Kαλό απόγευμα. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Ναυπλίου 2017 για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

Διαιτητές: ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΗΛΕΙΑΣ ΚΑΡΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

AΠΣ Ζάκυνθος (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Κολεύρης (75′ Τελλέν Στύλλα), Μπεκατώρος, Κούνια, Οβούσου, Ντάσης (88′ Ιβαντζίκης), Μέντες, Σούρμπης, Ζυγκερίδης, Βίλα (63′ Μαρίνος Σπ.), Πούφλης (75′ Πεταλωτής)

Πάγκος: Μαρίνος Σπ. , Τελλέν, Πεταλωτής, Κούζας, Μαρίνος Κ. , Τσίνα, Ιβαντζίκης

Ναύπλιο 2017 (Τόμυ Κίκιλης): Βλάχος, Διαμαντής, Λέρμας (73′ Κοτσόβας), Κάπλατζης Χ. , Παναγόπουλος, Κίτος (70′ Ζαχαράκης), Καζάκος, Μεγαρίτης, Καλλιμάνης, Μουσταφάϊ, Καπλατζής Παρ.

Πάγκος: Καλογεράκης, Μυλωνόπουλος, Κοτσοβός, Σκαφίδας, Μακαρατζής, Σίτυ, Ζαχαράκης

*Δέκα λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια έπειτα από το καθιερωμένο ζέσταμα τους.

*Άψογες οι καιρικές συνθήκες στο νησί της Ζακύνθου, ήλιος με λίγο κρύο.

*Λίγος ο κόσμος αυτή την ώρα στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου, ωστόσο η προσέλευση αυξάνεται λεπτό προς λεπτό

*Παιχνίδι που κρίνει την 3η θέση το σημερινό.Το Ναύπλιο βρίσκεται στην 3η θέση με 32 και η Ζάκυνθος στην 4η με 31

*Την πρώτη τους εμφάνιση έκαναν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Με κίτρινα-μπλε η Ζάκυνθος, με κόκκινες εμφανίσεις το Ναύπλιο.

*Όμορφη ατμόσφαιρα από τους Απέναντι που δίνουν διαφορετικό τόνο!

*Αυξήθηκε η προσέλευση στο Δημοτικό Στάδιο. Περίπου 200 φίλαθλοι στις εξέδρες

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

2′ ΓΚΚΚΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ 0-1!!!

Ακυρώθηκε ως οφσάιντ!!

Ο Κίτος πέρασε μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΣ εκεί βρέθηκε ο Καλλιμάνης που ψηλοκρέμασε τον Κουτογλίδη. Ο διαιτητής Μαρκαντωνάτος έδειξε στην αρχή γκολ, ωστόσο με την προτροπή του επόπτη κ. Καραλή ακυρώθηκε ως οφσάιντ

*Απειλήθηκε σύρραξη ωστόσο τα πνεύματα ηρέμησαν. Και οι δυο ομάδες τα έχουν με το διαιτητικό τρίο

*Υπήρξε μια τρίλεπτη διακοπή ωστόσο το παιχνίδι άρχισε ξανά!

6′ Πάνω στη γραμμή σώζει ο Οβούσου την εστία του, έπειτα από κεφαλιά του Καζάκου στο δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να πέρνα παράξενη τροχιά, την σέντρα έκανε ο Κάπλατζης Π. από τα αριστερά!

*Έχει μπει δυναμικά το Ναύπλιο! Προσπαθεί να κερδίσει μέτρα η Ζάκυνθος

10′ Το Ναύπλιο κέρδισε κόρνερ ωστόσο πέρασε ανεκμετάλλευτο!

10′ Ο Λέρμας επιχείρησε μια σέντρα σουτ από τα δεξιά ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Έλεγχε ο κουτογλίδης

12′ Ο Μπεκατώρος βγήκε πανέμορφα από τα αριστερά, βρήκε τον Βίλα στην καρδιά της άμυνας του Ναυπλίου ωστόσο δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Βλάχος να βγει και να μπλοκάρει!

14′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ!!! Ο Ντάσης με ονειρική κάθετη πάσα θα ”τρυπήσει” την άμυνα του Ναυπλίου, θα τροφοδοτήσει τον Μέντες εκείνος θα πλασάρει τον Βλάχο, ο οποίος απέκρουσε αρχικά και στην συνέχεια η προβολή που επιχείρησε ο Μέντες κατέληξε άουτ καθώς ο παίχτης βρέθηκε πολύ πλάγια.

*Πήρε τα πάνω της η Ζάκυνθος στα τελευταία λεπτά και πιέζει το Ναύπλιο!

21′ Ισορροπημένο το παιχνίδι καθώς συμπληρώσαμε 20 λεπτά, πάνω-κάτω η μπάλα, με την Ζάκυνθο να έχει τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Ζοάο Μέντες να ανοίξει το σκορ

*Διακοπή στο παιχνίδι καθώς έχει τραυματιστεί ο γκολκίπερ του Ναυπλίου Βλάχος

23′ Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι

25′ Ο Μουσταφάϊ εκτέλεσε κόρνερ ο Χρήστος Κάπλατζης βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΣ, έπιασε την κεφαλιά, ο Κουτογλίδης δεν μπλόκαρε σταθερά και ο Μπεκατώρος έδιωξε μακριά.

