Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι του ποδοσφαίρου. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρων λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και των Χανίων στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2 του Β’ Ομίλου.

Διαιτητής: Βλάχος (Ανατ. Αττικής)

Βοηθοί: Καλλής, Βιτσεντζάτος (Ανατ. Αττικής)

Τέταρτος: Δραγάτης (Ανατ. Αττικής)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Παναγιώτης Γουσέτης): Μέντες, Κούνια, Καλλιβωκάς, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Κιτόκο (74′ Κοναγκάγια), Σούρμπης, Εντουάρντο, Μπαζάν (85′ Λάμπογλου), Ρουκουά (78′ Ελ Γκανάσι), Τσιμέλι

Αναπληρωματικοί: Μπαρμπόπουλος, Λάμπογλου, Ελ Γκανάσι, Κάμερον Σολ, Κοναγκάγια, Κολεύρης, Στύλλα Τελλέν, Ζε Εσόνο

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Παντεκίδης, Πατάπης (57′ Ζιούλης), Φόμπι (68′ Καψάλης), Κογιετέ (68′ Νικολής), Παναγιωτούδης, Καλαϊτζάκης (46′ Παράνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Κόλλας), Μπαΐροβιτς

Αναπληρωματικοί: Κουτζαβασίλης, Ζιούλης, Καψάλης, Νικολής, Γαϊτάνης, Μυφτάρι, Κόλα, Παράνο, Κόλλας

11.09 πμ. Καλημέρα σας από την βροχερή Ζάκυνθο και το Δημοτικό Στάδιο του νησιού, εδώ όπου η Ζάκυνθος θα δώσει τον τελευταίο της εντός έδρας αγώνα στην Super League 2

*Πτώση της θερμοκρασίας σημειώθηκε της τελευταίας ώρες στην Ζάκυνθο, ενώ από τα ξημερώματα έχουν σημειωθεί και βροχοπτώσεις!

*Βέβαια αυτός ο καιρός είναι ο κατάλληλος για να παίξουν ποδόσφαιρο οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων!

*Έχουν βγει για το ζέσταμα τους οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων!

*Υπάρχει μια μικρή ένταση με κάποιους παράγοντες της Ζακύνθου!

*Θυμίζουμε ότι η ομάδα της Ζακύνθου έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά πλέον και οι τελευταίες τρεις αγωνιστικές θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα

*Από την άλλη η ομάδα των Χανίων διανύοντας με πολύ καλή χρονιά έχει σωθεί από αρκετά νωρίς και οι ποδοσφαιριστές του αγωνίζονται χωρίς άγχος αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο!

*Άδεια είναι η κερκίδα του Δημοτικού Σταδίου αυτή την ώρα!

*Μόνο 20 άτομα περίπου των Απέναντι έχουν πάρει θέση!

*Βγήκαν για ζέσταμα οι βασικοί έντεκα των δυο ομάδων!

*Και η διαιτητική τριάδα κάνει ζέσταμα!

*Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες, σε ένα αρκετά φιλικό κλίμα θα μπορούσαμε να πούμε!

*Υπό τις οδηγίες του Παναγιώτη Γουσέτη θα παραταχθεί η Ζάκυνθος!

*Η ομάδα των Χανίων έκανε προπόνηση στο Δημοτικό Γήπεδο Αμπελοκήπων που παραχωρήθηκε στην ομάδα από την Κρήτη!

*Αποχώρησε η ομάδα της Ζακύνθου για τα αποδυτήρια, ενώ ακολούθησε και η ομάδα των Χανίων!

*Το ψιλόβροχο συνεχίζεται…

*Εκτός 20αδας για την Ζάκυνθο Καράμι και Ντάσης

*Όλα έτοιμα για την σέντρα της αναμέτρησης!

*Περίπου 30-40 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου!

*Συμβαίνει και αυτό στα χρονικά της Β’ Εθνικής, επίσημο παιχνίδι να πραγματοποιείται το πρωί!!! Πρωτοτυπούμε!!

*Στην φυσούνα του γηπέδου παρατάσσονται οι δυο ομάδες!

*Με κόκκινες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με μπλε οι γηπεδούχοι!

