Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Football Legaue και στους 2 ομίλους, σε Βορρά και Νότο. Στον Βόρειο όμιλο δεν υπήρχε καμιά ισοπαλία, Η μόνη ομάδα που κέρδισε εκτός έδρας ήταν ο Θεσπρωτός τον Απόλλωνα Πόντου. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν των φιλοξενούμενων, εύκολα ή δύσκολα. Στον Νότιο όμιλο είχαμε 2 ισοπαλίες, δύο νίκες εντός έδρας και μια νίκη εκτός έδρας του Αιγαλεω επί της Νίκης Βόλου.

1ος όμιλος

TΕΛΙΚΟ Απόλλων Πόντου – Θεσπρωτός 0-1 (13′ Πατσέκο)

ΤΕΛΙΚΟ Καβάλα – Πανσερραϊκός 2-1 (12′ Κολλάς, 49′ Βαλαβανόπουλος / 10′ Γεωργιάδης)

ΤΕΛΙΚΟ Ολυμπιακός Βόλου – ΠΟ Τρίγλιας 1-0 (3′ Παπαδημητρίου πεν)

ΤΕΛΙΚΟ Πιερικός – Αλμωπός Αριδαίας 2-0 (4′ Χαρτσιάς πεν, 66′ Κυβελίδης πεν)

ΤΕΛΙΚΟ ΝΠΣ Βέροια – ΑΕΠ Κοζάνης 3-0 (21′-45 πεν Πασάς, 90+1′ Πόζογλου)

2ος όμιλος

ΤΕΛΙΚΟ Ιάλυσος – Καλλιθέα 1-1 (90+7′ Χατζησάββας / 62′ Σταύρου) το ρεπορτάζ ΕΔΩ

ΤΕΛΙΚΟ ΑΣ Σαντορίνης 2020 – Καλαμάτα ] 0-0

ΤΕΛΙΚΟ Αστέρας Βλαχιώτη – Ασπρόπυργος 1-0 (46′ Βερνάρδος)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΣ Ρόδου – ΑΟ Επισκοπής [ 0-0

(27/3) Νίκη Βόλου – Αιγάλεω 1-2 (76′ Γκαρσία πεν / 45+1′ Τσιλιγκίρης πεν, 90+1′ Μπουρλάκης)

Αναλυτικά

Βόρειος όμιλος

Απόλλων Πόντου-Θεσπρωτός 0-1

Με σκόρερ τον Πατσέκο στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Θεσπρωτός έφυγε με το διπλό από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου στην πρεμιέρα της Football League. O Αργεντινός επιθετικός του Θεσπρωτού με ωραία γυριστή κεφαλιά στο 13ο λεπτό μετά από φάουλ του Σαραντίδη έγραψε το τελικό σκορ.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Σαββίδης, Δαλιανόπουλος, Αλμυράς, Μουρατίδης, Τουρσίδης, Φράγκος, Αρμενάκης, Καλογέρης, Γιακουστίδης Αμαραντίδης, Χατζηαθανασίου.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Σταυρίδης, Ζούρκος, Κοντοές, Πετράκης, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Σαραντίδης, Πατσέκο, Ραμίρεζ.

Βέροια-ΑΕΠ Κοζάνης 3-0

Με άνετη νίκη (3-0) επί της ΑΕΠ Κοζάνης ξεκίνησε το πρωτάθλημα η Βέροια, το μεσημέρι της Κυριακής (28/3/2021). Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος και σημείωσε τρίτο γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης. Το σκορ άνοιξε στο 20΄ο Πασάς για να κάνει το 2-0 στο 42ο λεπτό. Το τελικό σκορ έγραψε στο 90ο λεπτό ο Πόζογλου.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Βεργώνης (84′ Ντι Τζιοβάνι), Μπλέτσας (59′ Οικονόμου), Μούργος (59′ Πόζογλου), Πασάς, Λουκίνας (70′ Αποστολόπουλος), Σιμόνι (84′ Καραγιάννης).

ΑΕΠ Κοζάνης (Ναντβόρνικ): Ψαρράς, Τρομπούκης, Ντούκα, Κοτταρίδης (80′ Τσιάρας), Καραγιαννίδης, Ταϊρης (86′ Βοριαζίδης), Τσικόπουλος (64′ Φωλίνας), Παπαδόπουλος, Πάλλας, Λι (80′ Αιχμαλωτίδης), Τζελέπης (46′ Βοριαζίδης).