*Βρίσκουν χώρους οι παίχτες του Ναυπλίου αλλά επιχειρούν κυρίως με σέντρες ή στημένες μπάλες

*Νέα Διακοπή στην αναμέτρηση καθώς ο Βίλα είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο

*Δεν έχει πρόβλημα ο Βίλα και θα επιστρέψει ξανά στο γήπεδο

33′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ

Ο Λέρμας θα βγάλει την μπαλιά στον Καζάκο, ο Κουτογλίδης θα βγει πολύ μακριά από τα καρέ του, ο Καζάκος θα τσιμπήσει την μπάλα, αυτή θα φτάσει στον Καλλιμάνη, αυτός θα πλασάρει αλλά ο Γιοχάνες Οβούσου θα σώσει πάνω στην γραμμή την ομάδα του βάζοντας την κόντρα και διώχνοντας σε κόρνερ

37 ‘ ΓΚΚΚΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟ 1-0 ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΛΑ

Ο Ζυγκερίδης θα κερδίσει τις κόντρες στην άμυνα του Ναυπλίου θα πλασάρει, ο Βλαάχος θα διώξει, η μπάλα θα φτάσει στον Βίλα και εκείνος με ένα αριστοτεχνικό σουτ θα κρεμάσει τον τερματοφύλακα του Ναυπλίου και θα γράψει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς

39′ ο Μουσταφάϊ θα βρει τον Καλλιμάνη στο πέναλτι, ο τελευταίος θα πλασάρει άσχημα και ο Οβούσου θα διώξει

42′ ΓΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΛΛΛ 2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΜΕ ΤΟΝ ΖΥΓΚΕΡΙΔΗΗΗΗ

Ο Πούφλης από τα αριστερά θα ξεπεράσει τον προσωπικό του αντίπαλο με εξαίσια κοφτή ντρίπλα, θα σπάσει την μπάλα στο πέναλτι, εκεί θα βρεθεί ο Ζυγκερίδης που με άψογο πλασέ θα νικήσει τον Βλάχο και θα κάνει το 2-0

45′ Μπήκαμε στις καθυστερήσει του 1ου μέρους με τον ΑΠΣ να προηγείται με 2-0

45+1′ Ο Κουτογλίδης με βολέ θα βρει τον Μέντες, ο τελευταίος θα βρεθεί απέναντι από τον Βλάχο, θα τον πλασάρει, ωστόσο το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο γκολκίπερ του Ναυπλίου θα μπλοκάρει. Στην συνέχεια της φάσης οι του Ναυπλίου προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί ωστόσο τρία διαδοχικά σουτ που επιχείρησαν κόντραραν στους αμυντικούς της Ζακύνθου

Λήξη του 1ου μέρους. ΑΠΣ Ζάκυνθος-Ναύπλιο 2-0

Συμπέρασμα 1ου ημιχρόνου: Ροντέο το 1ο ημίχρονο με το Ναύπλιο να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, να έχει ακυρωθέν γκολ (δύσκολη φάση) με τον Καλλιμάνη και στη συνέχεια να πιέζει την εστία του Κουτογλίδη για να προηγηθεί. Όμως η Ζάκυνθος άντεξε στην πίεση και κατάφερε να προηγηθεί με απίστευτο γκολ του Βασίλη Βίλα και να βάλει βάσεις νίκης με τον Ζυγκερίδη που έγραψε το 2-0. Αναμένουμε την αντίδραση των φιλοξενούμενων στο 2ο μέρος και το πως θα διαχειριστεί η ομάδα του Καραμαλίκη το υπέρ της προβάδισμα.

46′ Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

47′ Κόρνερ του Μπεκατώρου, στραβοκλωτσία του Λέρμα, ξανά κόρνερ! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Κίτρινη κάρτα στον Ντάση για μαρκάρισμα πάνω στο Μουσταφάϊ

*Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στην επανάληψη

51′ Σουτ του Χρήστου Κάπλατζη από μακριά, καμία ανησυχία για τον Κουτογλίδη

53′ Γρήγορος ο ρυθμός από τις δυο ομάδες

55′ Τεράστια ευκαιρία για το Ναύπλιο!! Οι φιλοξενούμενοι θα βγουν ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Καζάκο, αυτός θα σεντράρει χαμηλά προς τον Καλλιμάνη, εκείνος θα στοπάρει και ο επερχόμενος Μεγαρίτης θα σουτάρει με την μπάλα να περνά άουτ.

56′ Φάουλ του Παρασκευά Κάπλατζη, ο Χρήστος Κάπλατζης θα κάνει την κεφαλιά με τον Κουτογλίδη να μπλοκάρει σταθερά!

