Η Καλαμάτα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις, καθώς επικράτησε 4-1 του Παναθηναϊκού Β’ στο ΟΑΚΑ. Με νίκες ξεκίνησαν και οι νεοφώτιστοι Τηλυκράτης και Γιούχτας.

Το κυρίως πιάτοτου Β’ ομίλου της Super League 2 συνεχίστηκε την Κυριακή (24/09). Η Καλαμάτα είχε εύκολο πέρασμα στο ΟΑΚΑ, καθώς επικράτησε 4-1 του Παναθηναϊκού Β’.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τον Ακόστα. Ο ίδιος ποδοσφαριστής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 40ο λεπτό και πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Τάτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τριφύλλι απάντησε με τον Μπιλάλ στο 61ο λεπτό, όμως η Καλαμάτα πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Αλέξανδρο Αρναρέλλη και κράτησε το 1-4 μέχρι το τέλος.

Παναθηναϊκός Β’: Κλίντμαν, Τσοκάι, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Μαντσίνι (46′ Μπιλάλ), Προδρομίτης, Σαρδέλης (72′ Βουτσάς), Τουρκοχωρίτης, Νταμπίζας (46′ Φουρτάδο), Καραμπάς (46′ Κρυπαράκος).

Καλαμάτα: Γιαννίκογλου, Μόζερ, Αρίμπας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Άλβες, Κάνιας (79′ Κωστούλας), Γρίβας (65′ Αρναρέλλης), Τάτος (73′ Ρόβας), Ακόστα, Μπαράλες.

Ποδαρικό με νίκη στη δεύτερη κατηγορία ο Γιούχτας

Ο Γιούχτας ξεκίνησε την πορεία του στη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου με νίκη, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Διαγόρα με 2-0.

Η ομάδα των Αρχανών πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Αλεξόπουλο να ανοίγει το σκορ στο 29ο λεπτό και τον Νοικοκυράκη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 57ο λεπτό.

Γιούχτας: Πρινιωτακης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Μάρτσι (87′ Βρεττός), Μπουτσάκης (87′ Τζανής), Πολυχρόνης (75′ Κίσσας), Νοικοκυράκης (75′ Γκίνη), Μπρους, Αλεξόπουλος (80′ Ροβίθης).

Διαγόρας: Σηφάκης, Δημητρίου, Ιγκνιάτοβιτς, Μανωλάκης, Νικόλης (66′ Γκάτα), Αρίας, Μασούρας, Μουντές (66′ Λούτσικ), Λεσάι, Μανιάς, Τσιαντούλας.

Ιστορική νίκη και για τον Τηλυκράτη Λευκάδας

Ιστορική ημέρα είναι και για τον Τηλυκράτη, καθώς πέτυχε την πρώτη του νίκη στη δεύτερη κατηγορία κόντρα στο Αιγάλεω στην έδρα του με 1-0, με το γκολ να σημειώνεται λίγο πριν από την εκπνοή του αγώνα, στο 86ο λεπτό.

Τηλυκράτης Λευκάδας: Παρδαλός, Γιαννιώτης, Ανδρέου, Κωστόπουλος, Ρίζος, Τόσκα, Ζδράβος, Τεγούσης, Νιφορόπουλος, Κόκκορης, Γκουντρουμπής.

Αιγάλεω: Κατσιμήτρος, Τάμπας, Παυλάκης, Ζιούλης, Θεολόγου, Μπάμπης, Νταβιώτης, Μπάλλας, Σταμένκοβιτς, Ναζίμ, Βάρκας.

Νίκη στην Καρδίτσα ΑΣΑ

Ο αγώνας ανάμεσα στην Αναγέννηση Καρδίτσας και την ΑΕΚ Β’ για την πρεμιέρα της Super League 2 θα διεξηχθη κανονικά.

Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν με 13 παίκτες, μια ενδεκάδα και δύο εναλλακτικούς, δηλαδή λιγόερους σε σχέση με όσα προβλέπει ο κανονισμός. Η Ένωση είχε το δικαίωμα να καταθέσει ένσταση, όμως δεν το έπραξε και το ματς θα διεξαχθεί κανονικά.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Μπούζας, Ζάγγος, Ελιβέλτο, Βερνάρδος, Ξύδας, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ Β’: Γκίνης, Χρυσόπουλος, Κοσίδης, Πήλιος, Ραντόνια, Γιάλοου, Φοφανά, Πανεράς, Λεφράνκ, Ανδρικόπουλος, Απ. Χριστόπουλος.

Πολύ δυνατά μπήκαν τα Χανιά στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2, καθώς πέρασαν θριαμβευτικά από τη Νίκαια επικρατώντας 3-0 του Ιωνικού.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, είχαν τον έλεγχο και έφτασαν δίκαια σε μια σπουδαία νίκη. Έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο ημίχρονο, πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Κότνικ. Στο 12ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία, όταν από σέντρα του Νίκολιτς, ο Τσέλιος έπιασε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Κότνικ απέκρουσε, στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.//

Το δεύτερο μέρος, ωστόσο, ήταν διαφορετική υπόθεση. Μόλις 73 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Μανουσάκης, μετά από κόρνερ του Νίκολιτς, έκανε το πλασέ κι έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ιωνικού για το 0-1.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να ισορροπήσει και στο 68′ ο Νίκολιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Οικονομίδη. Στο 63′ ο Μαζουλουξής έδιωξε σε δυο περιπτώσεις προσπάθειες των Γκοράνοβ και Λινάρδου.

Στο 73ο λεπτό τα Χανιά έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη, όταν από κάθετη πάσα του Λεμονή, ο Μάναλης με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-2. Και δέκα λεπτά αργότερα (83′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους, όταν ο Βουό εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Ιωνικού και σούταρε, ο Κότνικ έδιωξε αρχικά, αλλά ο Ελευθεριάδης σε κενή εστία έκανε το τελικό 0-3.

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Κότνικ, Τσιριγώτης (54’ Καντσόλα), Ντε Βινσέντι (71′ Ντάουντα), Οικονομίδης, Γιακουμάκης (54’ Λινάρδος), Γκοράνοβ, Ιγκλέσιας, Ζοάο Πέδρο (80′ Σερπέζης), Γκίνη, Τζανακάκης, Μίκο

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Σερβιλάκης (77′ Ματάους), Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ, Λεμονής, Τσέλιος (69′ Εντγκαρ), Μιούλερ (62’ Κόλα), Μανουσάκης (69’Ελευθεριάδης), Μάναλης (77′ Βουό)