Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας, χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Φωκικός Άμφισσας- ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου στη Β’ Εθνική.

Οι Κυανοκίτρινοι βρίσκονται στην 3η θέση του σχετικού πίνακα με 27 βαθμούς, ενώ ο Φωκικός είναι ουραγός στη βαθμολογία με 9 βαθμούς, παίζοντας ένα από τα τελευταία του “χαρτιά” για την παραμονή στην Κατηγορία.

Ψιλόβροχο αλλά χωρίς αέρα περιλαμβάνει το “μενού” των καιρικών συνθηκών στο γήπεδο της Άμφισσας. Η αποστολή των νησιωτών βρίσκεται ήδη στο γήπεδο, ενώ έχει ξεκινήσει το καθιερωμένο “ζέσταμα”.

Λιγοστός κόσμο στο γήπεδο, με τη βροχή να εξακολουθεί να πέφτει…

Με τις μπλε εμφανίσεις ο Φωκικός, με τις κίτρινες εμφανίσεις (πάνω-κάτω) ο ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Φωκικός (Λεωνίδας Τσιγαρίδας): Αμουτζάκης, Καντούτσης, Χαντάκιας, Μαρκάκης, Σκαρίμπας, Μπολμποσιάν, Ντούνης, Ευαγγελιδάκης, Κασνέτση, Καλλέργης, Γεωργουσόπουλος.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Τσεκρέζι, Ντάμπος, Ντάφλας, Ζαχαρόπουλος, Πρίφτης, Ζαρκάδας, Χαλιώτης,

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Νόνης, Κριτσμάρεβιτς, Οικονόμου, Ευθυμιάδης, Βαρέλα, Πλαβούκος, Κρολ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Πολίτης, Αποστόλου, Πέττας, Πούρνος, Παπαδημητρίου, Κυριακίδης, Πιτταράς.

Με μαύρα περιβραχιόνια οι φιλοξενούμενοι, λόγω του πρόσφατου θανάτου του ιστορικού Προέδρου της ομάδας Διονύση Καπανδρίτη.

Μάλιστα θα τηρηθεί και ενός λεπτού σιγή λίγο πριν το ξεκίνημα. Λίγος κόσμος (20-30 άτομα) στο γήπεδο, λόγω και της βροχόπτωσης που επικρατεί.

Σε λίγο το ξεκίνημα της αναμέτρησης… Τα πάντα είναι έτοιμα για την “σέντρα”

Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε…

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αθηναίος Αντωνίου. Βοηθοί του οι Μπαμπάς και Κοσμάς από τον ίδιο σύνδεσμο.

4′ ΓΚΟΛ για το Φωκικό που ανοίγει πολύ γρήγορα το σκορ. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Καλλέργης (1-0) με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα χτύπησε τη μπάλα σε πλάτη αμυντικού των νησιωτών και κατέληξε στα δίχτυα.

8′ Κίτρινη κάρτα στον Κρολ

12′ Εκτέλεση φάουλ για τη Ζάκυνθο με τον Οικονόμου, απέκρουσαν οι αμυντικοί με τον Αμουτζάκη να διώχνει σωτήρια στη γωνία του σουτ του Τσόπελα.

13′ Κίτρινη κάρτα στον Καλλιβωκά για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

18′ Το 1-0 για το Φωκικό με το γκολ του Καλλέργη από το 4ο λεπτό παραμένει…

19′ Σουτ του Ευθυμιάδη, ο Αμουτζάκης θα μπλοκάρει σταθερά.

22′ Επικίνδυνα προσπαθεί να φύγει στην αντεπίθεση ο Βαρέλα για τη Ζάκυνθο, με τον Ουρουγουανό να σουτάρει και τον Αμουτζάκη να διώχνει.

23′ Προσωπική ενέργεια και σουτ του Καλλέργη, μπλοκάρει ο Γεννάδιος Ξενοδόχοβ.

Μισή ώρα αγώνα στο ματς, ο Φωκικός εξακολουθεί να προηγείται με σκορ 1-0.

Στο παιχνίδι των Σερρών, Εθνικός- Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1

31′ Κίτρινη κάρτα για τον Μπολμποσιάν του Φωκικού.

