Από την κόλαση του πρώτου 20λεπτου στον μικρό παράδεισο στο φινάλε βρέθηκε η Ζάκυνθος η οποία έχανε στο 17΄ 0-2 αλλά τα δύο πέναλτι του Κούνια έφεραν το ματς στα ίσια σε 2-2. Οι Αχαιοί προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Παπαδόπουλο μετά από ολέθριο λάθος του Θεοδωρόπουλου. Το 0-2 έκανε ο Σταυρόπουλος μετά από ολιγωρία της άμυνας της νησιώτικής ομάδας. Η Ζάκυνθος κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Κούνια σε 1-2 στο 45′. Ο ίδιος παίκτης πάλι με πέναλτι στο 55΄ έφερε το ματς τα ίσια σε 2-2.

Το λιγότερο κακό είναι το καλύτερο. Λέγεται για περιπτώσεις που αποδεχόμαστε μια κατάσταση όχι πολύ … εύκολη. Στην περίπτωση μας αυτό συνέβη στην ομάδα της Ζακύνθου που με τον Διαγόρα Βραχνεϊκων ήρθε ισόπαλη με 2-2 στο Δημοτικό Στάδιο για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής του 9ου ομίλου.

Οι νησιώτες δεν μπήκαν καλά στο ματς και σαν να μην έφτανε αυτό μέσα σε 17 λεπτά είδαν να γκρεμίζονται τα όνειρα τους καθώς οι Αχαιοί είχαν πετύχει 2 τέρματα. Στο 13΄ Ο Θεοδωρόπουλος κάνει λάθος, χάνει την μπάλα από τα χέρια του με τον Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα η άμυνα της Ζακύνθου κόλλησε και ο επερχόμενος Σταυρόπουλος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για την Μεσσηνιακή ομάδα.

Με την παγωμάρα ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους οι παίκτες της Ζακύνθου ήταν έτοιμοι να πετάξουν λευκή πετσέτα! Η κατάσταση άρχιζε να βελτιώνεται μετά το 25΄. Στο 41΄ ο Θεοδωρόπουλος  έκανε σπουδαία απόκρουση στο σουτ του Αλεξανδρή, εκεί δεν έγινε το 0-3. Οι κυανοκίτρινοι στην εκπνοή του ημιχρόνου μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούνια σε 1-2 και πήγαν στα αποδυτήρια με τις ελπίδες τους αναπτερωμένες!

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, όπως και τα συναισθήματα στους πάγκους των δύο ομάδων. Η Ζάκυνθος με την είσοδο του Καρακούτη πήγε σε ένα 4-4-2 και έγινε πιο επιθετική, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις και να πνίξει τον αντίπαλο. Στο 51΄ ο Θεοδωρόπουλος και πάλι κρατά την ομάδα του όρθια όταν ο Λούσκος με προβολή πήγε να κάνει την ζημιά αλλά ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου έκανε σπουδαία εμφάνιση!

Στο 56΄ οι κυανοκίτρινοι κέρδισαν πέναλτι σε μια φάση διαρκείας ο Σιδέρης έκανε χέρι. Ο Κούνια και πάλι ήταν εύστοχος από το 11 βήματα κάνοντας το 2-2. Το σκηνικό είχε αλλάξει άρδην υπέρ των γηπεδούχων. Στο 69΄ Ο Λόμπα εκτέλεσε  ένα αριστουργηματικό φάουλ, η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα με τον Μπαρδάκα να είναι εξουδετερωμένος, Ο Βασιλόπουλος σαν από μηχανής θεός με κεφαλιά έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

Στο 89΄ ο Λόμπα έκανε σωτήριο τάκλιν πάνω στον Κατσιγιάννη όταν ο τελευταίος έκανε μια φοβερή επέλαση στην καρδιά της άμυνας της Ζακύνθου. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο νεαρός Τελλέν με σουτ δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ καθώς το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό με τους αμυντικούς του Διαγόρα να απομακρύνουν!

Για την ομάδα της Ζακύνθου, αξίζει να γράψουμε μερικές λέξεις. Αυτό που φάνηκε δια γυμνού οφθαλμού είναι ότι οι κυανοκίτρινοι κινήθηκαν σε μέτρια ημέρα. Το ότι ισοφάρισαν σε 2-2 αυτό μπορεί να είναι και η στάχτη στα μάτια. όμως η πραγματική εικόνα της ομάδας είναι ότι δεν μπορεί να δημιουργήσει ποδόσφαιρο και να φτάσει με ορθολογικό τρόπο στην αντίπαλη περιοχή. Οι αριθμολογία εδώ μιλά από μόνη της. Η τετράδα της επίθεσης πόσα γκολ πέτυχε και πόσες φάσεις οι ασίστ δημιούργησε; Η απουσία του Βραζιλιάνου Εντουάρντο ήταν σημαντική ακόμη και καταλυτική. Η ομάδα για να μπορέσει να φτάσει στον στόχο της τριάδας θέλει σημαντική ενίσχυση! Πρέπει να αποκτηθεί ένας χαφ στην θέση 8, ένας έμπειρος φορ που να κάνει την μισή ευκαιρία γκολ και ένας παίκτης στα άκρα της επίθεσης. Αλλιώς οι κυανοκίτρινοι θα πρέπει να ξεχάσουν τα όνειρα για πρωταθλητισμό και να επικεντρωθούν στο να σώσουν νωρίς την κατηγορία.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Ηλίας Ρέκκας (Μεσσήνιας) με βοηθούς τους Χριστοδούλου Γ (Ημαθίας) και Καρβούνη Μ. (Μεσσηνίας).

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καραμαλίκης Στ.): Θεοδωρόπουλος, Κολεύρης Κ., Ματέους Κλ (66′ Καλλιβωκάς Ι.), Λόμπα, Κούνια, Μαρίνος Σπ. (46′ Καρακούτης), Τελ Έν, Κωστάκης Μ., Κονδύλης, Σούρμπης, Καψάσκης (90′ Γιοβάνης)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Τσίκας Χρ.): Μπαρδάκης, Βασιλόπουλος Β., Γκολφινόπουλος Ν., Σιδέρης Ρ., Καπετανάκης Γ. , Τριανταφυλλόπουλος, Λούσκος Γ. (85′ Κατσιγιάννης Ι.), Παπαδόπουλος Γ. (85′ Σπανός Ι.), Αλεξανδρής Δ. (58′ Καλιτσουνάκης Π.), Βλασόπουλος Θ., Σταυρόπουλος Ι. (80′ Ρούνης Α.)