Καβάλα-Πανσερραϊκός 2-1

Νίκη στην πρεμιέρα της για την Καβάλα που επικράτησε 2-1 του Πανσερραϊκού. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλυτερα στο ματς και άνοιξαν το σκορ με δράστη τον Γεωργιάδη στο 10ο λεπτό. Ωστόσο δυο λεπτά αργότερα ο Κολλάς έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μάλιστα η Καβάλα έκανε την ανατροπή στο 48ο λεπτό με σκόρερ τον Βαλαναβανόπουλο.

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Θωμαΐδης, Κολλάς (31′ λ.τ Βαλαβανόπουλος), Ορφανίδης, Κόκκορης (63′ Αδαμάκης).

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Κάλι, Κασμερίδης, Πίντο (80′ Γιανναράκης), Ψάλτης, Μαρκιόνι, Γεωργιάδης (63′ Λουφάκης), Ολαϊτάν, Μέσι, Γκούρτσας (80′ Μασκανάκης).

Ολυμπιακός Βόλου-Τρίγλια 1-0

Στη Φιλιππούπολη έμελλε να ξεκινήσει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Football League ο Ολυμπιακός Βόλου, με τους ερυθρολεύκους να μπαίνουν.. με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας της Τρίγλιας με 1-0! Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους -τυπικά- γηπεδούχους, όταν ο κύριος Μελτζανίδης υπέδειξε πέναλτι μόλις στο δεύτερο λεπτό.

Ο Παπαδημητρίου ανέλαβε την εκτέλεση, δε λάθεψε από τα έντεκα βήματα και άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της σεζόν για τον Ολυμπιακό Βόλου. Στη συνέχεια του αγώνα η Τριγλία έψαχνε να βρει την ισοφάριση με τον Ολυμπιακό Βόλου να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Το σκορ τελικά δεν άλλαξε και έτσι ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τη νίκη.

Ολυμπιακός Βόλου (Ξηροφώτος): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίπποβιτς, Αγρόδημος, Κόλα, Σκοπελίτης (75′ Κολέλα), Βασιλούδης (58′ Βουκελάτος), Τσαγκαλίδης (88′ Παπακώστας), Παπαδημητρίου (88′ Τζούριτς).

Τρίγλια (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Γαλούπης, Παπαστεργιανός, Βοσκόπουλος, Καλαϊτζίδης (77′ Τότσκα), Ευθυμιάδης (68′ Μπρίτο), Δόρης, Ζγκούρι (87′ Σμυρλής), Οσμάναγκιτς (68′ Ντούγκα), Ποζατζίδης.

Πιερικός-Αλμωπός Αριδαίας 2-0

Με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι ο Πιερικός επικράτησε 2-0 του Αλμωπού Αριδαίας εντός έδρας. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι προηγήθηκε στο 4ο λεπτό με πέναλτι του Χαρτσιά για να κάνει το 2-0 ο Κυβελίδης από την «άσπρη βούλα» στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πιερικός (Παπαβασιλείου): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς (58′ λ.τ Ντόσης), Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Ιντζόγλου (65′ Κριεμάντι), Γκατσολάρι, Κυβελίδης, Μπουολί (46′ Δερμητζόγλου (90+6′ Τουλίκας)), Παπαδόπουλος (65′ Μηλιώτης).

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Ρογγότης, Βενέτης, Μεντής, Κουρούπης, Έππας (88′ Προκοπίου), Ασλάμπαλογλου, Χαντζάρας (74′ Κολτσίδας), Πέττας, Μανιός, Γκέσιος (74′ Αμαραντίδης).

Ρόδος – Επισκοπή 0-0

Mε έναν βαθμό άνοιξαν τις υποχρεώσεις τους για τον Νότιο Όμιλο της Football League οι Ρόδος και Επισκοπή που έμειναν στο 0-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις ο Α.Ο. Επισκοπής έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ανδρικόπουλου. Η Επισκοπή είχε ένα πολύ καλό πρώτο μισάωρο στον αγώνα, χάνοντας και μια σπουδαία ευκαιρία με τον Τσιριγώτη για να ανοίξει το σκορ. Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι ωστόσο ανέβασαν στροφές και έφτασαν αρκετές φορές έξω από την εστία του Βουτσελά, δίχως όμως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση.  Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με την Ρόδο να έχει στο ξεκίνημα την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων και έτσι έμεινε το 0-0.

