Αυτή είναι νίκη! Ο Εθνικός Σκουλικάδου κέρδισε μέσα στην Άρτα με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή! Στην πρώτη τους μακρινή έξοδο οι νησιώτες κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη, ένα “χρυσό” τρίποντο” απέναντι σε μια ιστορική ομάδα όπως είναι η Αναγέννηση Άρτας! Οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη έδειξαν πάθος και θέληση και όταν ακόμα βρέθηκαν  πίσω στο σκορ το πίστεψαν και δικαιώθηκαν.

H BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 4ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Η “Αναγέννηση” ευτύχησε μετά από ένα στείρο δεκάλεπτο να προηγηθεί σχετικά νωρίς, με τον Αναστασιάδη να εκμεταλλεύεται στο 11ο λεπτό, ασυνεννοησία του Χατζηλάρι με την άμυνά του, και με γυριστό σουτ να γράφει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, και στο 23′ απείλησαν με τον Καρδάρη να σουτάρει από καλή θέση στην περιοχή, όμως τον Μπακόλα να διώχνει δύσκολα με γροθιές.

Στο 28ο λεπτό, ο Ντε Μόρα απείλησε με συρτό σουτ που πέρασε άουτ, για να φτάσουν κοντά στο γκολ οι του Εθνικού στο 35′, όταν μετά από φαόυλ του Νικολακόπουλου, ο Μουστά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Μπακόλας πρόλαβε τελευταία στιγμή τον, Δαδάκο, που έβγαινε σε θέση τετ α τετ.

Στην επανάληψη, η είσοδος των Μαρούδα και Τσουκαλά έμελλε να αλλάξει την ιστορία του αγώνα, με τον πρώτο να απειλεί στο 47′ ενώ τον Μπακόλα που το σταμάτησε, ενώ στην κόντρα ο Παπακίτσος σούταρε άστοχα. Στο 52ο λεπτό αποβλήθηκε ο Αναστασιάδης, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες με τον Εθνικό να ψάχνει το γκολ.  Α

υτό ήρθε στο 60ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Νικολακόπουλου, ο Μαρούδας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Η έτερη αλλαγή του κου Καραμαλίκη, ο Βαλάντης Τσουκαλάς, έγραψε το 1-2 στο 67ο λεπτό, με προβολή μετά από νέο κόρνερ, με την “Αναγέννηση” παρ’ ότι με παίκτη λιγότερο να δέχεται δύο γκολ από στημένες μπάλες. Στο 69ο λεπτό, ο Μαρούδας δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς από θέση τετ α τετ, ενώ και στο 75ο λεπτό, ο Μπακόλας σταμάτησε δύσκολα το σουτ του Μεταξά.

Η Αναγέννηση προσπάθησε στα τελευταία λεπτά με τη είσοδο του Δημητρέλου να γίνει πιο επιθετική, και είχε δύο σουτ του Σκανδάλη στο 90′, που πέρασαν όμως χωρίς να προκύψει κάτι σοβαρό. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι στο Δημητρέλο, με τον κο Γιούργα όμως να δείχνει “παίζετε” και το ματς να λήγει νε νίκη για τους νησιώτες

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιούργας Κ. (Κέρκυρας) με βοηθούς τους Μίχο Ι. και Δράκο Ι. από τον ίδιο νομό.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ: Μπακόλας, Μπόκος (78’ Δημητρέλος), Τσελά, Μυσιούδης, Παπαρούνης, Γούλας, Ντε Μόρα, Μανιώτης, Παπαδόπουλος (57’ Σκανδάλης), Αναστασιάδης, Παπακίτσος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Καραμαλίκης Στ.): Χασιλάρι, Νικολακόπουλος, Ελέζι, Λιβέρης, Μουστά, Μπλάτζιος, Κακολύρης (46’ Μαρούδας), Τραγουδάς, Δαδάκος (46’ Τσουκαλάς), Καρδάρης (84’ Πλέσσας Α.), Μεταξάς