Kαλό σας απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και του ΟΦ Ιεράπετρας στα πλαίσια του εξ΄ αναβολής αγώνα της SL2 στον Νότιο όμιλο.

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)

Βοηθοί: Δελής (Βοιωτίας), Κομισοπούλου (Χανίων)

Τέταρτος: Ψύχουλας (Βοιωτίας)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Μπαρμπόπουλος, Καραμί, Οντόνε, Άργκους, Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Σούρμπης (46′ Ντάσης), Εντουάρντο (33′ λ.τρ. Μπαζάν), Τσιμέλι (68 Κάμερον Σολ), Ελ Γκανάσι (76′ Λάμπογλου)

Αναπληρωματικοί: Ντάσης, Κάρδαρης, Κούνια, Κάμερον Σολ, Ηλιού, Μπαζάν, Σπίρι, Λάμπογλου

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάϊκός Βεργέτης): Μανουσάκης, Κάρδαρης, Ζήσης (55′ Μίλερ), Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Λεμονής, Μεσιντόρο, Κατάλντι, Νεκούλ, Ντέτλερ, Αντερέγκεν

Αναπληρωματικοί: Κασσωτάκης, Καραμπέτσος, Κόκας, Μίλερ, Καλλιτσουνάκης, Κοντοές, Βιβάνκο

14.05 μ.μ. Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου, εδώ όπου η Ζάκυνθος υποδέχεται τον ΟΦ Ιεράπετρας σε ένα ματς ζωής και θανάτου κυρίως για την ομάδα της Ζακύνθου που καίγεται για την νίκη!

*Για το ζέσταμα τους έχουν βγει οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων!

*Ένα υπάρχει και απρόοπτο με τον Δημήτρη Πατσιογιώργο καθώς όπως όλα δείχνουν δεν θα αγωνιστεί. Μάλλον τραυματίστηκε στο ζέσταμα του!

*Θυμίζουμε ο Μέντεζ είδε την κόκκινη στο παιχνίδι με την Κηφισία, ενώ 3ος τερματοφύλακας είναι ο νεαρός Μπαρμπόπουλος, ο οποίος και όπως όλα δείχνουν θα αγωνιστεί βασικός!

*Βγήκε για ζέσταμα η 11αδα της Ζακύνθου κάτω από τα χειροκροτήματα των φίλων της!

*Μικρή η προσέλευση των φιλάθλων αυτή την ώρα, ωστόσο αναμένεται το γήπεδο να είναι κατάμεστο!

*Το ζέσταμα της κάνει και η διαιτητική τριάδα!

*Μόνο νίκη θέλει ο ΑΠΣ Ζάκυνθος προκειμένου να ανασάνει βαθμολογικά και να δει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

*Θυμίζουμε ότι την Κυριακή ο ΑΠΣ Ζάκυνθος αγωνίζεται εκτός έδρας με την ΑΕΚ Β’

*Η Ιεράπετρα από την άλλη βρίσκεται σε καλύτερη βαθμολογική θέση, ωστόσο σε περίπτωση ήττας θα μπει και αυτή σε περιπέτειες!

*Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες!

*Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου!

*Τον δικό του παλμό δίνει ο Νίκος Γιαννούλης για να εμψυχώσει την ομάδα της Ζακύνθου

*Με το ίδιο σχήμα όπως και με την Κηφισιά πλην του Απόστολου Μπαρμπόπουλου παρατάσσει την ομάδα του ο Δημήτρης Νόλης!

*Αποχωρούν για τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες προκειμένου να κάνουν το ζέσταμα τους!

*Στην νέα θέση τους έχουν παραταχθεί οι ”ΑΠΕΝΑΝΤΙ”, στην άκρη της κερκίδας!

*Αυτή την ώρα αγωνίζονται και οι μικτές της Ζακύνθου κόντρα στις αντίστοιχες της Αχαΐας!

*Διακριτική η παρουσία των αστυνομικών δυνάμεων για ένα ακόμη παιχνίδι!

*Ηλιόλουστος ο καιρός στην Ζάκυνθο. Κατάλληλος οι καιρικές συνθήκες για να παιχτεί ποδόσφαιρο!

*Παρατάσσονται στην φυσούνα οι δυο ομάδες!

*Με ασπρόμαυρες εμφανίσεις η Ιεράπετρα με κίτρινες η Ζάκυνθος!