Ρόδος (Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος, Καψάλης, Χύσι, Καραγεώργης, Μπαξεβάνος, Αρναρέλλης (56′ Λίχτι), Μαρτσάκης (66′ Σέρεντιουκ), Δελαπόρτας (83′ Μακρής), Τσίπρας (83′ Πεχλιβανόπουλος), Ριτάκο (66′ Γιόνδης).

Επισκοπή (Βέλιτς): Βουτσελάς, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Γιαννούτσος, Πολυχρόνης, Χρουσιέλ, Ανδρικόπουλος, Τσιριγώτης (81′ Τσόφλιος), Λίμα, Ρότσα, Σουμπασάκης (90+2′ Καραγιάννης).

Ιάλυσος – Καλλιθεα 1-1

Ένα γκολ του Χατζησάββα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον Ιάλυσο από το να μπει με το αριστερό στο πρωτάθλημα της Football League και του έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο ματς με την Καλλιθέα εντός έδρας. Το πρώτο μέρος δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να είναι επηρεασμένες από την απραξία. Στο δεύτερρο ημίχρονο η Καλλιθέα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 61ο λεπτό με τον Σταύρου, αλλά τελευταίος χαμογέλασε ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων λυτρώθηκε με τον Χατζησάββα και πήρε το βαθμό «χρυσάφι».

Ιάλυσος (Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Μπουτζάι (71′ Σταθόπουλος), Καρπαθάκης, Καντούτσης (55′ λ.τ Τερζίου), Σκεντεράι, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούσσος (71′ Γιώργου), Χατζησάββας, Παπαδόπουλος, Μαστραντωνάκης (88′ Χριστόπουλος).

Καλλιθέα (Κούτσης): Κουρεπίνης, Κρητικός, Μουσταφίδης, Καλύβας, Καντέ (65′ Ενγκβεμ), Σταύρου (83′ Παντελίδης), Χοτζάλι, Στούπης, Παπαγγελής (74′ Ρόπας), Καββαδίας, Μαρουκάκης (83′ Στεβάνοβιτς).

Σαντορίνη-Καλαμάτα 0-0

Ιστορικό βαθμό πήρε η Σαντορίνη, η οποία στην παρθενική της συμμετοχή στην Football League έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Καλαμάτα στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων είδαν τον Τσελεπίδη να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα (την πρώτη την είχε πάρει στο 36ο λεπτό) από τον διαιτητή Δραγάτη και να αποβάλλεται.

Σαντορίνη 2020 (Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος (57′ Μπιρμπίλη), Κουρέλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Πολύζος, Ιβανίδης, Ντινιωτάκης (69′ Σκαθαρούδης), Σιμιτσής (82′ Μαλάι), Μηνάς (69′ Μπουντόπουλος), Κανούλας.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Ράντι, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Ζαχαρόπουλος (62′ Σουμπίνιο), Παπατόλιος, Παυλίδης (80′ Νατσιόπουλος), Κέρι (85′ Αλεξόπουλος), Μαρκόφσκι, Ηλιόπουλος (62′ Μπουσμπίμπα).

Αστέρας Βλαχιώτη-Ασπρόπυργος 1-0

Με αυτογκόλ του Θοδωρή Τριποτσέρη ο Αστέρας Βλαχιώτη επικράτησε 1-0 εκτός έδρας του Ασπροπύργου στην πρεμιέρα των δυο ομάδων στην Football League.

Αστέρας Βλαχιώτη (Βαζάκας): Φαρμάκης, Ευαγγελιδάκης, Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Βερνάρδος (65′ Παπούλης), Σκεντεράϊ (87′ Καρβούνης), Καλλέργης, Μάρτσεβ (87′ Μπρακαμόντε), Παλιάτσος (56′ Πατσαρούχας).

Ασπρόπυργος (Βαζέχα): Νίκας, Αργυρόπουλος, Τζόσεφ Να, Πατσατζόγλου, Τριποτσέρης, Μουκίδης (70′ Γεωργακόπουλος), Ζαχαρός, Καλομοίρης (58′ Κατίδης), Βασιλείου, Τζανουλίνος, Μαρούδας.

Να θυμίσουμε ότι η αυλαία για τον Νότιο Όμιλο της Football League άνοιξε το Σάββατο όπου το Αιγάλεω με τον Μπουρλάκη να σκοράρει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Νίκης Βόλου.