Kαλό σας απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και της Καλλιθέας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Β΄ ομίλου της SL2.

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας) Βοηθοί: Δελής (Βοιωτίας), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)

AΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Καλλιβωκάς, Οντόνε, Κούνια, Άργκους Σοάρες, Ντάσης (59′ Σούρμπης), Μπαζάν (59′ Ελ Γκανάσι), Κιτόκο (84′ Κοναγκάγια), Τσιμέλι, Εντουάρντο, Λάμπογλου (77′ Σολ)

Πάγκος: Κοναγκάγια, Ελ Γκανάσι, Νικολακόπουλος, Κάρδαρης, Κάμερον Σολ, Ματέους, Σούρμπης, Μπαρμπόπουλος, Σπίρι

Kαλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Ρέντζας, Χατζηδίμπας, Βασιλούδης (77′ Νάτσης), Ντεμέτριους (61′ Κωστίκας), Σαντάνα, Μουνιέ (77′ Κονέ) , Κυνηγόπουλος (87′ Ροκάκης)

Πάγκος: Πάντος, Κοντοχρήστος, Ρόππας, Ροκάκης, Νάτσης, Κωστίκας, Μπρούνο Κονέ, Ιωάννου, Μαρουκάκης

13.32 μ.μ. Καλησπέρα σας από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ηλιόλουστος ο καιρός σήμερα στο νησί του Ιονίου με υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες. Ιδανικές οι καιρικές συνθήκες για να πραγματοποιηθεί ένας σημαντικός αγώνας!

*Σε αρκετά καλή κατάσταση βρίσκεται ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού Σταδίου

*Ελάχιστος ο κόσμος αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου. Ωστόσο αναμένεται λιγοστός λόγω των μέτρων που υπάρχουν για την διασπορά του COVID-19.

*Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις υπάρχουν στο Στάδιο!

*Παιχνίδι που πρέπει η Ζάκυνθος να πάρει βαθμούς ή έστω βαθμό το σημερινό κόντρα στην Καλλιθέα. Οι νησιώτες βρίσκονται σε δυσχερή βαθμολογική θέση με μόλις 4 βαθμούς.

*Βγήκαν για το ζέσταμα τους οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων!!

*Απολύτως έτοιμος βρίσκεται ο Δημήτρης Πατσιογιώργος καθώς ξεπέρασε το ”εμπόδιο” του κορωνοϊού που τον ταλαιπώρησε από την περασμένη εβδομάδα.

*Από ήττα προέρχεται η ομάδα της Καλλιθέας, ωστόσο βρίσκεται αρκετά ψηλά στην βαθμολογία σε μια αρκετά καλή και μάλλον ανέλπιστη πορεία που πραγματοποιεί μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι με νίκη τους σήμερα προσπερνούν την Καλαμάτα που χθες αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ Β’, ενώ θα περιμένουν και το αποτέλεσμα του Λεβαδειακού κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη για να δουν αν θα είναι μόνοι πρώτοι.

*Για πρώτη φορά φέτος η Ζάκυνθος αγωνίζεται με πλήρες ρόστερ καθώς όλα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα πλην Χαλίντ Καράμι και Ζόνας Μέντες βρίσκονται στην διάθεση του Δημήτρη Νόλη. Ενώ και αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές έμειναν εκτός 20αδας

*Κάποιοι λιγοστοί οπαδοί της Καλλιθέας βρίσκονται στο Δημοτικό Στάδιο, οι οποίοι ταξίδεψαν από την Αθήνα για να δουν την ομάδα τους!

*Βγήκε για το ζέσταμα της η Καλλιθέα!

*Με τα δυο μεγάλα αστέρια της στην αρχική ενδεκάδα η Καλλιθέα. Ο λόγος για τον Άντονυ Μουνιέ και τον βραζιλιάνο Ντεμέτριους!

*Βγήκε για το ζέσταμα της η ομάδα της Ζακύνθου, κάτω από τα χειροκροτήματα των οπαδών της!

*Στην κερκίδα βρίσκονται οι οργανωμένοι οπαδοί του ΑΠΣ Ζάκυνθος!

Τον δικό τους τόνο δίνουν οι ”ΑΠΕΝΑΝΤΙ”

*Διαβουλεύσεις γίνονται για το που θα κάτσουν οι περίπου 10 οπαδοί της Καλλιθέας που βρίσκονται στο Δημοτικό Στάδιο. Ο Αστυνομικός Διευθυντής θέλει να πάνε στην απέναντι πλευρά του γηπέδου για να μην υπάρξουν ”παρατράγουδα”

*Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες, όπως επίσης και η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης!