*Αρχηγός της Ζακύνθου για ένα ακόμη παιχνίδι ο Άργκους Σοάρες, ενώ για την Ιεράπετρα ο Καλούδης Λεμονής!

*Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει αυτή η μεγάλη αναμέτρηση!

*Στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες!

*Όμορφη ατμόσφαιρα για ακόμη μια φορά από τους οργανωμένους της Ζακύνθου!

*Βγαίνουν και οι απαραίτητες αναμνηστικές φωτογραφίες των δυο ομάδων!

*Όρκος νίκης από τους παίχτες της Ζακύνθου!!

*Στην σέντρα η ομάδα του ΑΠΣ

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

*Μπήκαν δυνατά οι γηπεδούχοι και πιέζουν από τα πρώτα λεπτά την Ιεράπετρα!

5′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο από την προσπάθεια του Οντόνε!

6′ Κόρνερ του Νικολακόπουλου, ο Κιτόκο προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε αδύναμα άουτ!

*Πρώτη υποψία ευκαιρίας για την Ζάκυνθο!

*Ισορρόπησε η Ιεράπετρα και προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα!

*Όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο από τους φιλάθλους!

*Φτάνει εύκολα έξω από τα καρέ της Ιεράπετρας η Ζάκυνθος, αλλά κάνει λάθος στην τελική πάσα!

12′ Κίτρινη κάρτα στον Μεσιντόρο της Ιεράπετρας!

*Χωρίς κάποια μεγάλη στιγμή η αναμέτρηση μέχρι στιγμής!

14′ Δοκάρι για την Ιεράπετρα!!! Ο Αντερέγκεν βγήκε στην αντεπίθεση προσπάθησε να σπάσει στο πέναλτι, η πάσα κόπηκε, η μπάλα έφτασε ξανά στον ίδιο, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να τραντάζει στο αριστερό δοκάρι του Μπαρμπόπουλου, ενώ στην συνέχεια νέο σουτ του Νεκούλ έφυγε κόρνερ!

15′ Κίτρινη στον Νεκούλ για διαμαρτυρία!

16′ Ο Νεκούλ προσπάθησε να κόψει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, αλλά εκεί ο Μπαρμπόπουλο με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε!

*Στην φάση του δοκαριού της Ιεράπετρας υπάρχει υποψία οφσάιντ στον Αντερέγκεν, αλλά ο επόπτης κα Δελλής έδειξε παίζεται!

*Υπάρχει ένταση στον αγωνιστικό χώρο από τους παίχτες των δυο ομάδων!

*Δεν πατάει καλά η Ζάκυνθος στα τελευταία λεπτά και κάνει αρκετά λάθη!

23′ Ο Ελ Γκανασι βρήκε χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή, δοκίμασε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο!

*Ανεβαίνει η ένταση και στην εξέδρα με τις αποφάσεις του κα Μαχαίρα!

*Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία με δυνατές μονομαχίες!

29′ Ο Οντόνε μπήκε κατά μέτωπο, έδωσε στον Ελ Γκανάσι στα αριστερά, ο τελευταίος έσπασε στο ύψος του πέναλτι αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ!

31′ Κίτρινη κάρτα στον Οντόνε για ανακοπή αντεπίθεσης!

*Διαμαρτύρονται στον επόπτη οι γηπεδούχοι καθώς όπως υποστηρίζουν έγινε επιθετικό φάουλ στον αμυντικό της Ζακύνθου

*Κίτρινη κάρτα στον Ντένη Κόκλα για διαμαρτυρίες στον πάγκο της Ζακύνθου!

33′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Εντουάρντο δεν μπορεί να συνεχίσει και στην θέση του περνά ο Μπαζάν!

*Έντονες διαμαρτυρίες του Διονύση Κορωνίου στον εξέδρα προς τον παρατηρητή διαιτησίας για την προηγούμενη φαση!

35′ Καλή ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Νικολακόπουλος έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Σούρμπης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, αυτή έφτασε στον Ελ Γκανάσι, αυτός έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μανουσάκη!

36′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 0-1!

Συνεχόμενα λάθη στην άμυνα της Ζακύνθου,, που δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Ντέτλερ βρέθηκε σε θέση βολής στο σημείο του πέναλτι και με πλάτη προς το τέρμα, έκανε το γυριστό με την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνιά του Μπαρμπόπουλου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει!

