Χαμόγελα ξανά για τον ζακυνθινό αθλητισμό καθώς οι Σταύρος Παντής και Αριστοτέλης Μαρίνος του Α.Σ. ΑμεΑ κέρδισαν από ένα χρυσό μετάλλιο σε αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στην Θεσσαλονίκη και στο Καυτατζόγλειο στάδιο.  Αμφότεροι οι αθλητές κατέκτησαν στην κατηγορία τους ένα χρυσό μετάλλιο στα 800μ. και ένα στα 1.500.

Συγκεκριμένα ο Αριστοτέλης Μαρίνος στην κατηγορία Τ38 ήταν χρυσός στα 800μ. (3’,05 και 26 δεύτερα) και ίδια θέση στα 1.500 μ. (6’,54’’ και 71 δεύτερα) με ατομικό ρεκόρ.

Από την πλευρά του ο Σταύρος Παντής στην κατηγορία Τ12 ήταν χρυσός στα 800μ. με ατομικό ρεκόρ (3’,00’ και 26 δεύτερα.) και ήταν επίσης χρυσός στα 1.500 μ. με ατομικό ρεκόρ (6’,16 και 86 δεύτερα).

Επίσης εκτός συναγωνισμού συμμετείχε ο Γεράσιμος Λιγνός που έτρεξε στα 5.00μ. (18’,53’’ και 30 δεύτερα) και έκανε και Πανελλήνιο ρεκόρ.

Το παρών έδωσε και η προπονήτρια των δυο πρώτων αθλητών Αναστασία Λιβέρη.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

ΘΕΜΑ : «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ατόμων με Αναπηρία 2022»

Το Σάββατο 09 και την Κυριακή 10 Ιουλίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Καυτανζόγλειο Στάδιο στην Θεσσαλονίκη, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου  Ατόμων με Αναπηρίες. Οι αθλητές του Συλλόγου μας πέτυχαν σημαντικές επιτυχίες, με 4 Χρυσά Μετάλλια και τρία ατομικά ρεκόρ.

Συγκεκριμένα :

• Μαρίνος Αριστοτέλης κατηγορία Τ38 αγώνισμα 800μ. χρόνος 3:05.26   Χρυσό Μετάλλιο
  • Μαρίνος Αριστοτέλης κατηγορία Τ38 αγώνισμα 1500μ. χρόνος 6:54.71 Χρυσό Μετάλλιο Ατομικό ρεκόρ.
  • Παντής Σταύρος κατηγορία Τ12 αγώνισμα 800μ. χρόνος 3:00.26 Χρυσό    Μετάλλιο και Νέο Ατομικό Ρεκόρ
  • Παντής Σταύρος κατηγορία Τ12 αγώνισμα 1.500μ. χρόνος 6:16.86. Χρυσό  Μετάλλιο και Νέο Ατομικό Ρεκόρ.
  • Γεράσιμος Λιγνός κατηγορία Τ13 αγώνισμα 5.000μ. χρόνος 18:53.30 άνευ συναγωνισμού και Πανελλήνιο ρεκόρ.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου μας συγχαίρει τους αθλητές του καθώς και την προπονήτρια του Συλλόγου κα. Αναστασία Λιβέρη για τις σπουδαίες επιτυχίες τους και θα είναι δίπλα τους για να συνεχίσουν να αγωνίζονται και να πετυχαίνουν τους στόχους τους.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τον Πρόεδρο του Αθλητικού Συλλόγου Ατόμων με Αναπηρίες «ΦΙΛΟΞΕΝΟΣ» κο. Σκιαδόπουλο Γιάννη στο κινητό του τηλέφωνο 6936578508.