Έντονα τα συναισθήματα για όλους-ες αυτούς-ες που βρέθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού.  Για όσους και όσες βρέθηκαν για να χειροκροτήσουν για τελευταία φορά την ομάδα του, την ομάδα της Ζακύνθου στον τελευταίο της αγώνα στη Β΄ Εθνική.

Η υποβιβασμένη Ζάκυνθος κέρδισε δίκαια την ομάδα των Χανίων με 3-1 και αποχαιρέτησε την κατηγορία με περηφάνια και με το κεφάλι ψηλά. Αυτή η ομάδα που πέρασε τα πάνδεινα από το τέλος του καλοκαιριού και μετά, απέδειξε ότι ακόμα και την ύστατη ώρα του αποχαιρετισμού, δε λύγισε. Κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο της χαρίζοντας μοναδικές στιγμές στους λιγοστούς (δυστυχώς) φιλάθλους που παρακολούθησαν το ματς.

Η Ζάκυνθος απέδειξε ότι είναι λεβέντισσα, γιατί παρά τον πόνο για τον υποβιβασμό της, έπαιξε όπως αρμόζει σε μεγάλες ομάδες που μπορεί να υποβιβάζονται αλλά αποπνέουν σεβασμό.  Κρίμα όμως που σε αυτό το τελευταίο χειροκρότημα δεν ήταν δύο άνθρωποι που συνέβαλαν τα μέγιστα σε αυτή την προσπάθεια.  Ο προπονητής της ομάδας, ο κος Δημήτρης Νόλης και ο βοηθός του ο Παν. Τρουπιώτης . Ο άνθρωπος εκείνος που έμεινε στα δύσκολα, έπαιξε έναν ολόκληρο γύρο με μικρούς παίκτες και κατάφερε να αφήσει το στίγμα του σε αυτή την ομάδα μαζεύοντας 24 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Τώρα γιατί τις τελευταίες ημέρες συνέβησαν όλα αυτά, είναι μια ιστορία που θα πρέπει να την αναλύσουμε εν εύθετο χρόνο. Επίσης, ένα μεγάλο μπράβο σε όλα αυτά τα παιδιά που αγωνίστηκαν στο πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Που σήκωσαν ένα πολύ μεγάλο φορτίο στις πλάτες τους.

Στα το παιχνιδιού τώρα. Η Ζάκυνθος ήταν εξαιρετική. Ήταν μια ομάδα που δεν είχε κάποιο βαθμολογικό άγχος. Οι παίκτες της τα έδωσαν όλα σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα όπως είναι αυτή των Χανίων.

Η Ζάκυνθος πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Είχε διάθεση για παίξει ποδόσφαιρο και αυτό όσο περνούσε η ώρα φαινόταν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 8΄ οι νησιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ με παρ΄ ολιγόν αυτογκόλ    από τον Πατάπη, καθώς έπειτα από την σέντρα του Εντουάρντο, ο αμυντικός των Χανίων έκανε την προβολή, με την μπάλα να περνά διπλά από το δοκάρι του Κατσιμήτρου!

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την έκανε η Ζάκυνθος στο παιχνίδι στο 11΄ ! Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κατσιμήτρος δεν υπολόγισε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Κιτόκο ο οποίος μάλλον αιφνιδιάστηκε και από κοντά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία των Χανίων βγάζοντας άουτ την μπάλα! Η Ζάκυνθος συνέχισε να πιέζει για να βρει δίχτυα. Στο 15΄ ένα πολύ καλό σουτ του Ρουκουά βγήκε ελάχιστα άουτ!  *Στην συγκεκριμένη φάση οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Σούρμπη αλλά ο διαιτητής  Βλάχος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο με τους Κρητικούς να δείχνουν ότι έχουν εγκλωβιστεί και να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή στο 38΄ όταν ο Βασιλόγιαννης με ωραία πάσα βρήκε  Μπαΐροβιτς, ο τελευταίος βρέθηκε πλάγια δεξιά έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Μέντεζ να μπλοκάρει την μπάλα! Και στο 41΄ ο Κογιέτε με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Μέντες.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΧΑΝΙΑ 0-0

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Καλύτερη η ομάδα της Ζακύνθου σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά. Είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων με αποτέλεσμα να απειλεί συχνά πυκνά τα καρέ του Κατσιμήτρου, ωστόσο δεν είχε  την απαιτούμενη ευστοχία στην τελική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν έδειξαν καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Έκαναν εύκολα λάθη και αρκέστηκαν  πιο παθητικό ρόλο.