38′ Ασυνεννοησία Κάρδαρη-Μανουσάκη, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την φάση ο Ελ Γκανάσι, αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν!

*Τραυματίστηκε ο Μανουσάκης και μάλιστα οι γιατροί της ομάδας του έδεσαν το κεφάλι με επιδέσμους!

43′ Ο Μεσιντόρο πάτησε περιοχή, έσπασε την μπάλα στο πέναλτι, αλλά οι αμυντικοί του ΑΠΣ απομάκρυναν προ του Νεκούλ!

*Διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι μετά το γκολ της η Ιεράπετρα, δεν μπορεί να απειλήσει η Ζάκυνθος!

*Τρία λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος στο 1ο μέρος!

45+2′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΑΡΑΑΑΑ 1-1!!! ΕΚΤΟΡ ΜΠΑΖΑΝΝΝΝΝΝ!!!

Υποδειγματική κάθετη πάσα του Ελ Γκανάσι, ο οποίος ”τρύπησε” την άμυνα της Ιεράπετρας, η μπάλα έφτασε στον Μπαζάν, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1!!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 1-1

*Έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους προς τον κα Μαχαίρα κατά την αποχώρηση του προς τα αποδυτήρια!

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Παρότι η Ζάκυνθος βρέθηκε να χάνει σε μια ανύποπτη φάση από το γκολ του Ντέτλερ σε ”νεκρό” χρόνο κατάφερε να έβγαλε αντίδραση και στο κατάλληλο σημείο λίγο πριν την λήξη του 1ου ημιχρόνου βρήκε την ισοφάριση με τον καταπληκτικό τελείωμα του Μπαζάν. Πλέον στο δεύτερο μέρος ψάχνει την ολική ανατροπή που θα της δώσει την πολυπόθητη νίκη και το τρίποντο! Μπορεί οι γηπεδούχοι να μην παρουσιάζουν την εικόνα που θα ήθελαν καθώς κινούνται σε ρηχά νερά με την απόδοση τους να μην είναι η ενδεδειγμένη, ωστόσο κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα πράγμα που σίγουρα θα τους δώσει ψυχολογία για το 2ο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη είναι επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση αλλά ούτε και αυτοί έχουν δείξει καλά στοιχεία σήμερα!!

*Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες!

*Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Ντάσης περνά στη θέση του Σούρμπη!

46′ Σέντρα στο 2ο μέρος!

47′ Καλή στιγμή για την Ιεράπετρα, ο Αντερέγκεν εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, πλάσαρε, αλλά η μπάλα ανακόπηκε από τον Καλλιβωκά!

*Κενά στην άμυνα του ΑΠΣ στην συγκεκριμένη φάση!

50′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο! Πέρασε ανεκμετάλλευτο, απομάκρυναν οι αμυντικοί!

*Έχει μπει με όρεξη η Ζάκυνθος για να πιέσει την Ιεράπετρα!

53′ Νέο κόρνερ για την Ζάκυνθο!

53′ Εντυπωσιακό σουτ του Καραμί από πολύ μακριά, η μπάλα κάπου βρήκε και έφυγε πάλι κόρνερ δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μανουσάκη!

54′ Σέντρα του Νικολακόπουλου από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπαζάν, ο οποίος ολομόναχος δεν έκανε καλά το πλάσε με τους αμυντικούς να διώχνουν!

55′ Νέο σουτ του Μπαζάν η μπάλα άουτ!

55′ Αλλαγή για την Ιεράπετρα. Ο Μίλερ περνά στη θέση του Ζήση!

*Ανάσανε η άμυνα της Ιεράπετρας από την ασφυκτική πίεση της Ζακύνθου. Ψάχνουν το γκολ οι γηπεδούχοι!

*Συνεχίζει να πιέζει η Ζάκυνθος!!! Τα έχουν χαμένα οι παίχτες της Ιεράπετρας!

59′ Λάθος της άμυνας Ζακύνθου, ο Αντερέγκεν επωφελήθηκε, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπαρμπόπουλος εξ επαφής απέκρουσε σωτήρια! Μεγάλη ευκαιρία για την Ιεράπετρα! Αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη καθώς υπήρξε επιθετικό φάουλ πάνω στον Καλλιβωκά

60′ Σουτ του Μεσιντόρο, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε!

