Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Δευτέρας τα 3 παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής. Ο τίτλος είναι: “βροχή τα γκολ” … Αν και οι σποραδικές κατά τόπους βροχές ήταν το κυρίαρχο φαινόμενο στο νησί της Ζακύνθου, εν τούτης στα γήπεδα τα γκολ έπεφταν καταρρακτωδώς και στα  3 παιχνίδια!!! Τα φαβορί επικράτησαν άνετα των αντιπάλων τους του οποίους τους φόρτωσαν τέρματα με το “τσουβάλι”!

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ>>>>>>

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο φιλοξενούμενος Παναρτεμισιακός δεν φέρθηκε καλά στον οικοδεσπότη Απόλλωνα τον οποίο κέρδισε με 5-0 (αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου) τα γκολ για την ομάδα του Ντένη Κόκλα πέτυχαν οι Ντοντάϊ (2), Μαρούδας Παν. (Διονυσίου), Στήθος και Τσιώλης. Μετά από αυτή τη νίκη ο Παναρτεμισιακός “σφράγισε” το εισιτήριο για την πεντάδα του πρωταθλήματος.

Στο γήπεδο του Αγγερικού ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για να καθαρίσει την μπουγάδα ο ΑΟ Λεβάντε από την ΑΕ Αγίου Λέοντα /Κοιλιωμένου την οποία ¨”φιλοδώρησε” με 6 τέρματα. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Βοζαίτης (2), Μουσάϊ (2), Ματαράγκας και Γκελάϊ. Ο ΑΟ Λεβάντε έτσι και αλλιώς είναι η στην πεντάδα του πρωταθλήματος καθώς βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Ζάκυνθο.

Τέλος,  στο Μαχαιράδο, η Ζάκυνθος πέρασε εύκολα και κέρδισε με το εντυπωσιακό 8-1 την ομάδα του Αστέρα. Τα γκολ για τους κυανοκιτρινους πέτυχαν οι: Καραμαλίκης, Σούρμπης, Σεραντίν, Μαλισόβας, Ψάρρης, Τζανάρη και Τσουκαλάς (2). Το γκολ της τιμής για την ομάδα του Αστέρα πέτυχε ο νεαρός Βούτος λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η νίκη όμως αυτή της Ζακύνθου επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Στάθη Καραμαλίκη ο οποίος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έχει υποστεί διάταση έσω πλάγιου συνδέσμου και πολύ πιθανόν να μην προλάβει το μεγάλο ματς της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΑΟ Τσιλιβή.