*Περίπου 70-80 άτομα βρίσκονται στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου!

*Πήγανε τελικά στην απέναντι πλευρά του γηπέδου οι φίλοι της Καλλιθέας!

*Για την Ζάκυνθο: Πατσιογιώργος τερματοφύλακας, δεξιά Καλλιβωκάς, αριστερά Οντόνε, κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Κούνια, Άργκους, στα χαφ, Κιτόκο, Ντάσης, δεξιά Μπαζάν, αριστερά Λάμπογλου, 10αρι ο Εντουάρντο και μοναδικός φορ ο Τσιμέλι

*Για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι όλα είναι άψογα από πλευράς διοίκησης της Ζακύνθου όσον αφορά της διοργάνωση της αναμέτρησης.

*Αποσύρονται για τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο!

*Όμορφη ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι ”ΑΠΕΝΑΝΤΙ” , έχουν δώσει παλμό στις εξέδρες!!

*Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. Βγήκε η Καλλιθέα στον αγωνιστικό χώρο και έρχεται προς την μεριά της φυσούνας!

*Με φανελάκια που γράφουν επάνω ”ΜΗΝ ΜΕ ΧΤΥΠΑΤΕ ΑΛΛΟ” θα παραταχθούν οι δυο ομάδες και η διαιτητική τριάδα στην σέντρα του γηπέδου. Αυτά ήταν τα τελευταία λόγια του αδικοχαμένου ΑΛΚΗ που δέχθηκε επίθεση και έχασε την ζωή του στην θεσσαλονική.

*Την επίσημη εμφάνισή τους κάνουν αυτή την στιγμή οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου

*Ο έμπειρος Άργκους Σοάρες αρχηγός της αναμέτρησης, καθώς δεν αγωνίζεται ο Στέλιος Σούρμπης!

Η αρχική 11αδα της Ζακύνθου!!

*Με κίτρινες εμφανίσεις η Ζάκυνθος με Μπλε η Καλλιθέα!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

*Έχουν μπει δυνατά οι δυο ομάδες στην έναρξη της αναμέτρησης!

4′ Κάθετη του Τσιμέλι προς τον Λάμπογλου, έκοψε τελευταία στιγμή ο Ρέντζας και παραχώρησε κόρνερ!

*Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων η Ζάκυνθος σε αυτά τα πρώτα λεπτά!

*Από την αριστερή πλευρά εκφράζει τις επιθέσεις της κυρίως η Ζάκυνθος

9′ Ο Κυνηγόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Πατσιογιώργο αλλά πλάγια, έδωσε στον Ντεμέτριους που πάτησε ωραία στον Βασιλούδη, ο τελευταίος σούταρε και ο Κούνια σωτήρια έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Καλή στιγμή για την Καλλιθέα

*Πάνω κάτω η μπάλα, έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι!

11′ Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι φιλοξενούμενοι πάνω στον Βασιλούδη, παίζεται έδειξε ο κ. Βεργέτης!

*Φάουλ σε καλό σημείο για την Ζάκυνθο. Ο Εντουάρντο θα είναι ο εκτελεστής!

13′ Δυνατή απευθείας εκτέλεση του Εντουάρντο, ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ.

14′ Πεναλντιιι για την Ζάκυνθοοο!!! Ο Εντουάρντο εκτέλεσε το κόρνερ ο Σοάρες τραβήχτηκε από τον Ευαγγέλου στην μικρή περιοχή με τον κ. Βεργέτη να δείχνει την άσπρη βούλα!!

*Ο Ευαγγέλου αντίκρισε την κίτρινη κάρτα!

*Ο Τσιμέλι θα είναι ο εκτελεστής!!

16′ ΓΚΚΚΟΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟ 1-0 ΤΣΙΜΕΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Ο Σέντερ φορ του ΑΠΣ με αριστοτεχνική εκτέλεση θα νικήσει τον Στρέζο κάνοντας το 1-0, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνιά του γκολκίπερ της Καλλιθέας!

19′ Κίτρινη για θέατρο στον Λάμπογλου!

20′ Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίχτες της Ζακύνθου τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από την επίτευξη του γκολ!

