Από την αρχή ήταν δύσκολο αυτό το παιχνίδι για την ομάδα του Εθνικού Σκουλικάδου. Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, είναι μια ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις και ως εκ τούτου αυτό το ματς για τον Εθνικό Σκουλικάδου ήταν από τα πιο δύσκολα. Εν’ τούτοις όμως,  οι νησιώτες όχι μόνο προσπάθησαν αλλά έδειξαν πολύ καλά στοιχεία και σε αρκετές περιπτώσεις έβαλαν δύσκολα σε μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό με ιδιαίτερα έμπειρους παίκτες.

Ειδικά στα πρώτα 20 λεπτά του Β΄ μέρους οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο. Το καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ήταν το (2ο)  γκολ που βάζει ο Καπίας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Σίγουρα όμως ο Εθνικός αν συνεχίσει να δείχνει αυτό το καλό πρόσωπο θα έρθουν και οι νίκες για τη ζακυνθινή ομάδα.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 4ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΕΔΩ>>>

Η ομάδα του Βαγγέλη Τζιάρρα προηγήθηκε στο 19’ με κεφαλιά του Βέρμπη μετά από κόρνερ του Βασιλειάδη. Στο 28’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ που πέτυχε ο Νικολακόπουλος με πέναλτι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Καπίας με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κυριακή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Τσοπλάκος (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Γαλανόπουλος– Τάκος Χρήστος (Αιτωλοακαρνανίας)

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Βαγγέλης Τζιάρρας): Βλάχος, Βασιλειάδης (77′ Κωνσταντίνου), Φράγκος, Καπίας, Παπανίκου, Ζδράβος, Κυριάκης (68′ Εμβραΐζογλου), Πότσης (61’ Κωσταμένας), Ντατίδης, Γεωργίου (68′ Τσούτσης), Βέρμπης (77′ ροβινας).

Εθνικός Σκουλικάδου (Στάθης Καραμαλίκης): Χατζηλάρι, Νικολακόπουλος, Γκέρσιν, Λιβέρης, Μούστα, Μπλάτσιος, Τσουκαλάς (60′ Αγαλιώτης), Τραγούδας (67΄ Πλέσσας), Μαρούδας, Μεταξάς (35’ λ.τρ. Κάρδαρης), Κακολύρης.