*Αρχηγός για την Ζάκυνθο ο Κούνια και για τα Χανιά ο Παναγιωτούδης!

*Αναμνηστικές φωτογραφίες από τις δυο ομάδες!

*Όμορφη ατμόσφαιρα από τους οργανωμένους φίλους του ΑΠΣ

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

2′ Κόρνερ για τα Χανιά, από την προσπάθεια του Βασιλόγιαννη! Νέο κόρνερ για τα Χανιά!

*Λύθηκε η πολιορκία στα καρέ της Ζακύνθου, έπειτα από αυτά τα δυο συνεχόμενα κόρνερ από πλευράς φιλοξενούμενων!

*Έχει την πρωτοβουλία η ομάδα των Χανίων σε αυτά τα πρώτα λεπτά!

6′ Πρώτη υποψία ευκαιρίας για την Ζάκυνθο.. Ο Μπαζάν έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Τσιμέλι δεν πρόλαβε να πάει στην μπάλα και ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε!

8′ Παραλίγο αυτογκόλ από τον Πατάπη, καθώς έπειτα από την σέντρα του Εντουάρντο, ο αμυντικός των Χανίων έκανε την προβολή, με την μπάλα να περνά διπλά από το δοκάρι του Κατσιμήτρου!

9′ Ο Οντόνε απέφυγε καταπληκτικά τον Φόμπι αλλά η σέντρα του ανακόπηκε από τον Πατάπη!

*Δυνατά και η ομάδα της Ζακύνθου σε αυτά τα πρώτα λεπτά!

10′ Φάουλ σε καλό σημείο τώρα για την Ζάκυνθο σε ανατροπή του Τσιμέλι! Ο Νικολακόπουλος θα το εκτελέσει από τα δεξιά!

11′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκει στην Ζάκυνθο! Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κατσιμήτρος δεν υπολόγισε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Κιτόκο ο οποίος μάλλον αιφνιδιάστηκε και από κοντά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία των Χανίων βγάζοντας άουτ την μπάλα!

*Καλύτερη η Ζάκυνθος σε αυτά τα πρώτα λεπτά που πιέζει τα Χανιά!

13′ Ο Κογιετέ εκτέλεσε έξυπνα ένα κόρνερ χαμηλά, ο Παντεκίδης άφησε έξυπνα την μπάλα, με τον Κιτόκο να απομακρύνει στο ύψος του πέναλτι!

*Έχει ρυθμό το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο!

15′ Σουτ του Ρουκουά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κατσιμήτρου!!

*Στην συγκεκριμένη φάση οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Σούρμπη αλλά ο κύριος Βλάχος έδειξε παίζεται!

*Υπάρχουν διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Ζακύνθου για την φάση του Σούρμπη, με τον Ντένη Κόκλα να βλέπει κίτρινη από τον κύριο Βλάχο έπειτα από υπόδειξη του 4ου διαιτητή!

18′ Δυνατό σουτ του Εντουάρντο ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας του!

*Καλύτερη η Ζάκυνθος που έχει τις ευκαιρίες για να προηγηθεί!

*Τα έχουν χαμένα οι παίχτες των Χανίων που κάνουν εύκολα λάθη και πουλάνε την μπάλα!

23′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ζάκυνθο! Το εκτέλεσε απευθείας ο Νικολακόπουλος, αλλά δεν ανησύχησε τον Κατσιμήτρο που έλεγχε την πορεία της μπάλας!

24′ Κίτρινη στον Φόμπι για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Οντόνε!

*Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά!

26′ Παραλίγο λάθος από τον Μέντες που το έφυγε το κοντρόλ αλλά πρόλαβε να απομακρύνει προ του Μπαΐροβιτς!

28′ Καλή στιγμή για την Ζάκυνθο. Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Καλλιβωκάς πήρε την κεφαλιά υπό πίεση, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου!

*Υπάρχουν κάποιες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για τα σφυρίγματα του κύριου Βλάχου!

31′ Κόρνερ του Νικολακόπουλου, η μπάλα περνά από Κούνια, Κιτόκο που δεν μπόρεσαν να κάνουν επαφή!

*Συνεχίζονται οι εντάσεις σε κερκίδα και αγωνιστικό χώρο!