36′ Το 1-0 παραμένει, με τη Ζάκυνθο να προσπαθεί να πιέσει για την ισοφάριση.

41′ Το 1-0 για το Φωκικό διατηρείται.  Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν έχουν καταφέρει να στείλουν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

44′ Κίτρινη κάρτα στο Μαρκάκη του Φωκικού.

Στα άλλα δύο ματς του Ομίλου Εθνικός Γαζώρου- Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (4′ Μίχος) και Πιερικός- Λαμία 0-0.

Δύο λεπτά καθυστέρηση πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

45+2′ Επικίνδυνη αντεπίθεση του Φωκικού αλλά το τελείωμα του Καλλέργη είναι απογοητευτικό.

Τέλος πρώτου μέρους ΦΩΚΙΚΟΣ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-0

Μόλις ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Άμφισσα…

Χωρίς αλλαγή στην αρχική τους σύνθεση οι Κυανοκίτρινοι στο δεύτερο μέρος. Με τους ίδιους 11 και ο Φωκικός.

52′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Πλαβούκο που θα βρεθεί ολομόναχος με την αντίπαλη εστία. χωρίς να πιάσει καλά την κεφαλιά, μετά από επικίνδυνη σέντρα του Βαρέλα. Η μπάλα θα περάσει ξυστά άουτ.

54′ Νέα φαρμακερή εκτέλεση φάουλ του Καλλέργη, δύσκολα θα απομακρύνει ο Ξενοδόχοβ.

55′ Παραμένει το 1-0 στην Άμφισσα.

Κίτρινη κάρτα στο Νόνη της Ζακύνθου.

61′ Ο Παπαδημητρίου θα πάρει τη θέση του Πλαβούκου στον αγωνιστικό χώρο. Με δύο επιθετικούς θα παίξει ο Ντάνι Ακίνο.

63′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Ευθυμιάδης θα σουτάρει δυνατά , σωτήρια ο Αμουτζάκης σε κόρνερ.

Πιέζει την εστία του Αμουτζάκη η Ζάκυνθος, έχοντας κερδίσει δύο απανωτά κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

68′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος (1-1). Εκτέλεση φάουλ του Ευθυμιάδη, ο Καντούτσης του Φωκικού στέλνει άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για την ισοφάριση.

69′ Κίτρινη στον Κασνέτση του Φωκικού.

Το ματς γίνεται πλέον… ροντέο!

70′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, να φτάσει σε δεύτερο γκολ, ο Αμουτζάκης θα αποκρούσει κεφαλιά του Παπαδημητρίου μέσα από τη μικρή περιοχή.

75′ Φωκικός- ΑΠΣ Ζάκυνθος 1-1. Αλλαγή για το Φωκικό με το Ζαχαρόπουλο να παίρνει τη θέση του Ντούνη.

79′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-2). Σκόρερ ο Γιάννης Καλλιβωκάς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαρέλα.

81′ Αλλαγή για το Φωκιικό ο Ζαρκάδας στη θέση του Σκαρίμπα.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Κρολ.

83′ Φωκικός- ΑΠΣ Ζάκυνθος 1-2, με τους νησιώτες να έχουν κάνει την ολική επαναφορά. Μεγάλη η αγωνία στο γήπεδο της Άμφισσας. Ο Πέττας θα περάσει στη θέση του Βαρέλα.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαδημητρίου

88′ Αλλαγή για το Φωκικό, με το Χαλιώτη να μπαίνει στη θέση του Γεωργουσόπουλου.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου

89′ Το 1-2 παραμένει, κρατάει γερά η Ζάκυνθος.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις…

90+2′ Παραμένει το 1-2. Οι νησιώτες κρατούν τη νίκη στα χέρια τους. Αλλαγή για τον ΑΠΣ με τον Πιτταρά να μπαίνει στη θέση του Οικονόμου.

Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης…

ΤΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΣ…. ΦΩΚΙΚΟΣ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-2. Μεγάλο διπλό για τους Κυναοκίτρινους, που φτάνουν τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα συνεχίζοντας την ονειρεμένη τους πορεία!!!