτ!

Κυκλοφορεί ωραία την μπάλα η Ζάκυνθος στη μεσαία γραμμή

28′ Το 0-0 παραμένει

Έχει πέσει ο ρυθμός. Παιχνίδι κέντρου χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις

Συμπληρώσαμε 30΄ λεπτά αγώνα. Το 0-0 παραμένει

32′ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ο Σιδέρης έβγαλε σέντρα, ο Κωσταμένας έκανε την γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ!

Πιέζουν ξανά οι γηπεδούχοι

39′ Κίτρινη κάρτα στον Ντόκο για σκληρό μαρκάρισμα στον Καλλιβωκά

40′ Το 0-0 παραμένει

Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου 0-0

43΄ Σέντρα του Βασιλείου ο Σιδέρης πήρε την κεφαλιά η μπάλα όμως πέρασε άουτ

45΄ Λήξη του Α΄ μέρους. 0-0 για τις δύο ομάδες

Σχόλιο ημιχρόνου: To ματς δεν είναι καλό. Μέτριο ποιοτικά το θέαμα. Σίγουρα δεν βοηθάει το γήπεδο. Οι γηπεδούχοι είχαν 2 καλές στιγμές στο ματς. Ηταν καλύτεροι έως το 10΄. Από εκεί και πέρα, η Ζάκυνθος ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Απόλλωνα. Δημιουργικά κάτι λείπει έτσι ώστε να φτάσει με αξιώσεις η μπάλα στον Τσιμέλι που είναι αποκομμένος παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Κάρδαρη που είναι δραστήριος, που όμως γυρίζει αρκετά πίσω για να κάνει παιχνίδι!

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς

Άρχισε το Β΄ μέρος

Μπήκαν δυνατά οι γηπεδούχοι

49΄ Ωραίο σουτ του Σιδέρη Ο Μπλατσιώτης έδιωξε στο κόρνερ! Εντυπωσιακή απόκρουση!

51΄ Ωραίο σουτ του Παπαρούνα ο Μπλατσιώτης μπλόκαρε την μπάλα

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι που πιέζουν την ομάδα της Ζακύνθου.

54΄ Κίτρινη κάρτα στον Κατέϊρα για σκληρό μαρκάρισμα

57′ Ωραία εκτέλεση φαουλ του Τσιμέλι ο Κωσταντάκος έδιώξε σε κόρνερ

Συνεχίζει να πιέζει ο Απόλλων Πάργας

58΄ Αλλαγή για τον Απόλλωνα εκτός ο Χριστόφορος Μπέλλος και στην θέση του ο Αλ. Μπέλλος

60′ Το 0-0 παραμένει. Δεν έχει απειλήσει η Ζάκυνθος

61΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Ωραία πάσα του Κάρδαρη στον Εντουάρντο, σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Κωσταντάκος!

Κίτρινη κάρτα στον Ντούκα για σκληρό μαρκάρισμα

68΄ Το 0-0 παραμένει σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι

Μπήκαμε στο τελευταίο 20 λεπτο του αγώνα. Καμία αξιόλογη φάση με τις δύο ομάδες να μάχονται στην μεσαία γραμμή.

72΄ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Στη θέση του Κατέϊρα ο Στύλλα Τελλέν

77΄ Πιο γρήγορος ο ρυθμός. Το 0-0 όμως παραμένει

79΄ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Κωσταμένα ο Γκολάκος

Κίτρινη κάρτα στον Σούρμπη για σκληρό μαρκάρισμα

84΄ Το 0-0 παραμένει. χωρίς φάσεις πλέον το ματς!!!

85΄ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Στη θέση του Εντουάρντο ο Μαρούδας

89΄ 0-0 χωρίς γκολ το ματς!

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα

Κίτρινη κάρτα στον Πάκο!

90+2 Ωραίο γυριστό σουτ του Καλλιβωκά η μπάλα άουτ!

Τέλος στο ματς 0-0 για τις δύο ομάδες

Σχόλιο αγώνα: Tελικά ανάλογα με τι θέαμα πρόσφεραν οι δύο ομάδες πήραν αυτό που τους αναλογούσε στο ματς! Οι γηπεδούχοι είχαν 2 καλές στιγμές στο ματς στην αρχή του. Και οι φιλοξενούμενοι είχαν μια σπουδαία φάση στο Β΄ μέρος. Ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα και από τους δύο που μοιράστηκαν τους βαθμούς, όχι όμως τις εντυπώσεις. Η Ζάκυνθος για πρώτη φορά δεν δέχτηκε γκολ αλλά δεν πέτυχε επίσης. Για τη Ζάκυνθο, δεν γίνεται να θέλει να δημιουργήσει παιχνίδι βασιζόμενη σε 2 παίκτες. Σε Κάρδαρη και σε Τσιμέλι. Άντε και στον Κατέϊρα. Η υπόλοιπη ομάδα έμενε πολύ πίσω με αποτέλεσμα να μην έχει συνοχή στη δημιουργία και για αυτό οι φάσεις που έγιναν από την πλευρά τω νησιωτών ήταν λιγοστές. Φυσικά να πούμε ότι έπαιξε ρόλο και το μικρό γήπεδο με τους νησιώτες ανασταλτικά να στέκονται καλά. Τώρα η Ζάκυνθος θα πρέπει να ψάξει τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στον πρωτοπόρο Τηλυκράτη την ερχόμενη Τετάρτη στο Στάδιο, έτσι ώστε να πάρει βαθμολογική ανάσα.