Το ματs ήταν από την αρχή δύσκολο για τους νησιώτες, καθώς έπαιζαν με μια ομάδα που είναι στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος. Έτσι λοιπόν η ήττα ήρθε να επαληθεύσει τα γραφόμενα. μια ήττα που ήρθε εντός έδρας στο κλειστό της Παναγούλας με 66-33 στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 ΕΣΚΑΗ.

Το παιχνίδι πήγε στην αρχή ιδανικά για τους ερυθρόλευκους που πήραν κεφάλι στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-10. Η συνέχεια όμως δεν ήταν αυτή που περίμεναν οι φίλοι της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πάθος και δύναμη και έτσι πήγαν στο ημίχρονο να προηγούνται με 48-47. Από εκεί και πέρα οι νησιώτες προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς και παρά την πίεση που άσκησαν, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν με 66-63 και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κώστας Μάργαρης με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ΑΓΕΖ, ενώ και ο Μπονίκος με 14π. έδωσε λύσεις. Από την Απολλωνιάδα το δίδυμο Μπαζίνας (19π.) και Κασπίρης (17π.)

Επόμενο παιχνίδι για την ΑΓΕΖ με την Ολυμπιάδα εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα:17-10 25-35, 47- 48, 63-66

AΓΕΖ (Ακτύπης Αντ.): Ακτύπης K. 8, Μάργαρης Κ. 19, Θεοδωρίτσης Β. 7, Καψαμπέλης 8, Μπονίκος Δ. 14, Βαρβαρίγος Αν. 5, Δημησιάνος 2

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ: Μπαζίνας 19, Άζης 4, Πολυδωρόπουλος 2, Τζαιδάς 9, Μητρόπουλος 6, Κασπίρης 17, Κατσουλάκος 9