62′ Σουτ του Νικολακόπουλου από πολύ μακριά, ο Μανουσάκη ήλεγχε την πορεία της μπάλας!

*Έχει γίνει ροντέο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, πάνω κάτω η μπάλα

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ιεράπετρα, αρχικά, ο Μεσιντόρο πάτησε περιοχή έκανε το ένα δυο με τον Αντερέγκεν, ο πρώτος έσπασε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή, εκεί απομάκρυνε ο Άργκους προσωρινά, ο Νεκούλ πήρε την κεφαλιά, ο Άργκους πάνω στην γραμμή έδιωξε και στην συνέχεια της φάσης ο Μεσιντόρο με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ!

68′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Κάμερον Σολ περνά στη θέση του Νικολακόπουλου!

71′ Σουτ του Ελ Γκανάσι έξω από την μεγάλη περιοχή, εντελώς άστοχο!

*Ιδιαίτερα επικίνδυνη η Ιεράπετρα στις αντεπιθέσεις, πρέπει να προσέξει η Ζάκυνθος!

*Ανάβουν τα αίματα στο γήπεδο όσο φτάνουμε προς την λήξη της αναμέτρησης!

74′ Κίτρινη κάρτα στον Λεμονή για διαμαρτυρία

*Έντονος διάλογος Δημήτρη Νόλη με την κερκίδα!

76′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Λάμπογλου περνά στη θέση του Ελ Γκανάσι

77′ Τεράστια ευκαιρία για την Ιεράπετρα!! Ο Μεσιντόρο απέφυγε τον Καραμί, έκοψε στο πέναλτι για τον Αντερέγκεν, ο τελευταίος σούταρε δυνατά και ο Άργκους ηρωικά με το στήθος έδιωξε πάνω στη γραμμή!!

*Πολύ επικίνδυνη επιθετικά η Ιεράπετρα, έχει σπαταλήσει αρκετές ευκαιρίες με αποκορύφωμα την τελευταία όπου η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή!

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλα για όλα η Ζάκυνθος!

82′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο!! Η μπάλα πέρασε από πολλά κορμιά χωρίς κάποιος να κάνει επαφή!

84′ Ο Αντερέγκεν μπήκε κατά μέτωπο και λίγο πριν πλασάρει ανακόπηκε από τον Άργκους!

86′ Ο Αντερέγκεν βρέθηκε φάτσα από τον Μπαρμπόπουλο πλάσαρε με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία και να καταλήγει άουτ! Τεράστια ευκαιρία για την Ιεράπετρα!

87′ Κόκκινη, δεύτερη κίτρινη στον ΟΝΤΟΝΕ για μαρκάρισμα!

*Δυσκολεύουν τα πράγματα για την Ζάκυνθο!

*Πέφτουν κορμιά στον αγωνιστικό χώρο!

90′ Δυο λεπτά θα είναι ο εξτρά χρόνος της αναμέτρησης!

*Δύσκολα θα αλλάξει κάτι στην αναμέτρηση!

92′ Τεράστια ευκαιρία για την Ιεράπετρα με την λήξη της αναμέτρησης! Ο Ντέτλερ γέμισε, ο Μπαρμπόπουλος έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Μίλερ, αυτός έκανε το ανάποδο ψαλιδάκι, ωστόσο πέρασε σύριζα από το αριστερό δοκάρι!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Σχόλιο αγώνα: Νέα πικρή ισοπαλία που συνεπάγεται με την απώλεια 2 σημαντικών βαθμών για την συνέχεια του πρωταθλήματος για την Ζάκυνθο. Παρότι βρέθηκε να χάνει χωρίς να έχει δεχθεί φάσεις με το γκολ του Ντέτλερ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στην ισοφάριση λίγο πριν την λήξη του 1ου μέρους με τον Μπαζάν. Στην επανάληψη παρότι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έκλεισαν την Ιεράπετρα στα καρέ της δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ κάποια από τις φάσεις που δημιούργησαν. Από την άλλη η Ιεράπετρα εκμεταλλεύτηκε σωστά του κενούς χώρους που βρήκε και σπατάλησε τεράστιες ευκαιρίες που σίγουρα θα μπορούσαν να της δώσουν την νίκη. Δύσκολη πλέον η συνέχεια για την νησιώτικη ομάδα που καλείται να κάνει υπέρβαση στα εναπομείναντα παιχνίδια.