Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες. Θα προσπαθήσουμε να σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό τις δύο σημαντικές αναμετρήσεις των ζακυνθινών ομάδων. Στο γήπεδο του Μαχαιράδου η Ζάκυνθος υποδέχεται τον ΠΑΟΒ και στον Πύργο ο Πανηλειακός τον ΑΟ Τσιλιβή για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΠΑΟΒ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΛΙΑΡΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ ΗΛΙΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΒΑΧΑΒΙΩΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Στάθης Καραμαλίκης) : Κουτογλίδης, Κολεύρης, Μπεκατώρος, Πεταλωτής (46΄ λ.τ. Κούνια), Γιοχάνες Οβούσου, Μαρίνος (63′ Ντάσης), Μέντες (83′ Στύλλα Τελλέν), Σούρμπης, Ζυγκερίδης, Βίλα, Πούφλης

Πάγκος: Τσίνα, Ντάσης, Κούνια, Κούζας, Στύλλα, Μαρίνος Κ.

ΠΑΟ Βάρδας (Μ. Τσίρκοβιτς) : Λαδάς, Λιόσης, Χρηστόπουλος (53′ Ντόμας), Νικολόπουλος, Νικολακόπουλος, Μακρής (56′ Κάρδαρης – 83′ Τσούλης), Αγουρίδης, Ρουγκάλας, Βαζ, Σαμπανέϊ (68′ Σιδέρης), Γούρμος

Πάγκος: Ντόμας, Κάρδαρης, Θεοφιλλόπουλος, Παλούμπης, Τσούλης, Σιδέρης, Βασιλόπουλος

Πανηλειακός-ΑΟ Τσιλιβή

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΚΑΛΑΜΑΡΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ ΜΠΑΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ ΤΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Πανηλειακός (Λούσκος/Αντωνόπουλος) : Καρακίτσος, Κωστόπουλος, Δαλαβούρας, Μπουρνέλης, Κύτταρης, Σταματελάτος, Ρούνης, Τσαγκάρης, Έλιοτ, Παπαπέτρου, Τσίγκριλας

Πάγκος: Λούσκος, Λίλας, Τσαμπούρης, Μανουσιάδης, Μπάλας, Κουζής, Αρβανίτης

ΑΟ Τσιλιβή (Πέτρος Τσούκλης) : Χαρακτινός, Μπατσής, Γκέκας. Λιβέρης (35′ λ.τ. Παναγιωτίδης, Μούστα, Ζαννιάς, Δεμερτζής, Γεωργίου, Μαρούδας, Υψηλός, Βερνάρδος

Πάγκος: Μουσάϊ, Μπαριαμλλάρι, Ελέζι, Μύρτα, Παναγιωτόπουλος, Λούζι, Παναγιωτίδης

*Μουντός ο καιρός που επικρατεί σήμερα στο νησί της Ζακύνθου, έντονη είναι η συννεφιά, με την πιθανότητα της βροχής να είναι ιδιαίτερα αυξημένη!

*Κρίσιμα τα παιχνίδια για τις δυο ζακυνθινές ομάδες. Συγκεκριμένα η Ζάκυνθος θέλει μόνο νίκη απέναντι στη Βάρδα, προκειμένου να κάνει το μεγάλο άλμα παραμονής. Από την άλλη το Τσιλιβή καλείται εκτός έδρας στον Πύργο να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Πανηλειακό για να μην μπει σε περιπέτειες.

*Ήδη αυτή την ώρα έχουν αρχίσει να πέφτουν οι πρώτες ψιχάλες της βροχής στο νησί!

*Βάρδα και Πανηλειακός χρειάζονται μόνο την νίκη για να ξεκολλήσουν από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό!

*Ίδιος καιρός επικρατεί και στον Πύργο, έντονη συννεφιά με μεγάλη πιθανότητα βροχής.

*15 φίλαθλοι του Τσιλιβή έχουν ακολουθήσει την ομάδα τους στον Πύργο!

*Με κανονικά γράμματα θα γράφουμε λεπτό προς λεπτό το παιχνίδι της Ζακύνθου με την Βάρδα, ενώ όποτε έχουμε ενημέρωση με μαύρα γράμματα θα γράφετε το παιχνίδι του Τσιλιβή με τον Πανηλειακό!