*Προσπαθεί να ισορροπήσει η Καλλιθέα κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο

25′ ΓΚΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ 1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΠΟΥΛΟ

Ο Ρέντζας έκανε την σέντρα από τα δεξιά για τον Βασιλούδη, ο οποίος βρέθηκε στο 2ο δοκάρι αμαρκάριστος, δεν μπόρεσε να σουτάρει καλά, η μπάλα έφτασε στον Κυνηγόπουλο και αυτός από κοντά ανενόχλητος έκανε το 1-1

*Άμεση απάντηση της Καλλιθέας στην πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι!

29′ Σουτ του Ντάση, αρκετά άουτ από τα γκολποστ του Στρέζου

*Συνολική αμυντική αδράνεια στο γκολ της Καλλιθέας για την άμυνα της Ζακύνθου, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια στην σέντρα του Ρέντζα, δεν μπόρεσε κανείς να απομακρύνει, ενώ το ίδιο έγινε και στο σουτ του Κυνηγόπουλου που κατέληξε στα δίχτυα!

33′ Έχει την κατοχή η Καλλιθέα και προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Πατσιογιώργου!

*Έχει θέματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής η Ζάκυνθος, η Καλλιθέα περνάει αρκετές κάθετες με αποτέλεσμα να γίνονται επικίνδυνοι οι έμπειροι επιθετικοί των φιλοξενούμενων!

36′ Φάουλ σε αρκετά καλό σημείο για την Καλλιθέα, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή!

37′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Σαντάνα, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πατσιογιώργου. Πολύ καλή εκτέλεση!

39′ Τεράστια ευκαιρία για την Καλλιθέα!! Ο Ντάσης έκανε λάθος πάσα στο χώρο του κέντρου, εκεί κέρδισε ο Σαντάνα, έκανε την κάθετη προς τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Πατσιογιώργο, τον πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του ΑΠΣ έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια!!

41′ Ο Οντένε βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση πάτησε περιοχή, εκεί έσκαψε για τον Τσιμέλι, ο οποίος από πλάγια έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Στρέζου

*Κίτρινη κάρτα στον Ντάση για φάουλ πάνω στον Χατζηδίμπα

*Ένα λεπτό θα είναι ο εξτρά χρόνος για το πρώτο μέρος της αναμέτρησης!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ 1-1

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Ο ΑΠΣ Ζάκυνθος μπαίνοντας δυνατά κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στην αναμέτρηση κλείνοντας στα καρέ της την Καλλιθέα και κατάφερε να προηγηθεί με τον Τσιμέλι, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Από το 25΄ και μετά η Καλλιθέα ισορρόπησε το παιχνίδι και έφτασε στο γρήγορο γκολ με τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Ζακύνθου. Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται συναρπαστικό από δυο ομάδες που έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο για να παίξουν ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι είναι επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση με Μουνιέ, Ντεμέτριους και Κυνηγόπουλο να δημιουργούν αρκετά ρήγματα. Ο ΑΠΣ έχει σε καλή μέρα τον Τσιμέλι και τον Εντουάρντο και επιτίθεται κυρίως από τον άξονα, ενώ ανεβασμένος είναι ο Οντόνε!

*Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες για το 2ο μέρος!!

46′ Σέντρα στο 2ο μέρος!

48′ Σουτ του Ντεμέτριους έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη είναι τους φιλοξενούμενους!

*Αρκετές οι λάθος μεταβιβάσεις από τους παίχτες του ΑΠΣ

*Έχουν μπει με περισσότερη ένταση οι φιλοξενούμενοι

54′ Ισορρόπησε η Ζάκυνθος και προσπαθεί να πλησιάσει τα καρέ του Στρέζου

57′ ΓΚΟΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΘΈΑ 1-2!!

Ο Ντεμέτριους τροφοδότησε τον Βασιλούδη, εκείνος με ωραίο τακουνάκι ανέβασε τον Ρώσση, ο τελευταίος έκανε χαμηλά την σέντρα στο σημείο του πέναλτι και ο Κυνηγόπουλος από κοντά με δυνατό πλάσε έγραψε το 1-2 πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση!

59′ Αλλαγές για την Ζάκυνθος. Ο Σούρμπης στην θέση του Ντάση και ο Ελ Γκανάσι στην θέση του Μπαζάν

*Νέα αμυντική αδράνεια στο κέντρο της άμυνας της Ζακύνθου και πανομοιότυπο γκολ με το πρώτο. Ο σέντερ φορ της Καλλιθέας βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος και δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει τα δυο γκολ

61′ Αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Κωστικάς περνά στην θέση του Ντεμέτριους!