58′ Εκτέλεση φάουλ του Μουσταφάϊ, ο Καλλιμάνης θα πιάσει την κεφαλιά και ο Κουτογλίδης με δεύτερη προσπάθεια θα μπλοκάρει την μπάλα

*Πιο δυνατά έχουν μπει οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη και προσπαθούν να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ. Σε παθητικό ρόλο οι παίχτες του ΑΠΣ μέχρι στιγμής, δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα

63′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο, ο Σπύρος Μαρίνος θα περάσει στη θέση του Βίλα

*Με δυο αμυντικά χαφ έπειτα από την είσοδο του Μαρίνου αγωνίζεται η Ζάκυνθος σε ένα σύστημα 4-2-3-1

66′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Ναύπλιο, ο Μεγαρίτης εντελώς μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε, ο Κουτογλίδης έδιωξε ασταθώς και στην συνέχεια ο Διαμαντής δεν μπόρεσε να μειώσει στο σκορ, με τον γκολκίπερ του ΑΠΣ να σώζει με δεύτερη επέμβαση

70′ Αλλαγή για το Ναύπλιο, ο Ζαχαράκης περνά στη θέση του Κίτου

*Κίτρινη στον Παναγόπουλο για διαμαρτυρία

*Δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα η Ζάκυνθος και έχει δώσει δικαιώματα στο Ναύπλιο που έχει χάσει δυο τεράστιες ευκαιρίες

73′ Αλλαγή για το Ναύπλιο ο Κοτσόβας στη θέση του Λέρμα

75′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Κάπλατζη ο Κουτογλίδης δεν κόρνερ

75′ Πεταλωτής και Στύλλα Τελλέν στις θέσεις των Κολεύρη και Πούφλη

76′ Αντεπίθεση για την Ζάκυνθο ο Μπεκατώρος θα τροφοδοτήσει τον Μέντες εκείνος θα ξεπεράσει τον αντίπαλο του, θα κάνει το σουτ με τον Βλάχο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

79′ Ο Μπεκατώρος εκτέλεσε το φάουλ ο Ζυγκερίδης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πολύ άουτ

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ζάκυνθος κρατά το πολύτιμο 2-0

82′ Ακυρωθέν γκολ για την Ζάκυνθο για χέρι του Τελλέν ο οποίος σκόραρε αντικανονικά σύμφωνα με τον κ. Μαρκαντωνάτο

*Ένταση στον αγωνιστικό χώρο από τους παίχτες του Ναύπλιου προς τον διαιτητή καθώς θεωρούν πως δεν σφύριξε αμέσως την παράβαση.

*Κίτρινες κάρτες σε Κούνια και Βλάχο καθώς είχαν ένα επεισόδιο

85′ Σέντρα σουτ του Διαμαντή, δύσκολα σε κόρνερ ο Κουτογλίδης, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για το Ναύπλιο

*Κίτρινη στον Καλλιμάνη για διαμαρτυρία στον διαιτητή

87′ Προσπαθεί να ροκανίσει τον χρόνο ο ΑΠΣ

88′ Ο Ιβαντζίκης θα περάσει στη θέση του Ντάση

89′ Ο Καζάκος βρέθηκε απέναντι από τον Κουτογλίδη και ο γκολκίπερ του ΑΠΣ έδιωξε σωτήρια για την ομάδα του

90′ ΓΚΚΟΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ 2-1 ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΖΑΚΟ

Ο Κοτσόβας πέρασε όλη την άμυνα της Ζακύνθου έσπασε στο πέναλτι, ο Καλλιμάνης άφησε έξυπνα την μπάλα και ο επερχόμενος Καζάκος πλάσε εύστοχα τον Κουτογλίδη μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του.

*Διακοπή στο παιχνίδι καθώς ο Σούρμπης έχει τραυματιστεί. Ωστόσο σηκώθηκε άμεσα

93′ Τελευταία δραματικά λεπτά στην αναμέτρηση. Η Ζάκυνθος κρατά με νύχια και με δόντια το 2-1

94′ Σουτ του Μέντες η μπάλα άουτ

95′ ο Καλλιμάνης βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην μεγάλη περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Παραλίγο αυτοκτονία για την Ζάκυνθο στο 95′

Λήξη της αναμέτρησης. ΑΠΣ Ζάκυνθος-Ναύπλιο 2-1

Συμπέρασμα αγώνα: Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος που κατέβαλλε την σθεναρή αντίσταση του Ναυπλίου σε ένα παιχνίδι πραγματικό ροντέο μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ”ξύπνησαν” αργά όπου και μείωσαν με τον Καζάκο στο 90′ και πίεσαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για την ανατροπή. Η Ζάκυνθος όμως κράτησε γερά μέχρι το τέλος και ανέβηκε μόνη 3η στον βαθμολογικό πίνακα για να υποδεχτεί την επόμενη Κυριακή σε ένα μεγάλο ντέρμπι την Σπάρτη που είναι μόνη 2η. Αποθέωση για τους παίχτες του Στάθη Καραμαλίκη στο τέλος από τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου και πανηγύρισε την νίκη που εξασφαλίζει την παραμονή, αρχικά και βάζει τις βάσεις για κάτι παραπάνω στην συνέχεια.