*Ο ΑΠΣ Ζάκυνθος βρίσκεται στην 4η θέση με 28 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟ Βάρδας στην 8η με 21. Από την άλλη το Τσιλιβή βρίσκεται στην 5η θέση με 25 πόντους, ενώ ο Πανηλειακός στην 11η θέση με 17 βαθμούς

*Αξίζει να σημειώσουμε ότι στα παιχνίδια του πρώτου γύρου η Ζάκυνθος είχε αναδειχθεί ισόπαλοι με 1-1 στη Βάρδα, δεχόμενη το γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Από την άλλη Τσιλιβή και Πανηλειακός είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι με το ίδιο σκορ στον πρώτο γύρο στο Δημοτικό Στάδιο.

*Λιγοστός είναι ο κόσμος αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Στάδιου Πύργου. Ενώ σε κακή κατάσταση φαίνεται ο αγωνιστικός χώρος!

*Κίτρινα μπλε φορά η Ζάκυνθος και με πράσινα θα παραταχθεί η Βάρδα

*Έχει γεμίσει η κεντρική εξέδρα του Μαχαιράδου, ωστόσο η προσέλευση θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη!

*Οι δυο ομάδες έχουν προσέλθει στον αγωνιστικό χώρο, εντός ολίγου θα ξεκινήσει και η αναμέτρηση!

1′ Σέντρα στο γήπεδο του Μαχαιράδου!

Σέντρα και στον Πύργο!

*Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο Μαχαιράδο!

*Δυναμική και η παρουσία των οργανωμένων της Ζακύνθου, που ενισχύει την προσπάθεια των παιχτών του ΑΠΣ

9′ Δοκάρι στον Πύργο για το Τσιλιβί με τον Μάριο Μαρούδα και στην επαναφορά το σουτ του Βερνάρδου πέρασε άουτ! Ελέγχει το παιχνίδι το Τσιλιβή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων!

5′ Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο τα πρώτα λεπτά στο Μαχαιράδο!

10′ Πλάσε του Γούρμου, αδύναμο, μπλόκαρε εύκολα ο Κουτογλίδης!

11′ Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν διαδρόμους με μακρινές μπαλιές ή στημένες φάσεις!

13′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπεκατώρου, σύγχυση στην άμυνα της Βάρδας, η μπάλα έφτασε στο Μέντες ο οποίος σούταρε από πολύ μακριά και μπλόκαρε ο Λαδάς σταθερά!

15′ Ο Ζυγκερίδης έκλεψε την μπάλα και παρότι είχε δίπλα του τον Μέντες προτίμησε να τελειώσει μόνος του την φάση και το σουτ του κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λαδά. Καλές οι προϋποθέσεις για τον ΑΠΣ στη συγκεκριμένη φάση!

*Έχει ανέβει ο ΑΠΣ στα τελευταία λεπτά και έχει αναλάβει την πρωτοβουλία! Ενώ πολλά παράπονα έχουν μέχρι στιγμής από τον διαιτητή κ. Λιάρο!

*Πολλά τα λάθη των παιχτώ της Βάρδας!

20′ Ένα σουτ του Αγουρίδη, απελπιστικά άουτ!

22′ Ευκαιρία για τον ΑΠΣ! Έγινε μια μπαλιά στην καρδιά της άμυνας της Βάρδας, ο Πούφλης θα πιάσει την κεφαλιά, ο Λαδάς θα αποκρούσει με υπερένταση στη γωνιά του και στην συνέχεια θα απομακρύνουν οι της Βάρδας!

*Διακοπή στο παιχνίδι λόγω τραυματισμού του Πεταλωτή!

28′ Τεράστια ευκαιρία για τον Πανηλειακό να ανοίξει το σκορ καθώς εξ επαφής πλασέ πέρασε άουτ σε κενή εστία

*Επανήλθε ο Πεταλωτής, συνεχίζεται το παιχνίδι!

30′ Κεφαλιά του Ζαννιά έπειτα από κόρνερ, η μπάλα λίγο άουτ

32′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεκατώρο για μαρκάρισμα!

34′ Ελέγχει το παιχνίδι η Ζάκυνθος έχοντας 3 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Με μακρινές μπαλιές προσπαθεί κυρίως η Βάρδα!

36′ Εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, κόντραρε στο τείχος και στην συνέχεια απομάκρυναν οι της Βάρδας!

35′ Αναγκαστική αλλαγή με τον Λιβέρη να φεύγει από τον αγωνιστικό χώρο λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Παναγιωτίδης

37′ Πιέζει η Ζάκυνθος προκειμένου να φτάσει στο γκολ!