*Η Ζάκυνθος είναι καλύτερη αλλά της λείπει η ουσία στην τελική προσπάθεια!

36′ Κίτρινη στον Εντουάρντο που κλώτσησε την μπάλα από τα νεύρα του!

*Σε παθητικό ρόλο τα Χανιά που δεν μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις τα καρέ του Μέντεζ!

38′ Ωραία πάσα του Βασιλόγιαννη προς τον Μπαΐροβιτς, ο τελευταίος βρέθηκε πλάγια δεξιά έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Μέντεζ να μπλοκάρει!

39′ Κίτρινη στον Οντόνε για την προηγούμενη φάση καθώς υπέπεσε σε δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Βασιλόγιαννη

41′ Καταπληκτικό σουτ του Κογιετέ από πολύ μακριά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέντεζ!

42′ Σουτ του Μπαζάν έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κατσιμήτρου!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΧΑΝΙΑ 0-0

*Υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες από τους οπαδούς της Ζακύνθου κατά την αποχώρηση των διαιτητών προς τα αποδυτήρια!

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Καλύτερη η ομάδα της Ζακύνθου σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά. Έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων με αποτέλεσμα να απειλεί συχνά πυκνά τα καρέ του Κατσιμήτρου, ωστόσο δεν έχει την απαιτούμενη ευστοχία στην τελική προσπάθεια. Εάν οι παίχτες του ΑΠΣ ήταν λίγο πιο προσεκτικοί σίγουρα θα είχαν βρει και το γκολ. Πάντως εάν συνεχίσουν με αυτό τον ρυθμό και στην επανάληψη το γκολ θα έρθει. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν δείχνουν καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Κάνουν εύκολα λάθη και πουλάνε την μπάλα συνέχεια, έχουν αρκεστεί σε πιο παθητικό ρόλο και έχουν παραχωρήσει την κατοχή στην Ζάκυνθο ,ενώ και επιθετικά δεν έχουν απειλήσει ιδιαίτερα τα καρέ του Μέντεζ. Εάν θέλουν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι πρέπει να ανεβάσουν ”στροφές”. Σίγουρα το 2ο μέρος αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον!

*Αλλαγή για τα Χανιά με τον Παράνο να περνά στη θέση του Καλαϊτζάκη!

*Υπήρχαν επεισόδια στην κερκίδα με μερίδα φιλάθλων να τα έχει με τον παρατηρητή διαιτησίας..Το πράγμα πήγε να ξεφύγει αλλά με την επέμβαση της Αστυνομίας τα πνεύματα ηρέμησαν!

46′ Σέντρα στο 2ο μέρος!

50′ Ένα σουτ του Εντουάρντο ήταν άστοχο!

53′ Φάση διαρκείας στα καρέ των Χανίων ο Μπαζάν από ευνοϊκή θέση σούταρε με τον Κογιετέ να απομακρύνει!

53′ Κίτρινη στον Παράνο για επικίνδυνο φάουλ πάνω στον Κούνια!

55′ Εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου, ο Καλλιβωκάς έκανε κίνηση στην μπάλα αλλά δεν βρήκε την μπάλα!

56′ Πέναλτι για την Ζάκυνθο, σε χέρι του Παντεκίδη!

Ο Τσιμέλι θα το εκτελέσει!

57′ Αλλαγή για τα Χανιά ο Ζιούλης περνά στη θέση του Πατάπη!

*Κίτρινη κάρτα στον Αμανατίδη στον πάγκο των Χανίων για διαμαρτυρία στη φάση του πέναλτι!

57′ ΓΚΚΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟ!!!!

Ο Τσιμέλι θα ευστοχήσει από την άσπρη βούλα και με αριστοτεχνική εκτέλεση θα νικήσει τον Κατσιμήτρο!!

60′ Εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου, ο Καλλιβωκάς πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχη!

*Υπάρχει μια γενικότερη ένταση στις εξέδρες με όλους να τα έχουν με τους διαιτητές και τον παρατηρητή διαιτησίας!

*Νεύρα τώρα μεταξύ Ρουκουά και Τσιμέλι!

*Με ανεβασμένη ψυχολογία η Ζάκυνθος μετά την επίτευξη του γκολ!!