Στην επανάληψη και πάλι η Ζάκυνθος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Δεν πρόλαβαν να περάσουν λίγα λεπτά και οι νησιώτες του Ιονίου έκαναν ευκαιρία σε φάση διαρκείας στα καρέ των Χανίων ο Μπαζάν από ευνοϊκή θέση σούταρε με τον Κογιετέ να απομακρύνει στο 53΄ του αγώνα.

Η Ζάκυνθος αύξησε την πίεση της και αυτή απέφερε καρπούς καθώς στο 56΄ ο Παντεκίδης έκανε χέρι στην περιοχή του με τον διαιτητή της αναμέτρησης θα υποδεικνύει το πέναλτι. Ο Τσιμέλι από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0 στο 57΄.  Μετά το γκολ η Ζάκυνθος έδωσε χώρο στην ομάδα των Χανιών με τους κρητικούς να ανεβάζουν την απόδοση τους η οποία στο 71΄ απέφερε καρπούς!   Τα Χανιά βγήκαν πολύ όμορφα στην κόντρα επίθεση με τον Βασιλόγιαννη, πάσαρε ωραία τον Παράνο από τα δεξιά, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Μέντεζ φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα!

Η Ζάκυνθος αντέδρασε άμεσα καθώς οι παίκτες της έψαξαν το γκολ της νίκης. Τα Χανιά όμως σε μια αντεπίθεση βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Παράνο πάσαρε ωραία στον Μπαϊροβιτς ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Μέντεζ, τον απέφυγε αλλά έχασε την ισορροπία του και το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ! Στα τελευταία δραματικά λεπτά το ματς άνοιξε με τις δύο ομάδες, πλέον να ψάχνουν το γκολ.

Στο 89΄ όμως, η Ζάκυνθος μπήκε μπροστά στο σκορ όταν ο Εντουάρντο έκανε το μακρινό σουτ, ο Κατσιμήτρος απέκρουσε ασταθώς, ο Λάμπογλου έφτασε πρώτος στην μπάλα, απέφυγε και τον γκολκίπερ και από δύσκολη γωνία έκανε το 2-1!! Και ενώ η ομάδα των Χανίων είχε ήδη “πετάξει λευκή πετσέτα” στον αγώνα ήρθε να βάλει “το κερασάκι στην τούρτα” ο εξαιρετικός βραζιλιάνος Εντουάρντο. Ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι και αυτός που το εκτέλεσε και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα της Ζακύνθου.

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΧΑΝΙΑ 3-1

Σχόλιο αγώνα: Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις τις η ομάδα της Ζακύνθου καθώς κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη με σκορ 3-1 επί των Χανίων. Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο με ρυθμό και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι στην επανάληψη έβαλαν ουσία στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Τσιμέλι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, η ομάδα των Χανίων αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε με τον Παράνο. Από ‘κει και πέρα η αναμέτρηση ήταν για έναν ρόλο καθώς οι νησιώτες με τα γκολ των Λάμπογλου και Εντουάρντο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους. Από την συνολική εικόνα η Ζάκυνθος πέτυχε μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη, ενώ είχε και τις ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Τα Χανιά από την άλλη δεν ήταν αυτά που έπρεπε. Δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να πάρουν το πάνω χέρι και να δείξουν ότι αξίζουν να πάρουν το κάτι παραπάνω!!

Διαιτητής: Βλάχος (Ανατ. Αττικής)

Βοηθοί: Καλλής, Βιτσεντζάτος (Ανατ. Αττικής)

Τέταρτος: Δραγάτης (Ανατ. Αττικής)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Παναγιώτης Γουσέτης- Άργκους Σοάρες): Μέντες, Κούνια, Καλλιβωκάς, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Κιτόκο (74′ Κοναγκάγια), Σούρμπης, Εντουάρντο, Μπαζάν (85′ Λάμπογλου), Ρουκουά (78′ Ελ Γκανάσι), Τσιμέλι

Αναπληρωματικοί: Μπαρμπόπουλος, Λάμπογλου, Ελ Γκανάσι, Κάμερον Σολ, Κοναγκάγια, Κολεύρης, Στύλλα Τελλέν, Ζε Εσόνο

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Παντεκίδης, Πατάπης (57′ Ζιούλης), Φόμπι (68′ Καψάλης), Κογιετέ (68′ Νικολής), Παναγιωτούδης, Καλαϊτζάκης (46′ Παράνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Κόλλας), Μπαΐροβιτς

Αναπληρωματικοί: Κουτζαβασίλης, Ζιούλης, Καψάλης, Νικολής, Γαϊτάνης, Μυφτάρι, Κόλα, Παράνο, Κόλλας