38′ Κόρνερ του Μπεκατώρου, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στο Μαρίνο, ωστόσο του σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Γούρμο!

*Στον Πύργο το 0-0 παραμένει, ένα σουτ του Βερνάρδου πέρασε άουτ, ενώ ο Υψηλός από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σουτάρει

41′ ‘Εκτέλεση φάουλ από το Μακρή, η άμυνα του ΑΠΣ αδράνησε, ο Βαζ έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος και η μπάλα πέρασε σύριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουτογλίδη που απλώς κοιτούσε την πορεία της μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία για την Βάρδα!

Λήξη του 1ου μέρους στον Πύργο, Πανηλειακός-Τσιλιβή 0-0

*Κίτρινη στον νεαρό Κολεύρη, για φάουλ πάνω στον Σαμπανέϊ καθώς ανέκοψε αντεπίθεση!

*Έχει γεμίσει η κερκίδα στο Μαχαιράδο, ενώ υπάρχει και αρκετός κόσμος περιμετρικά του γηπέδου!

Λήξη του 1ου μέρους στο Μαχαιράδο, ΑΠΣ Ζάκυνθος-Βάρδα 0-0

Συμπέρασμα 1ου μέρους: Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα 45λεπτά, η Ζάκυνθος έχει την μπάλα στα πόδια της, έχει χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ζυγκερίδη και τον Πούφλη αλλά και η Βάρδα έχει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάει στα αποδυτήρια με υπέρ της σκορ. Έτσι φτάσαμε στο 0-0 του πρώτου μέρους. Υπάρχει πολύ γκρίνια από την εξέδρα για την διαιτησία του κ. Λιάρου.

*Έντονα ήταν τα παράπονα προς τον διαιτητή της αναμέτρησης με την λήξη του ημιχρόνου. Αρκετοί οπαδοί κινήθηκαν προς τα αποδυτήρια των διαιτητών και τους ”στόλισα” με αρκετά γαλλικά!

Φωτογραφίες από το παιχνίδι Ζάκυνθος-Βάρδα!

46′ Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο στο γήπεδο του Μαχαιράδου!

*Αλλαγή για την Ζάκυνθο, ο Πεταλωτής λόγω τραυματισμού αποχώρησε και στην θέση του ο Κούνια

47′ ΓΚΚΚΚΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟΟΟΟΟ 1-0 ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΓΚΕΛ ΚΟΥΝΙΑ!!!!!!!

Ο Μπεκατώρος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Κούνια πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 νικώντας τον Λαδά!

*Με την επιστροφή του από την Ταϊλάνδη ο Κούνια χρίστηκε σκόρερ. Απίστευτα πράγματα!

50′ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο η αναμέτρηση Πανηλειακός-Τσιλιβή στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι πιέζουν!

*Έξαλλα πανηγυρίστηκε το γκολ του Κούνια, με τον Πορτογάλο να ΄”πνίγεται” στις αγκαλιές των συμπαικτών του!

52′ Φτερά στα πόδια έδωσε το γκολ του Κούνια στους παίχτες του ΑΠΣ

53′ Αλλαγή για την Βάρδα, ο Ντόμας πέρασε στη θέση του Χρηστόπουλου

*Προσπαθεί να συνέλθει η Βάρδα από το γκολ που δέχθηκε και να βγει μπροστά!

56′ Κάρδαρης αντί Μακρή για την Βάρδα

*Πολύ καλά αμύνεται η Ζάκυνθος και δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα στην Βάρδα να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι!

59′ Άτυχο το Τσιλιβή, καθώς ο Μάριος Μαρούδας θα σημαδέψει για δεύτερη φορά το δοκάρι του Καρακίτσου με κεφαλιά!

58′ Κίτρινη κάρτα στον Αγουρίδη για φάουλ πάνω στον Βίλα

60′ Σουτ του Μαρίνου με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ!!!

60′ ΓΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΜΙΓΚΕΕΕΕΕΕΛΛΛΛ ΚΟΥΝΙΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ 2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟ!!!!!

Δεύτερο γκολ του Μιγκέλ Κούνια με πανομοιότυπο τρόπο. Ο Μπεκατώρος εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούνια πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Λαδά που βρήκε την μπάλα ωστόσο δεν μπόρεσε να αντιδράσει!

62′ Εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπεκατώρου!

*Απίστευτος Μιγκέλ Κούνια που με 2ο προσωπικό τέρμα φαίνεται να δίνει την νίκη στη Ζάκυνθο!