66′ Εκτέλεση κόρνερ του Κογιετέ, ο Ζιούλης προσπάθησε να κάνει επαφή με την μπάλα, αλλά αυτή κόντραρε στον Κιτόκο και έφυγε εκ νέου κόρνερ!

68′ Αλλαγές για τα Χανιά. Ο Κόλλας περνά στη θέση του Βάρκα. Ο Καψάλης στη θέση του Φόμπι και ο Νικολης στη θέση του Κογιετέ

69′ Σουτ του Μπαζάν, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κούνια!

70′ Σουτ του Βασιλόγιαννη, ο Μέντεζ αποκρούει!

71′ ΓΚΟΛΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ 1-1

Τα Χανιά βγήκαν πολύ όμορφα στην κόντρα επίθεση με τον Βασιλόγιαννη, αυτός πάσαρε τον Παράνο από τα δεξιά, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Μέντεζ φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα!

*Μια φάση χρειάστηκαν οι παίχτες των Χανίων για να ξεδιπλώσουν την ποιότητα τους σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο!

74΄Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Κοναγκάγια περνά στη θέση του Κιτόκο

76′ Σουτ του Εντουάρντο από μακριά ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά!

78′ Σέντρα του Νικολακόπουλου, ο Μπαζάν προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη

78′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Ελ Γκανάσι περνά στη θέση του Ρουκουά

80′ Ο Κόλλας βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ

81′ Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τα Χανιά. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Παράνο, αυτός την τελευταία στιγμή πάσαρε στον Μπαΐροβιτς, αυτό βρέθηκε απέναντι από τον Μέντεζ, τον απέφυγε αλλά έχασε την ισορροπία του και το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ!

83′ Σέντρα του Νικολακόπουλου, ο Κατσιμήτρος έδιωξε με τα πόδια προ του Μπαζάν!

84′ Κίτρινη στον Κόλλα που έδιωξε την μπάλα έπειτα από υπόδειξη οφσάιντ

*Ροντέο είναι το παιχνίδι και οι δυο ομάδες ψάχνουν το γκολ της νίκης!

85′ Κίτρινη στον Σούρμπη για φάουλ πάνω στον Κάρλος

85′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Λάμπογλου περνά στη θέση του Μπαζάν

87′ Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά. Το εκτέλεσε ο Μπαΐροβιτς με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να φεύγει κόρνερ

89′ ΓΚΚΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟ 2-1!!!! ΛΑΜΠΟΓΛΟΥΥΥ!!

Ο Εντουάρντο έκανε το μακρινό σουτ, ο Κατσιμήτρος απέκρουσε ασταθώς, ο Λάμπογλου έφτασε πρώτος στην μπάλα, απέφυγε και τον γκολκίπερ και από δύσκολη γωνία έκανε το 2-1!!

90+1′ ΝΕΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟ!!

Το κέρδισε ο Εντουάρντο έπειτα από μαρκάρισμα του Κάρλος!!

Ο ίδιος παίχτης θα το εκτελέσει!

90+2′ Ο Εντουάρντο ευστοχεί και 3-1 για την Ζάκυνθο μέσα σε πανηγυρικό κλίμα!!

*Μεγάλη νίκη για την Ζάκυνθο κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα όπως αυτή των Χανίων!!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΧΑΝΙΑ 3-1

Σχόλιο αγώνα: Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις τις η ομάδα της Ζακύνθου καθώς κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη με σκορ 3-1 επί των Χανίων. Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο με ρυθμό και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι στην επανάληψη έβαλαν ουσία στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Τσιμέλι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, η ομάδα των Χανίων αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε με τον Παράνο. Από ‘κει και πέρα η αναμέτρηση ήταν για έναν ρόλο καθώς οι νησιώτες με τα γκολ των Λάμπογλου και Εντουάρντο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους. Από την συνολική εικόνα η Ζάκυνθος πέτυχε μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη, ενώ είχε και τις ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Τα Χανιά από την άλλη δεν ήταν αυτά που έπρεπε να δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να πάρουν το πάνω χέρι και να δείξουν ότι αξίζουν να πάρουν το κάτι παραπάνω!!