63΄ Κίτρνη στον Εντουάρντο για διαμαρτυρία στον κ. Βεργέτη

*Δεν έχει καταφέρει να απειλήσει η Ζάκυνθος στην επανάληψη. Πολλές οι λάθος μεταβιβάσεις και προβλέψιμη ανάπτυξη, με μεγάλες μπαλιές στον Τσιμέλι

66′ Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς ο Πατσιογιώργος αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμό, χωρίς ανησυχία ωστόσο

69′ Προσπαθεί να φανεί απειλητική η Ζάκυνθος, αλλά κάνει πολλά λάθη στην μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση!

72′ Διακοπή στην αναμέτρηση. Ο Λάμπογλου είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο!

74′ ΔΟΚΑΡΙΙΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ!! Καταπληκτικό σουτ του Ελ Γκανάσι από πολύ μακριά, η μπάλα θα βρει στο δεξί δοκάρι του Στρέζου που είχε μείνει άγαλμα και στην συνέχεια το σουτ του Εντουάρντο θα αποκρουστεί από αμυνόμενους!

76′ Ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Μουνιέ πέρασε τον Πατσιογιώργο και από πολύ πλάγια επιχείρησε να κάνει το 1-3 αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!!

77′ Αλλαγές για την Καλλιθέα. Ο Κονέ θα περάσει στην θέση του Μουνιέ και ο Νάτσης στην θέση του Βασιλούδη

77′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Κάμερον περνά στην θέση του Λάμπογλου!

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Ζάκυνθο να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση!

81′ Ο Κυνηγόπουλος απέφυγε τον Οντόνε από τα δεξιά, έκανε στην σέντρα στο ύψος του πέναλτι, εκεί ο Κωστίκας σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κούνια και έφυγε κόρνερ!!

*Έχει γίνει επικίνδυνη η Καλλιθέα στην αντεπίθεση. Όλα για όλα τα παίζει η Ζάκυνθος!

84′ Ο Κωστίκας απέφυγε τον Καλλιβωκά, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ

84΄ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Κοναγκάγια στην θέση του Κιτόκο

*Πολλές οι διαμαρτυρίες από πλευράς Ζακύνθου προς τον διαιτητή κ. Βεργέτη!

87′ Αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Ροκάκης περνά στην θέση του Κυνηγόπουλου

*Πιέζει για την ισοφάριση η Ζάκυνθος!!!

90′ Φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής για την Ζάκυνθο. Όλοι μέσα στα καρέ της Καλλιθέας!!

91′ Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο….Ο Ελ Γκανάσι εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ, ο Τσιμέλι έκανε καταπληκτική κεφαλιά με την μπάλα να γλύφει το αριστερό δοκάρι του Στρέζου και να καταλήγει άουτ!!!!

*Τέσσερα λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος της αναμέτρησης!

93′ ΦΑΟΥΛ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ!!

Ο Ελ Γκανάσι το εκτέλεσε, ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνιά!!

94′ Η Ζάκυνθος πετυχαίνει γκολ με τον Κοναγκάγια αλλά ο κ. Βεργέτης το ακυρώνει σαν επιθετικό φάουλ του Κάμερον Σολ…

*Βράζει το γήπεδο!!!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ…ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ 1-2

Σχόλιο αναμέτρησης: Βράζει το Δημοτικό Στάδιο με την φάση του 94′, που όπως φαίνεται κρίνει και το τελικό σκορ, με τον κ. Βεργέτη να βλέπει επιθετικό φάουλ του Σολ σε μια στιγμιαία επαφή και να της στερεί έστω τον βαθμό. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν αυτοί που έπρεπε στην επανάληψη καθώς μπήκαν ”υπνωτισμένοι” δίνοντας την ευκαιρία στην Καλλιθέα να προηγηθεί σε μια ακόμη αμυντικά αδράνεια στο κέντρο της άμυνας της Ζακύνθου. Από ‘κει και πέρα η Ζάκυνθος στο τελευταίο 15λέπτο πίεσε για να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό. Είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Γκανάσι αλλά η μπάλα δεν την έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι του Στρέζου. Άδικο το αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους με τον τρόπο που ήρθε καθώς κάλλιστα θα μπορούσαν να φύγουν τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας. Δύσκολη γίνεται πλέον η συνέχεια για την Ζάκυνθο που καλείται να κάνει την υπέρβαση προκειμένου να σώσει την κατηγορία.