*Μαρίνος θα περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου και στη θέση του ο Ντάσης

64′ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Βαζ κινήθηκε προς την πορεία της μπάλα, ωστόσο ο Κουτογλίδης ”διάβασε” την μπάλα και απομάκρυνε με το κεφάλι!

65′ Ο Ζυγκερίδης από τα δεξιά, πάτησε περιοχή, σούταρε με το δεξί, η μπάλα ξυστά από το δοκάρι του Λαδά!

66′ Μεγάλη ευκαιρία για την Βάρδα! Ο Σαμπανέϊ μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με το δεξί και ο Κουτογλίδης μπλόκαρε στη δεξιά του γωνιά

68′ Ωραία ανάπτυξη για την Ζάκυνθο, ο Σούρμπης θα βρει τον Πούφλη, θα σπάσει στον Ζυγκερίδη, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ!

*Αλλαγή για την Βάρδα, Σιδέρης μέσα, Σαμπανέϊ έξω

*Έχει ξεκινήσει ψιλόβροχο στο γήπεδο του Μαχαιράδου!

75′ Τίποτα το σπουδαίο στον Πύργο παραμένει το 0-0!

74′ Προσπαθεί να αντιδράσει η Βάρδα, ωστόσο η Ζάκυνθος έχει τον έλεγχο και δείχνει ότι δεν μπορεί να χάσει αυτό το παιχνίδι!

*Κίτρινη στον Ζαννιά του Τσιλιβή, ο οποίος χάνει το επόμενο παιχνίδι στο νησί με την Θύελλα Πατρών!

78′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανηλειακό σε τετ α τετ με την μπάλα να περνά άουτ

79′ Σέντρα του Βερνάρδου, κεφαλιά του Μαρούδα η μπάλα λίγο άουτ!

*Δυνάμωσε η βροχή και ο αέρας στο Μαχαιράδο!

79′ Ο Ζυγκερίδης έφυγε στην κόντρα, θα δώσει στον Σούρμπη, ο τελευταίος θα σεντράρει στον Βίλα , ο οποίος θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ!

*Πολύ επικίνδυνη η Ζάκυνθος στις αντεπιθέσεις, ψάχνει το γκολ προκειμένου θα κλειδώσει το 3ποντο!

*Από τους κορυφαίους για τον ΑΠΣ ο Ζυγκερίδης, που έχει δώσει μάχες και είναι κίνδυνος ΄”θάνατος” στις αντεπιθέσεις!

*Εξ επαφής ο Βερνάρδος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

83′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο, Μέντες έξω, Στύλλα Τελέν μέσα και για την Βάρδα ο Τσούλης αντί του Κάρδαρη!

84′ Έκλεψε ο Ρουγκάλας από τον Ντάση, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ!

86′ Σουτ του Ντόμα έξω από την περιοχή, ο Κουτογλίδης μπλόκαρε σταθερά!

88′ Λάθος του Αγουρίδη, ο Ζυγκερίδης επωφελήθηκε αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ!

90′ Σέντρα του Ρουγκάλα, ο Νικολακόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά η μπάλα θα περάσει άουτ!

*Αγκαλιά με το τρίποντο η Ζάκυνθος!

92′ Μεγάλη ευκαιρία για την Βάρδα, από τα δεξιά βγήκε η σέντρα, ο Βαζ δεν έπιασε σωστά το σουτ και ο Κουτογλίδης μπλόκαρε

Τέλος της αναμέτρησης! Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος με 2-0 απέναντι στον ΠΑΟ Βάρδας!

Λήξη του αγώνα στον Πύργο, Τσιλιβή και Πανηλειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0!

Τελικό συμπέρασμα αγώνα: Τεράστια νίκη για την Ζάκυνθο, σε ένα παιχνίδι που της δίνει οριστικά την παραμονή στην κατηγορία κατά πρώτον και κατά δεύτερον την δυνατότητα να κοιτάξει προς τα πάνω και να κυνηγήσει μια από τις πρώτες θέσεις. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ Κούνια, ο οποίος επέστρεψε εκκωφαντικά στους Κυανοκίτρινους, όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής με δυο γκολ που έδωσαν το χρυσό τρίποντο στην ομάδα του Στάθη Καραμαλίκη. Από την άλλη μεριά, η Βάρδα παραμένει σοβαρά μπλεγμένη σε περιπέτειες και θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την παραμονή της. Επόμενη ματς για τους νησιώτες, αυτό κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη, το οποίον πλέον αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον