Μια νίκη από ατόφιο “χρυσάφι” πανηγύρισε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στην Άμφισσα. Η ομάδα του Ντάνι Ακίνο γέμισε με τρεις πολύτιμους βαθμούς τις “αποσκευές της, συνεχίζοντας την εκπληκτική της πορεία από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Μια νίκη που φυσικά αφιερώνεται στη μνήμη του Διονύση Καπανδρίτη, που έφυγε λίγες ημέρες πριν από τη ζωή τόσο άδικα.

Παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με την εκτέλεση φάουλ του Καλλέργη (1-0) στο 4′ , δεν το έβαλε κάτω, γυρίζοντας “τούμπα” το ματς  στην επανάληψη.

Οι Κυανοκίτρινοι ήταν καλύτεροι των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και δικαίως έφτασαν στο τρίποντο. Ακόμη και στο πρώτο 45λεπτο είχαν δύο καλές στιγμές για να φτάσουν στην ισοφάριση. Πρώτα με ένα σουτ του Τσόπελα στο 12′ αλλά και ένα του Βαρέλα δέκα λεπτά αργότερα, με τον γκολκίπερ του Φωκικού να απομακρύνει σωτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντάνι Ακίνο άλλαξε το σύστημα του σε 4-4-2 με την είσοδο του Παπαδημητρίου αντί του Πλαβούκου, με την πίεση να εντείνεται στα καρέ των μπλε.

Στο 52′ ο Πλαβούκος θα στείλει τη μπάλα ξυστά άουτ από καλοζυγισμένη σέντρα του Βαρέλα, ενώ στο 63′ ο Ευθυμιάδης θα σουτάρει δυνατά με τον Αμουτζάκη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 68′ θα έρθει η ανακούφιση για τους νησιώτες, όταν σε φαρμακερή εκτέλεση φάουλ του Ευθυμιάδη, ο Καντούτσης θα στείλει άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση (1-1).

Το γκολ αυτό έδωσε “φτερά” στους νησιώτες, που είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Παπαδημητρίου για το δεύτερο γκολ αλλά στην κεφαλιά του νεαρού επιθετικού ο Αμουτζάκης θα αποκρούσει σωτήρια.

Όμως η λύτρωση, δεν άργησε πολύ να έρθει! Στο 79′ ο Βαρέλα θα εκτελέσει κόρνερ, ο Καλλιβωκάς θα πεταχτεί μέσα σε ένα όμιλο παιχτών, στέλνοντας για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Φωκικού για το 1-2!

Αυτό ήταν! Το ματς είχε πάει στα μέτρα του ΑΠΣ, που στα εναπομείναντα λεπτά κράτησε γερά τη νίκη, παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι.

Με την είσοδο του Πέττα αλλά και την αλλαγή του Οικονόμου με τον Πιτταρά για καθυστέρηση, ο χρόνος “ροκανίστηκε” όπως επιβάλλεται σε τέτοιες στιγμές και το τελικό σφύριγμα, βρήκε άπαντες στους επτά ουρανούς!

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10’ Γεωργουσόπουλος, 31’ Μπολμποσιάν, 44’ Μαρκάκης, 69’ Κασνέτσης / 12’ Καλλιβωκάς, 60’ Νόνης, 82’ Κρολ, 85’ Παπαδημητρίου, 87’ Οικονόμου

Συνθέσεις

Φωκικός (Λεωνίδας Τσιγαρίδας): Αμουτζάκης, Καντούτσης, Μπολμποσιάν, Σκαρίμπας (81′ Ζαρκάδας), Καλλέργης, Γεωργουσόπουλος (88′ Χαλιώτης), Ευαγγελιδάκης, Μαρκάκης, Ντούνης (75′ Ζαχαρόπουλος), Κασνέτση, Χαντάκιας.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Τσόπελας, Νόνης, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Οικονόμου (90+2′ Πιτταράς), Ευθυμιάδης, Βαρέλα (83′ Πέττας), Κρολ, Κρισμάρεβιτς, Πλαβούκος (62′ Παπαδημητρίου).