Λαμία νίκησε εκτός έδρας την Βέροια με 2-1 και έχει τον πρώτο λόγο για την παραμονή στην SL.Η πρώτη καλή φάση άνηκε στην Βέροια, αφού στο 3′ λεπτό, μετά από σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Φοφανά έκανε κεφαλιά που βγήκε άουτ. Στο 7′ λεπτό, ο Ταϊρόν γέμισε με φάουλ στην περιοχή της Βέροια και ο Μπεχαράνο από κοντά με το κεφάλι έγραψε το 0-1. Υπήρχε έλεγχος VAR, αλλά δεν διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα. Στο 20′ λεπτό, οι Ημαθιώτες είχαν καλή φάση με τον Μούργο, αλλά ο Σαράνοφ μπλόκαρε, ενώ ο Μπεχαράνο στο 24′ λεπτό πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και ανέβασαν ρυθμό για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, κάνοντας ευκαιρίες τόσο με το σουτ του Γαβριηλίδη στο 37′ λεπτό και το γύρισμα του Γιακουμάκη στο 38′ λεπτό, όσο και με τον Πεταυράκη στο 40′ λεπτό. Η Λαμία είχε προβάδισμα με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, τόσο με το δυνατό μακρινό σουτ του Πεταυρακη, το οποίο έδιωξε ο Σαρανοφ σε κορνερ, αλλά και τα σουτ του Πασά στο 54′ λεπτό και του Μούργου στο 56′ λεπτό. Η Βέροια ισοφάρισε στο 77′ λεπτό με το γκολ του Πασά και έκανε το 1-1. Η Λαμία ξαναπήρε το προβάδισμα στο 81′ λεπτό, με το γκολ του Μανούσου, ο οποίος  νίκησε τον Παπαδόπουλο γράφοντας το 2-1. Οι Ημαθιώτες πίεσαν στα επόμενα λεπτά και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, με ιδιαίτερες των Μουκουβάλα και Πασά στις καθυστερήσεις. Η Λαμία νίκησε εκτός έδρας την Βέροια με 2-1.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Μαραγκός, Κάτσε (80′ Οικονόμου), Μούργος (80′ Καπνίδης), Γαβριηλίδης (77′ Μπλέτσας), Φοφανά (59′ Κούατενγκ), Πασάς, Γιακουμάκης.

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (57′ Νούνιες), Μανούσος (88′ Προβυδάκης), Ταϊρόν (46′ Ρόμανιτς), Καραμάνος, Μαρτίνεθ, Σιμόν, Μπεχαράνο (70′ Γκέντσογλου).

Πηγη: liganews.gr